Co trzeba zobaczyć podczas ferii w Południowym Tyrolu

Niezależnie od tego jaką południowotyrolską dolinę czy ośrodek wybraliście na wyjazd narciarski, mamy dla każdego przygotowaną listę miejsc, których nie wolno pominąć będąc w okolicy. Są to trasy narciarskie, górskie chaty, snowparki, atrakcje i wydarzenia lub miejsca związane z lokalną kulturą czy historią. Warto przeczytać, by potem nie żałować! Poniżej znajdziecie 12 południowtyrolskich ośrodków.

1. Alpe di Siusi/Seiser Alm (Skipass Dolomiti Superski)

 • Główne miejscowości/stacje: Castelrotto, Siusi allo Sciliar, Fiè allo Sciliar, Alpe di Siusi
 • Trasy: ogólnie rzecz ujmując tutejsze trasy są łagodne – większość z nich jest nie-bieska, co nie oznacza wcale, że tylko dla początkujących narciarzy! Także dobrze jeżdżący będą czerpać przyjemność z szerokich stoków, na których można popracować nad techniką. Poza tym są dwa stoki, mogące stanowić wyzwanie i które polecamy: Bullaccia i Punta d’oro. W niektórych miejscach są tzw. speedtesty – porównajcie sobie wyniki z początku i końca wyjazdu.
 • Jedzenie: Gostner Schwaige (niedaleko stacji Compatsch) to miejsce gdzie można m.in. spróbować domowych produktów jak sery, masło, wędzone mięso. Jednak hitem jest… zupa z siana, podawana w wydrążonym bochenku chleba. Obowiąz-kowo.
 • Nasza sugestia: jest to super miejsce na wyjazd dla dwóch grup: rodziców z ma-łymi dziećmi (łagodne trasy, dużo funparków z opiekunami oraz przyjaznym ro-dzinom hoteli) oraz fanów biegówek (80 km tras, na których trenują reprezentacje, w tym Justyna Kowalczyk; no i cudowne widoki)

Szczegóły: Suedtirol.info

Alpe di Siusi

2. Alta Pusteria/Hochpustertal (Skipass Dolomiti Superski)

 • Główne miejscowości: Sesto, San Candido, Dobiacco, Versciaco, Villabassa
 • Trasy: Polecamy wybrać się na Giro delle Cime. Jest to tura narciarska, licząca 30 km, która składa się 12 etapów (stacji i stoków) i okrąża większą część Alta Pusteria. Jedną z tras do pokonania jest Holzriese – najbardziej stroma trasa we Włoszech. I naprawdę jest stroma. Bardzo.
 • Górskie chaty: Warto wybrać się na spacer lub wyprawę na biegówkach – tylko w ten sposób można dotrzeć do Talschlusshütte, co w wolnym tłumaczeniu oznacza chatę na końcu doliny. A sama dolina jest przepiękna i idealna na 30 minutowy spacer, po którym można zjeść pyszny, tradycyjny posiłek.
 • Nasza sugestia: Mimo całej wspaniałości tury Giro delle Cime, nie polecamy jej osobom na desce – jest tam kilka dość płaskich przejść między wyciągami, gdzie narciarz spokojnie sobie poradzi, lecz dla snowboardzistów będą utrudnieniem. Z kolei wszyscy, niezależnie od wieku, powinni odwiedzić rodzinę bałwanów „strzeżącą” dolinę na szczycie Croda Rossa/Rotwand. Warto też rozejrzeć się wo-kół –może akurat zobaczymy królujące nad doliną sławne Trzy Szczyty (Tre Cime di Lavaredo / Drei Zinnen)

Szczegóły: Suedtirol.info

Hochpustertal

3. Kronplatz (Skipass Dolomiti Superski lub lokalne)

 • Główne miejscowości: Brunico, San Vigilio, Valdaora, San Lorenzo, Anterselva, Falzes, Campo Tures
 • Trasy: Na samej górze Kronplatz jest 116 km tras, jednak od tego roku w skład ośrodka Kronplatz wchodzą też Klausberg i Speiboden, mniejsze ośrodki leżące w pobliskiej dolinie Valli di Tures e Aurina. Jest więc w czym wybierać! Jeśli jeździcie dobrze (nie musi być świetnie), to w Kronplatz warto się przełamać i spróbować swoich sił na tamtejszych czarnych trasach (tzw. Czarna Piątka). Z kolei w Speikboden przeważają szerokie i łagodne stoki, zaś w Klausberg trasy są trochę trudniejsze, a na snowboardzistów dodatkowo czeka snowpark. Można kupić skipass combi, który obejmie wszystkie 3 ośrodki.
 • Górskie chaty: w większości schronisk na stokach można dostać regionalne smakołyki i to w rozsądnych cenach. Polecamy Oberegger Alm, Lorenzi Hut, Ütia Bivacco oraz Kristall Alm, położoną na wys. 1800 m, tuż przy górnej stacji gondoli w Klausberg – dobra na narciarski lunch, jak i romantyczną kolację.
 • Nasza sugestia: Dużym plusem Kronplatz jest pociąg, który dojeżdża do dolnej stacji Ried – od tego roku połączenie sięga ośrodka Alta Pusteria. Dzięki temu można zobaczyć więcej lub nocować w położonych dalej miejscowościach. Z ko-lei dla imprezowiczów koniecznym punktem programu jest wizyta w K1, barze après ski dostępnym zarówno dla narciarzy schodzących ze stoku oraz osób dojeżdżających samochodem.

Szczegóły: Suedtirol.info

Kronplatz

4. Obereggen (Skipass Dolomiti Superski)

 • Główne miejscowości: Obereggen, Ega, Monte San Pietro, Nova Ponente
 • Trasy: dla zaawansowanych narciarzy polecamy czarną trasę Pala Santa/Zangen – dodatkiem do dobrej jazdy jest przyjemność z cudownych widoków na masyw Latemar, widoczny w pełnej okazałości.
 • Górskie chaty: Na małe aperitivo (np. Veneziano) warto wpaść do chaty Baita Gardone – mimo, że leży bliżej Predazzo, jej właścicielem jest rodowity połu-dniowotyrolczyk. Z kolei na lunch można zatrzymać się w Mayrl Alm, gdzie ser-wują pyszne regionalne potrawy, jak knedle czy Schlützkrapfen (rodzaj ravioli).
 • Nasza sugestia: Obowiązkowo trzeba spróbować nocnej jazdy na nartach i san-kach! Trzy razy w tygodniu jest oświetlony stok i tor, na których można jeździć do 22:00. A potem, przy dolnej stacji, drink w pubie Tipi! Z kolei, jeśli jesteście go-towi na jeden dzień zejść ze stoku, to polecamy wyprawę do Bolzano (stolicy re-gionu). Oprócz zobaczenia uroczego włoskiego miasta, można np. odwiedzić Ӧt-zi’ego w Muzeum Archeologicznym lub zwiedzić Firmian, jedno z górskich mu-zeów Reinholda Messnera.

Szczegóły: Suedtirol.info

Obereggenj

5. Valle Isarco (Skipass Dolomiti Superski lub Ortler Skiarena)

 • Główne miejscowości: Bressanone, Vipiteno, Racines, Chiusa
 • Trasy: Dla wytrwałych narciarzy polecamy trasę Trametsch, która znajduje się na terenie narciarskim Plose (obok Bressanone). Jest to najdłuższa trasa w Południowym Tyrolu i wije się przez 9 km. Na wyjazdy rodzinne można wybrać się do ośrodka Gitschberg-Jochtal, gdzie znajduje się aż 44 km tras zjazdowych, akurat do nauki jazdy na nartach.
 • Górskie chaty: Jeżdżąc w Plose warto wstąpić do chaty na stoku Rossalm – można tam nie tylko zjeść obiad, ale także wynająć pokój.
 • Nasza sugestia: Obowiązkowo tor saneczkowy Monte Cavallo / Rosskopf! Jest to najdłuższy (prawie 10 km) ośnieżony i oświetlony, naturalny tor saneczkowy we Włoszech; dwa razy w tygodniu można jeździć nocna jazda.

Szczegóły: Suedtirol.info

Valle Isarco

6. Val Gardena (Skipass Dolomiti Superski)

 • Główne miejscowości: Ortisei, Selva, Santa Christina
 • Trasy: Oczywiście Sellaronda, czyli najsłynniejsza tura narciarska regionu, łącząca cztery ladyńskie doliny: Val Gardena, Alta Badia, Arabba i Val di Fassa. Trasa prowadzi przez stoki i wyciągi wokół przepięknego masywu Sella i ma 26 km długości.
 • Górskie chaty: obowiązkowo Rifugio Comici z charakterystycznymi niebieskimi okiennicami. Oprócz lokalnych specjałów, schronisko słynie z potraw z owoców morza i świeżych ryb dowożonych helikopterem
 • Nasza sugestia: jednego dnia warto zdjąć narty i wybrać się na wyprawę na rakie-tach śnieżnych w kierunku krzyża na szczycie Rasciesa (2170 m). Piękne widoki, trochę wysiłku i duża satysfakcja.

Val Gardena

7. Alta Badia (Skipass Dolomiti Superski)

 • Główne miejscowości: Corvara, Colfosco, La Villa, San Cassiano, Predaces
 • Trasy: chcesz się poczuć jak zawodnik narciarskiego Pucharu Świata? Tutaj może zjechać tą samą trasą, którą pokonują narciarza podczas Slalomu Giganta tj. czarna, mega stroma, Gran Risa. Poza tym Alta Badia to jedna z czterech dolin, o które zahacza Sellaronda, najsławniejsza tura narciarska (26 km) we włoskich górach tzw. karuzela narciarska. Wręcz wstyd to ominąć!
 • Jedzenie: tylu tu doskonałych górskich chat, że aż trudno wybrać – najlepiej od-wiedzić wszystkie. Kilkanaście z nich bierze udział w kulinarnej akcji „Taste for Skiing”, kiedy to szefowie kuchni odznaczeni gwiazdkami Michelin tworzą do ich menu specjalnie dania. Poza tym w niedzielę 29 marca odbędzie się Dzień Wina (De dl Vin), impreza podczas której chaty na stokach wystawiają do degustacji regionalne wina, sery i speck.
 • Nasza sugestia: Nawet jeśli nie jedziecie na narty z zamiarem imprezowania, war-to odwiedzić znane schronisko na stoku Club Moritzino. Chwila relaksu przy mu-zyce, na świeżym powietrzu, z Veneziano w ręce i butach narciarskich na nogach – bezcenne.

.

8. Solda (Skipass Ortler Skiarena)

 • Główna miejscowość: Solda
 • Trasy: region jest położony na obszarze Parku Narodowego Stelvio, w otoczeniu 14 trzytysięczników dzięki czemu wiadomo, że warunki zawsze będą dobre aż do początków maja. W tym sezonie, infrastruktura powiększy się o kolejne połącze-nie: nowoczesną kolejkę kabinową „Rosim” w rejonie narciarskim Pulpito/Kanzel, a co za tym idzie, kolejną trasę. Te zmiany powodują, że długo oczekiwane połączenie stacji narciarskich w Solda staje się faktem!
 • Górskie chaty: może nie do końca chata, ale zadanie gastronomiczne spełnia: igloo, z barem lodowym, położone na wys. na 3000 m. Jeśli ktoś chce zjeść, może udać się to znajdującego się obok schroniska Madritsch.
 • Nasza sugestia: Na spokojnie – proponujemy wybrać się do jeden z muzeów Reinholda Messnera: Ortles i restauracji Yak & Yeti. Na aktywnie – wyprawa skiturowa na jednej z wielu tras; koniecznie z przewodnikiem!

.

9. Merano2000 (Skipass Ortler Skiarena)

 • Główne miejscowości: Merano, Avelengo, Verano
 • Trasy: w ośrodku jest 9 tras, w większości czerwonych lub czarnych, o średniej długości ok. 5 km (najdłuższa Oswald ma jednak aż 9 km! Polecamy!). Wszystkie w niedalekiej odległości od samego Merano, wjazd gondolą.
 • Górskie chaty: każda urocza, z rodzinną atmosferą i serwująca potrawy regionalne. Lista: Hafling-meran2000.eu
 • Nasza sugestia: Termy Merano – dziesiątki basenów, łaźni, saun, zabiegów i in-nych atrakcji, pozwolą się zrelaksować po kilku dniach intensywnej jazdy na nar-tach. Alternatywą może być wyprawa na biegówki: niedaleko, w Avelen-go/Hafling, znajduje się łatwa, lecz długodystansowa trasa (4,5 km).

.

10. Val Senales (Skipass Ortler Skiarena)

 • Główne miejscowości: Maso Corto
 • Trasy: charakterystyczne dla lodowców – bez lasów, szerokie, doskonałe dla carvingu. Jest też kilka trudniejszych m.in. końcowa, która schodzi bezpośrednio do dolnej stacji.
 • Górskie chaty: Bella Vista na wys. 2842 m słynie nie tylko z knedli Paula Grünera, lecz także – jak sama nazwa wskazuje – z cudownego widoku, przy którym nie-jedna osoba zapomniała o jedzeniu na stole. Dla chętnych: zewnętrzna sauna, z której można wskoczyć prosto do śniegu lub otwartego mini basenu.
 • Nasza sugestia: Gentlemenrider’s Snowpark dla amatorów freestyle’u: regularne imprezy Red Bull’a zobowiązują – warunki są super.

.

11. Val Venosta (Skipass Ortler Skiarena)

 • Główne miejscowości: Castelbello-Ciardes, Passo Resio, Laces, Prato
 • Trasy: dolina należy do grupy Ortler Skiarena, które łączy jeden skipass, dający dostęp do 300 km tras. Można też kupić skipass na 6 ośrodków (i 140 km tras) znajdujących się bezpośrednio w dolinie lub tuż obok: Belpiano, Watles, Trafoi, Maseben, Solda, Malga San Valentino
 • Górskie chaty: RistoranteBarPizzeria Groggalm, gdzie można zjeść i tradycyjne południowotyrolskie dania, jak i włoską pizzę – co kto lubi.
 • Nasza sugestia: jezioro Lago di Resia i sławna zatopiona wieża – warto zobaczyć o każdej porze roku. Zimą, jeśli woda jest dobrze zmrożona, jest to doskonałe miejsce do snowkitingu.

Südtirol Magazin Winter 2011