Burgenland
Podczas zimowych wycieczek pieszych po Parku Narodowym Jeziora Nezyderskiego-Seewinkelmożna podziwiać a to piętrzące się na kilka metrów wysokości i przybierające osobliwe kształty lodowe kry, a to olbrzymie klucze dzikich gęsi (w regionie co roku zimuje ich nawet 48 000). Punktem wyjścia dla wycieczek jest Centrum Informacji Parku w Illmitz.
Dolna Austria
Wyjątkową propozycją dla miłośników pieszych wycieczek jest organizowana przez gospodarstwo Lackenhof wędrówka z lamami przez zimowe krajobrazy u stóp masywu Ötscher. Zwierzęta zaskakują spokojem i ufnością, a wycieczka w ich towarzystwie jest źródłem niezapomnianych wrażeń.
Przez łańcuch Göstlinger Alpen u stóp szczytu Hochkar biegnie ok. 50 km przecieranych systematycznie szlaków zimowych.
Ziemia Salzburska
50 km przygotowanych szlaków wędrownych prowadzi zimą przez lasy wokół Filzmoos. Szczególne wrażenie robi 12-kilometrowa ścieżka wysokogórska, wytyczona na wysokości ok. 1600 m n.p.m. wokół szczytu Rossbrand. Do punktu wyjścia można wygodnie dotrzeć kolejką Papagenobahn. W Forstau codziennie przygotowuje się ponad 20 km zimowych szlaków, które lasami wiodą do Forstau-Winkl i na Fageralm. Jedna z najpiękniejszych dróg, obejmująca liczne punkty z malowniczym widokiem na Forstau, prowadzi przez las Auwald. Wspaniały spektakl przyrody towarzyszy wędrowcom przemierzającym romantyczny szlak Bachweg, oświetlony od zmroku do godziny 22.30.
Do wycieczek zachęcają także tereny doliny Gastein. Jest tutaj ponad 100 km ścieżek na różnych wysokościach.
Przez góry Wagrain-Kleinarl prowadzi ponad 20 km zimowych tras wędrownych. W rejonie jeziora Fuschlsee przecierane szlaki wytyczono w Faistenau, Hof bei Salzburg i w Hintersee. Oferta zimowych wędrówek w Faistenau obejmuje kilka kilometrów w kilku wariantach (niektóre po zmierzchu są oświetlone) różniących się stopniem trudności.
Mierząca 30 km długości dolina Raurisertal w Parku Narodowym Wysokich Taurów ze względu na piękno krajobrazu jest idealnym miejscem także na urlop bez nart. Zimą jest do dyspozycji 35 km przygotowywanych szlaków wędrownych. Piękne trasy oferują także okolice Saalfelden Leogang. Spacery w Rezerwacie Biosfery UNESCO Salzburski Lungau to górskie powietrze i bajkowe krajobrazy malowniczych bocznych dolin.
Park Narodowy Wysokich Taurów proponuje ponad 300 km (!) przecieranych szlaków. Długie spacery przez lasy i łąki okolic Maishofen lub przetarte szlaki rejonu Zell am See-Kaprun gwarantują poprawę kondycji i zdobycie zapasów świeżej energii. A 85 km przecieranych zimowych szlaków zapewnia wystarczającą ilość czasu na delektowanie się malowniczą scenerią masywu Hochkönig. W Saalbach na spragnionych słońca turystów bez nart czekają 22 zimowe szlaki wędrowne o łącznej długości 140 km. Turyści mogą nabyć uprawniającą do zniżek kartę „Sonnenkarte”.
Styria
Płaskowyż Ramsau am Dachstein daje idealne warunki do uprawiania zimowych wędrówek pieszych. Oprócz szerokich szlaków turystycznych są tutaj także zimowe ścieżki o szerokości nieprzekraczającej metra. W Niskich Taurach przepiękne szlaki biegną przez okolice Schladming-Rohrmoos i Haus im Ennstal-Aich-Gössenberg. Region Gröbminger Land posiada nawet jeden oświetlony szlak wędrowny. Alpinistyczna wioska Krakautal cieszy się także uznaniem miłośników zimowych wędrówek. Przez Park Krajobrazowy Zirbitzkogel-Grebenzen przebiegają piękne szlaki z widokiem na klasztor St. Lambrecht. Zimowa wędrówka przez Park Narodowy Gesäuse może obfitować w odkrycia: ślady dzikich zwierząt na śniegu i lśniące sople lodu na surowych skalnych ścianach.
Zimowe szlaki w regionie sięgającym od Hochschwab po Pogusch słyną z różnorodności i malowniczości – oraz nieskażonej natury. Region Peter Roseggers Waldheimat, nazwany imieniem styryjskiego pisarza Petera Roseggera, otacza górską osadę Fischbach i słynie z malowniczych szlaków leśnych u podnóża owianej legendą góry Teufelstein. Prowadzą one do punktów widokowych w górach Fischbacher Alpen.
Karyntia
Dolina Lesachtal między Alpami Karnickimi na południu a Dolomitami Lienzkimi na północy, dzięki pierwotnej przyrodzie i krajobrazom uchodzi za najbardziej romantyczny (i ekologiczny) region zimowego wypoczynku w Alpach. Nie ma tu tłocznych kurortów, więc wędrówki zimą jej szlakami gwarantują przygodę i spokój. W malowniczych wysokogórskich dolinach w okolicach Mallnitzw Parku Narodowym Wysokich Taurów miłośnicy wędrówek znajdą przygotowane szlaki na wysokościach od 1200 do 1300 m n.p.m. Przepiękne jezioro Stappitzer See, zamarznięte wodospady w dolinach Seebachtal i Tauerntal oraz pokryte śniegiem lasy to kluczowe atrakcje tego szlaku.
Zimowe szlaki piesze w regionie jeziora Klopeiner See biegną najpierw jego brzegami, a potem przez wąwóz Trögern na górę Hemmaberg i do jaskini Rosalien. Z kolei wokół znanej narciarzom góry Katschberg przebiegają zimowe szlaki wędrowne o łącznej długości ok. 30 km.
Tyrol
Zimowe szlaki wędrowne ze ścieżkami wokół jezior, odcinkami leśnymi i klasycznie górskimi, czekają na amatorów pieszych wycieczek (ale i biegania) w regionie Kufstein. Liczne zimowe uroki słonecznego płaskowyżu Mieming & Tirol Mitte najlepiej pokaże miejscowy przewodnik. 81 kilometrów przecieranych zimą szlaków przecina dolinę Tannheimer Tal. Wysokogórski, ale dostępny dla rodzin, szlak długości 2,2 km, który zaczyna się przy górnej stacji kolejki na Neunerköpfle, jest przecierany codziennie i biegnie na prawie 1900 m n.p.m. Olympiaregion Seefeld zimą oferuje aż 142 km przecieranych szlaków.
Ponad 150 km przygotowywanych zimą ścieżek prowadzi wokół zasypanego śniegiem jeziora Achensee. Amatorom turystyki rekreacyjnej polecić można łagodnie wznoszące się doliny w górach Karwendel, dostępne na piechotę z Pertisau. Silberregion Karwendel zaprasza także na długie piesze wycieczki po ścieżkach, poprowadzonych przez słoneczne zbocza wzdłuż Innu. Także okolice doliny Kaunertal oferują dobrze przygotowane szlaki dla zimowych wędrowców.
Materiał powstał we wspólpracy z Narodowym Biurem Promocji Austrii.
Więcej informacji na temat zimowych wędrówek w Austrii znajdziesz na austria.info