Karbon, Poutiainen i Janyk kończą karierę!

Jak co roku pod koniec cyklu Pucharu Świata, kilka zawodniczek lub zawodników ogłasza zakończenie kariery. W tym roku koniec kariery ogłosili kolejno Włoszka Dennise Karbon, Finka Tanja Poutiainen oraz Kanadyjczyk Michael Janyk.

Denise Karbon

Karbon to doświadczona, 33 letnia Włoska zawodniczka, która swoją karierę w PŚ rozpoczęła w 1998 roku slalomem gigantem w Bormio. Jest jedną z najlepszych na świecie specjalistek tej konkurencji, w trakcie trwania kariery 16 krotnie stawała na podium w tej konkurencji, z czego 6 razy wygrała. Karbon ma na swoim koncie 2 medale Mistrzostw Świata: srebro z 203 roku i brąz z 2007 roku. Jednak jej najlepszy sezon to 2008, gdy zajęła 1 miejsce w klasyfikacji slalomu giganta, wygrywając 5 z 7 zawodów.

2

Finka Poutiainen jest jej rówieśniczką Włoszki, i również ma na koncie mnóstwo sukcesów na alpejskich arenach. Trzykrotnie zdobywała Małą Kryształową Kulę za slalom gigant, 11 razy stawała najwyższym stopniu podium PŚ. Ponadto ma na swoim koncie srebrny medal z Olimpiady w Turynie, oraz 4 medale Mistrzostw Świata. Myślę, że Finka spokojnie może udać się na zasłużoną emeryturę.

Janyk of Canada bites his bronze medal after the men's Slalom race at the Alpine Skiing World Championships in Val d'Isere

Kanadyjczyk Mike Janyk, choć przez długie lata należał do światowej czołówki, nie dorównuje ilością sukcesów i medali Włoszce Karbon ani Poutiainen. Jego największym osiągnięciem jest brązowy medal Mistrzostw Świata w 2009 roku.