Powstała Grupa Młodzieżowa PZA w Narciarstwie Wysokogórskim!

W dniu 30 listopada w Zakopanem zakończył się nabór do Grupy Młodzieżowej PZA w Narciarstwie Wysokogórskim – chęć udziału zgłosiło aż 27 dzieci w wieku od 10 do 18 lat! Do grupy zostali przyjęci wszyscy chętni, którzy wzięli udział w sprawdzianie biegowym, a najlepsi w swoich kategoriach wiekowych zainaugurują sezon zimowy na obozie w austriackim Lienz. Wyjazd organizowany jest przez ISMF w dniach 4-7 grudnia, a jedną z trenerek będzie znana zawodniczka, zwyciężczyni Pucharu Świata – Mireia Miro Varela.

Pierwsze wycieczki i szkolenia w Polsce dzieciaki rozpoczną w dniach 27-31 grudnia w Zakopanem, gdzie odbędzie się bezpłatny obóz dzięki wsparciu pozyskanym ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Uczestnicy poznają na nim podstawowy zakres wiedzy o górach, zagrożeniach i profilaktyce lawinowej, technikach podejść na fokach, zjazdach w terenie oraz bezpiecznym planowaniu swoich aktywności w terenie. Zajęcia, szczególnie dla najmłodszych dzieci, będą miały przede wszystkim formę zabawy i przygody, a ich celem będzie kompleksowe pokazanie, jak pięknym sportem jest narciarstwo wysokogórskie.  W ramach wolontariatu do prowadzenia wycieczek zgłosili się instruktorzy PZA, zawodnicy, ratownicy TOPR i przewodnicy, którzy dzielić się będą swoją wiedzą.

Następnie od stycznia do kwietnia, gdy pozwolą warunki śniegowe, co 2-3 tygodnie grupa będzie spotykać się na zorganizowanych wycieczkach i szkoleniach w Tatrach i na Podhalu. Dzięki niektórym organizatorom zawodów z cyklu Pucharu Polski PZA, najmłodsi będą mieli okazję spróbować swoich sił w rywalizacji sportowej na mini dystansach przygotowanych specjalnie dla nich. Skiturową zimę dzieciaki zakończą spotkaniem w dniach 24-26 kwietnia w Betlejemce na Hali Gąsienicowej, które mamy nadzieję będzie pięknym ukoronowaniem całego sezonu. Koordynatorem grupy jest Andrzej Marasek, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA i zawodowy ratownik TOPR.

Więcej o grupie na Pza.org.pl

Zdjęcia: Bartek Solik