Biegówki światowego formatu

Fot. Mirja Geh Photography

Bieganie na nartach znowu jest w rozkwicie. Choć zaprzysięgłych wyznawców miało zawsze, to teraz cieszy się popularnością bodaj największą w historii tej odmiany narciarstwa. 

Własny rytm, uzależniony tylko od aktualnej wydolności organizmu. Cisza. Zdrowa samotność, pozwalająca uspokoić umysł i nabrać dystansu do zgiełku codzienności. Bajkowe otoczenie lasu, przez który wiedzie szlak, zboczy otaczających dolinę, w której wytyczono biegowe tory albo szczytów górujących nad plateau lodowca, bo przecież i na nim można uprawiać ten rodzaj narciarstwa. Z każdym posuwistym ruchem nart i towarzyszącym mu wydechem poprawia się wydolność, a porządnie dotleniony mózg pracuje później o wiele lepiej!

Szukając miejsca na zimowy urlop pod znakiem biegania na nartach, nie można pominąć regionu Schladming-Dachstein na pograniczu Ziemi Salzburskiej i Styrii. Sieć tras dla narciarskich biegaczy – i to zarówno techniką klasyczną, jak łyżwową – ma aż 412 km długości. Już to sprawia, że jest on jednym z wiodących obszarów do uprawiania narciarstwa biegowego w Alpach, a więc i w Europie.

Fot. Region Seefeld / Charly Schwarz

Za biegową stolicę regionu zasadnie uchodzi ośrodek Ramsau am Dachstein. Położony u stóp lodowca Dachstein, oferuje 220 km tras na tyle zróżnicowanych pod względem wymagań, że wymarzony wariant znajdą zarówno uczący się sztuki biegania, jak w niej zaawansowani i zawodowcy. Jako że stacja od dawna specjalizuje się właśnie w narciarstwie biegowym, więc także o jakość przygotowania torów martwić się nie trzeba. 

Fot. TVB Paznaun – Ischgl

Dowodem klasy Ramsau am Dachstein jest to, że rokrocznie swoje obozy treningowe urządzają tam światowe sławy tej dyscypliny (swego czasu również Justyna Kowalczyk). Znaczenie ma także to, że tory ośrodka wytyczone są na wysokości od 1100 do 2700 m n.p.m., co gwarantuje jakość śniegu oraz jest ideałem, jeśli chodzi o budowanie wydolności organizmu (czyli, popularnie mówiąc, ogólnej kondycji). Dochodzą do tego wielkie krajobrazy, tworzone przez okoliczne masywy. Plus detale w postaci chociażby oświetlonej trasy na stadionie narciarskim w Ramsau, park biegowy dla dzieci czy obszerna oferta kursów biathlonu, czyli narciarskiego biegu połączonego ze strzelaniem do tarczy z karabinka sportowego – oczywiście także dla poczatkujących!

Fot. Outville / Charly Schwarz

A historycznym symbolem stał się wybór Ramsau am Dachstein na gospodarza Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1999 roku. 

Dane i fakty – narciarstwo biegowe

Długość tras biegowych w regionie Schladming-Dachstein

razem: 412 km

klasyczne: 327 km

łyżwowe: 164 km

Trasy biegowe w dolinie: Schladming, Haus-Aich-Gössenberg, Gröbmingerland, Park Krajobrazowy Sölktäler, Öblarn-Niederöblarn, Grimming-Donnersbachtal

Górskie trasy biegowe: lodowiec Dachstein

Biegowe eldorado Ramsau am Dachstein!

Długość tras biegowych w Ramsau am Dachstein

razem: 220 km

klasyczne: 130 km

łyżwowe: 70 km

Szkoły narciarstwa biegowego: 3

Trasy czynne wieczorem: oświetlona trasa biegowa (4 km, codziennie od godz. 17 do 21)
Biathlon: plac treningowy

Materiał powstał we wspólpracy z Narodowym Biurem Promocji Austrii. 

Więcej informacji na temat narciarstwa biegowego w Austrii znajdziesz na austria.info