I Tatrzański Festiwal Biegowy za nami! – Ekstremalne warunki nie odstraszyły biegaczy

Jacek Żebracki (GOPR/Kandahar) z czasem 4h02:33 i Paula Korowaj (Navigatornia) z czasem 5h04:45 zwyciężyli Ultramaraton Tatrzański, który odbył się w sobotę 27 września w Tatrach Zachodnich. Dzień później biegacze wystartowali w Tatrzańskiej Dziesiątce – zawodach, których trasa wiodła Pasmem Gubałowskim. Tu najlepsi okazali się Marcin Świerc z czasem 43:10 oraz Ewelina Matula (55:14.8). Dwa biegi złożyły się na I Tatrzański Festiwal Biegowy – imprezę, która będzie cyklicznie odbywać się w Tatrach i Zakopanem.

Biegi – oprócz charakteru trasy – różniły przede wszystkim warunki, w jakim przyszło wystartować uczdestnikom. Ultramaraton odbył się w deszczu i błocie, a wyżej śniegu przechodzącym w deszcz. Nie zdreprymowało to jednak ani trochę uczestników. Biegacze wystartowali w Parku Miejskim w centrum Zakopanego. Trasa prowadziła Krupówkami, a następnie czarnym szlakiem na szczyt Gubałówki. Stamtąd czerwonym szlakiem na Butorowy Wierch, po czym szlakiem zielonym do Kir. Następnie dalej za zielonymi znakami doprowadzała kolejno do Polany Huciska i Polany Chochołowskiej. Ze względu na trudne warunki w partiach szczytowych organizatorzy zdecydowali się na zmianę ostatniego odcinka trasy – nie biegła ona na Wołowiec, lecz na Rakoń. Z powrotem trasa wiodła przez Długi Upłaz i Grześ do Doliny Chochołowskiej, dnem Doliny Chochołowskiej z powrotem do Kir. Stamtąd Drogą pod Reglami (czarny szlak) do wylotu Doliny Białego, i ulicą Grunwaldzką do mety w Parku Miejskim. Długość: ok. 47 km, przewyższenie: ok. 1600 metrów.

Natomiast uczestnicy Tatrzańskiej Dziesiątki, która odbyła się w niedzielę, mogli cieszyć się wspaniałą słoneczną pogodą. Trasa wiodła z Harendy „solindym” podbiegiem” na Pasmo Gubałowskie, i dalej na Polanę Szymaszkową z metą w Parku Miejskim. Ultramaraton ukończyły 103 osoby, Tatrzańską Dziesiątkę – 74. To dobre początki jak na pierwszą edycję wydarzenia.

Zdjęcia autorstwa Rafała Jabłoński Zelek znajdą PAństwo na Flickr.com

Organizator: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

Współpraca i realizacja: Klub Wysokogórski w Zakopanem, MOSIR Zakopane, TOPR, TPN, PKL, Stacja Narciarska Harenda.

Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Zakopanego Pan Janusz Majcher,

Główny partner sprzętowy: Dynafit

Szczegóły na Tatrafestbieg.pl

Zdjęcia: Julita Chudko