Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem – Wydarzenia – Październik/Listopad 2014

Aktywna i sentymentalna jesień w Zakopanem? Nic prostszego. Rankiem w góry, a po powrocie proponujemy wizytę w Muzeum Tatrzańskim oraz jego filiach. Jak wiemy ruch to zdrowie, ale nie zapominajmy również o zaspokojeniu serca i umysłu!

Wydarzenia

 • 25 października (sobota) – godz.18:00 – wernisaż wystawy „Pejzaż osobisty” – Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (ul. Zamoyskiego 25) – Wstęp wolny
 • 4 listopada (wtorek) – godz. 17:30.– Dzień Patrona Muzeum Tatrzańskiego – dra Tytusa Chałubińskiego. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego  ul. Krupówki 10 – Wstęp wolny

muzeum1

Wystawy czasowe

Staś W. skacze przez płot„- Fotografie Klementyny Hr. SZembekowej

 • Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
 • Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 • 29 kwietnia-19 października 2014

Wyjątkowa wystawa wyjątkowych fotografii, z których większość prezentowana jest po raz pierwszy. Sto kilkanaście zdjęć autorstwa Klementyny hr. Szembekowej(1855-1929), wykonanych zostało w Zakopanem i w Tatrach w latach 1897-1905. Z kolekcji liczącej trzysta kilkadziesiąt prac (stanowiących tylko część archiwum, którego losy nie są znane) wybrano fotografie przedstawiające m. in. Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów, Brata Alberta, hr. Kęszyckiego, właściciela willi Oksza, Zakopane i jego mieszkańców.

Chudobno mnie mama miała”…. dzieciństwo pod Tatrami

 • Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich (filia Muzeum Tatrzańskiego)
 • Zakopane, Droga na Koziniec 8
 • 17 maja-2 listopada 2014

Wystawa poświęcona dzieciństwu w tradycyjnej kulturze wiejskiej polskiego Podtatrza, w okresie od końca XIX wieku do pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Jej celem jest przybliżenie obrazu dzieciństwa niełatwego, naznaczonego biedą, ale też niepozbawionego ciepła, radosnych przeżyć, marzeń. Na wystawie można zobaczyć dziecięce sprzęty, ubiory, akcesoria szkolne, zabawki, rekwizyty obrzędowe oraz interesujące fotografie. Pamiątki te pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, innych muzeów i archiwów oraz od osób prywatnych. Wystawie towarzyszą kreatywne zajęcia dla dzieci, polegające na tworzeniu zabawek na wzór tych, które można obejrzeć na ekspozycji.

Wystawa poplenerowa Pejzaż osobisty

 • Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
 • Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 • 25 października-23 listopada 2014

W październiku w Zakopanem odbędzie się podtatrzański plener artystyczny zatytułowany „Pejzaż Osobisty”. Spotkają się tam artyści – czternastu malarzy i rzeźbiarzy z Polski, Słowacji, Czech oraz Niemiec – by przez tydzień wspólnie pracować w schronisku na Polanie Chochochołowskiej. Zaproszone zostały silne indywidualności: Elżbieta Grosseova – rzeźbiarka-ceramik z Pragi, Karol Gąsienica Szostak – rzeźbiarz z Zakopanego, Volker Thomas Wunderlich – specjalista od malarstwa trompe i’oeil z Bayreuth, czy Krzysztof Pasztuła – grafik i malarz związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach i Cieszynie oraz wielu innych. Efekty pracy artystów będą, począwszy od 25 października, przez miesiąc prezentowane w willi Oksza.

Proces. Rzecz o odkrywaniu

 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza w willi Koliba (filia Muzeum Tatrzańskiego)
 • Zakopane, ul. Kościeliska 18
 • 5 września-16 listopada 2014

Wystawa fotografii, która opowiada o zakopiańskim rzeźbiarzu – Marcinie Rząsie i przybliża nam warsztat jego pracy. Opowiada o poszukiwaniu, odkrywaniu i nadawaniu formy. O dostrzeganiu tego co ukryte. O akcie twórczym w wyniku którego powstaje dzieło. Jest to również opowieść o artyście i jego sztuce. Dokumentacji owego aktu twórczego podjął się Jarek „Yarrek” Możdżyński – fotograf specjalizujący się w fotografii sportów ekstremalnych. Wystawa jest zatem efektem współpracy dwóch artystów – rzeźbiarza i fotografa.

Tatry Andrzeja Wróblewskiego

 • Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
 • Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Wystawa prezentuje pejzaże tatrzańskie autorstwa Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957), niezwykłego artysty, legendy polskiej powojennej awangardy. Eksponowane prace mają charakter „prywatny”, są pełnymi nastroju i finezji malarskimi notatkami artysty z jego wędrówek po Tatrach. Góry, obok malarstwa, były wielką pasją Andrzeja Wróblewskiego. Często w Tatrach bywał i w nich w 1957 roku zmarł. Tatrzańska część jego twórczości mało jest znana, a ma moc i oryginalność. Świetne Tatry, świetny Wróblewski.

Sercówecki na podarunecki. Formy na sery z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

 • Dwór w Łopusznej (filia Muzeum Tatrzańskiego)
 • Łopuszna, ul. Gorczańska 2
 • 11 lipca-26 października 2014

Drewniane formy na sery owcze, to jedne z najbardziej oryginalnych sprzętów używanych w gospodarce pasterskiej. Charakteryzują się one ciekawymi kształtami i bogatym zdobnictwem. Intrygują techniką wykonania, ale przede wszystkim tajemniczymi napisami i symbolicznymi znakami wyciętymi na ich powierzchni. Interesująca jest także rola (gospodarcza i zwyczajowa) serów, który były w nich odciskane. Na wystawie zostało zaprezentowane dwadzieścia form na sery z terenu Gorców i Orawy, zgromadzonych w latach 60. i 70. XX wieku przez Magdalenę i Stanisława Zapaśników. Od 2013 roku kolekcja należy do Muzeum Tatrzańskiego.

Piękna Helena w Okszy

 • Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza” (filia Muzeum Tatrzańskiego)
 • Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
 • 1 lipca-31 października 2014

Portret Heleny Roj-Kozłowskiej, pochodzący z prywatnych zbiorów, to prawdziwa gratka dla wielbicieli malarstwa Rafała Malczewskiego. Bohaterka obrazu – bliska przyjaciółka artysty – bez wątpienia należała do grona najbarwniejszych i najciekawszych mieszkanek stolicy Tatr. Helena, z rodu Rojów, od najmłodszych lat miała kontakt z artystycznymi tradycjami Zakopanego. Uczyła się w słynnej Szkole Koronkarskiej i interesowała się teatrem. Już w 1917 roku napisała pierwszą sztukę „Jak carownice pasowały Janosika na zbójnika”, którą rok później zaczęto wystawiać w sali kina Sokół w Zakopanem. Przedstawienie stało się bardzo popularne, zarówno wśród miejscowych, jak i odwiedzających Podhale gości.