Maso Corto – Polski kierunek

Słoneczne stoki, świetnie przygotowane trasy, rozbudowana infrastruktura turystyczna – tym wszystkim kusi Maso Corto, w opinii wielu najpiękniejszy całoroczny rejon narciarski we Włoszech.
Południowotyrolskie Kurzas (po włosku Maso Corto) znajduje się na samym końcu pięknej doliny Schnalstal (Val Senales), która stanowi jedną z górskich dolin regionu Merano, wiodących ku głównej grani Alp. Granią tą przebiega granica austriacko-włoska.
Piękna rozłożysta hala na końcu doliny położona jest na wysokości 2000 metrów i już sama w sobie stanowi godny cel dla górskiego turysty. Kurzas to osada o wybitnie turystycznej proweniencji i znajdują się tu jedynie hotele, pensjonaty oraz infrastruktura turystyczna, w tym co niezwykle ważne z perspektywy narciarza, dolne stacje dwóch krzeseł prowadzących na Lazaun i Teufel, a także 80-osobowa gondola na lodowiec Hochjoch, gdzie czynny jest całoroczny ośrodek narciarski.
Warto podkreślić, że dolna stacja kolejki znajduje się w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od kompleksu hotelowego Top Residence Kurz, a 80-osobowa kabina w ciągu 6 minut pokonuje 1200 metrów deniwelacji i dociera pod sam szczyt Grawandu, gdzie w górnej stacji gondoli znajduje się także wysokogórski hotel. Gondola kursuje w godzinach od 8.30 – 16.30 (zimą), a latem od 7.30 do 16.00.
Opis tras
Lodowiec Hochjoch spływa spod grani łączącej Grawand i Finailjoch na południe i latem narciarze mają tu do dyspozycji 8,5 km tras (w tym 3 km czerwonych, 5,5 km niebieskich). Górną część stoku stanowi tzw. ściana, która na odcinku kilkuset metrów oferuje spore nastromienie. Mniej wytrawni narciarze mogą ominąć ten odcinek trawersem wyprowadzającym w mniej nastromione partie. Niżej trasy wypłaszczają się i dojazd do dolnej stacji poczwórnego krzesła jest bardzo łagodny. Dolną część lodowca obsługuje potrójne krzesło, a trasa jest w tej części równie szeroka co na górze, a mniej nastromiony stok daje okazję doskonalenia techniki skrętu. Podobnie wygląda sytuacja na niebieskiej trasie w prawej części lodowca, obsługiwanej przez dwa długie orczyki. Latem jest to ulubiony wybór dziecięcych szkółek narciarskich, a widok kilkuletnich dzieciaków w kaskach, skręcających pługiem za instruktorem nie należy tu do rzadkości. Na lodowcu przygotowany jest też Snow Park z Halfpipem oddany do dyspozycji zarówno snowboardzistom, jak i narciarzom. W sumie trasy na lodowcu obsługują 2 krzesła i 2 orczyki. Nawet w lipcu zdarza się, że utrzymują się tu minusowe temperatury do godziny przedpołudniowych. Ze względu na konserwację stoków, jazda w sezonie letnim trwa do godziny 13.
Zimą robi się jeszcze ciekawiej, gdyż łączna długość tras wzrasta do 35 kilometrów i zjazd z lodowca jest możliwy aż na sam dół. Trasa o długości 8 km prowadzi przez dolinę Corteraso i jest bardzo piękna, ale i trudna technicznie.
Najbardziej wymagający trasa w rejonie to czarna „Schmugglerrinne”, która swoją nazwę zawdzięcza ponoć przemytnikom, którzy tym szlakiem przemykali się przez granicę. Warto też wspomnieć o 17 kilometrach tras dla miłośników narciarstwa biegowego, w tym kilkukilometrowe pętle treningowe na lodowcu, dostępne cały rok.
Łączna przepustowość wyciagów w rejonie to 11 tysięcy na godzinę. Stąd nic dziwnego, ze Schnalstal jest ulubionym terenem do treningów dla reprezentacji narodowych i zapalonych narciarzy. Na trasach mogą dobrze czuć się zarówno bardzo wymagający narciarze, jak też jeżdżące na nartach dla przyjemności rodziny. Bogata oferta apres-ski (np. kryty basen), a także zimowe aktywności alternatywne takie jak np. tor saneczkowy czynią z Maso Corto świetny cel wyjazdów.
Dojazd:
Z południa Polski do Val Senales (1070 km) dojeżdżamy przez Czechy i Austrię. Najpierw autostradą A4 do Katowic, z której zjeżdżamy w kierunku Cieszyna i dalej drogą E 75 do przejścia granicznego w Cieszynie. Przez Czechy: najpierw drogą nr 462 przez Olomouc i Hranice do Brna, a później drogą 461 do Mikulova (granica czesko-austriacka). Dalej jedziemy drogą nr 7 do Wiednia, gdzie drogowskazy wyprowadzają nas na autostradę do Salzburga. Autostradą A 1 (Wiedeń – Salzburg) przez St. Pölten i Linz do Salzburga. Dalej kierujemy się przez Niemcy: najpierw autostradą numer 8, później 93 (zjazd na Innsbruck), mijamy granicę austriacko-niemiecką w Kufstein i autostradą A 12 jedziemy do Innsbrucka. W okolicach Innsbrucka skręcamy w autostradę A 13 i jedziemy do przełęczy Brenner (granica austriacko-włoska) i dalej autostradą A 22 w kierunku Bolzano. Zaraz za granicą zjeżdżamy (zjazd Sterzing) na drogę nr 44 i przez St. Leonhard dojeżdżamy do Merano, gdzie skręcamy na drogę nr 38 i za miejscowością Naturns skręcamy na Schnalstal.
Noclegi:
Top Residence Kurz ***
tel. 0039 0473 66 25 02 , tel. kom. 0039 338 801 44 64
Cena zakwaterowania zależy od typu apartamentu i terminu.
Szczegóły na stronach internetowych.
Wyżywienie: 
w każdym hotelu znajduje się restauracja, ponadto w schroniskach Lazaun czy Grawand znajdują się bardzo dobre restauracje, gdzie w międzyczasie jazdy na nartach czy trekkingów można się posilić. W Kurzas znajduje się także sklep i bankomat.
Apres-ski
W lecie do dyspozycji są kory tenisowe, boiska, wypożyczalnia rowerów, basen w Top Residence Kurz. W zimie – dyskoteki w klubie K2.
Do corocznych atrakcji rejonu należą odbywające się w czerwcu Polskie Dni.
Ważne adresy
Szkoła narciarska: Tel. 0039/0473/66 21 70Fax 0039/0473/66 21 50
Serwis i wypożyczalnia nart: Ski-Service Erwin Stricker, Kurzas Center Tel. 0473-66-21-12, e-mail: schnals@rentasport.it

www.masocorto.com.pl – (polski) – serwis internetowy Top Residence Kurz
www.schnalstal.com – serwis regionu (niemiecki-włoski-angielski)