IX Polar Sport Skitour im. Basi German – Relacja

Położony w bocznym grzbiecie Cylu Hali Śmietanowej, niewybitny szczyt Mosornego Gronia (1047 m.np.nm.) w Beskidzie Żywieckim znalazł się w sobotę w centrum zainteresowania skiturowej czołówki Polski oraz Słowacji.

Gdybyśmy wiedzieli, że to aż takie zawody, to przyjechałby tu nas cały autokar..” – mówił z uznaniem jeden ze słowackich zawodników.

pss2014_5

I miał rację. Wiosenna aura nie rokowała wielkich szans na to, że organizatorom IX Polar Sport Skitour im. Basi German uda się zorganizować (pierwszą i miejmy nadzieję nie ostatnią) imprezę skialpinistyczną tego sezonu. Udało się, i to zaskakująco dobrze.

Aura jak w Soczi. Słońce i temperatura powyżej 10 st. C. Dookoła zieleniejące stoki i jedna biała łata śniegu wzdłuż wyciągu. Pomimo tak nieprzychylnych dla organizacji zawodów skiturowych warunków, organizatorom udało się wytyczyć 9 km trasy i przeprowadzić zawody.

pss2014_3

Ekipa Fundacji oraz Polar Sportu z determinacją poprowadziła jednak pętlę (z wątkiem skialpinistycznym), która dała zawodnikom wiele frajdy i wycisnęła z nich siódme poty. Skiturowcy wystartowali przy dolnej stacji wyciągu na Mosorny Groń w kierunku szczytu. W połowie stoku zawodnicy musieli zdjąć narty, przebiec przez wąskie ucho betonowego tunelu i wspiąć się po rozpiętej przez organizatorów linie poręczowej, a następnie ponownie wpiąć narty i kontynuować wspinaczkę do górnej kolejki linowej i zjechać w dół. Taką pętlę uczestnicy zawodów musieli pokonać trzykrotnie.

pss2014_9

Na trasie pucharu w Zawoi stanęło około 135 śmiałków. Najlepszym zawodnikiem okazał się Jacek Żebracki (GOPR/Kandahar), który uzyskał czas 50 minut i 26 sekund oraz wygrał bon Dynafita na kwotę 2000 zł, natomiast wśród kobiet najszybsza była Anna Tybor (KW Zakopane) z wynikiem 1h 10min 45sek.

pss2014_8

O 15:30 w karczmie Styrnol odbyła się ceremonia wręczenia pamiątkowych pucharów oraz losowanie nagród wśród wszystkich startujących o łącznej wartości 60 tysięcy złotych.

Wyniki:

  • Mężczyźni
  1. Jacek Żebracki – GOPR/KS Kanadahar – 0:50:26
  2. Matus Danko – SKIALP BOBROVEC SKITRAB TEAM – 0:52:52
  3. Tomasz Brzeski – KS Kandahar – 0:53:41

pss2014_1

 

  • Kobiety
  1. Anna Tybor – KW Zakopane – 1:10:45
  2. Barbora Volajova – SKIALP BOBROVEC SKI TRAB TEAM – 1:12:17
  3. Aga Solik – KS Kandahar – 1:12:52

pss2014_2

Pełne wyniki i zdjęcia znajdziecie Państwo na stronie Zawody.polarsport.pl