Heiligenblut – U stóp Grossglocknera

Pod najwyższą górą Austrii – Grossglockner (3798 m), znajduje się jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w gościnnej Karyntii. Piękne widoki, nowoczesne wyciągi, a przede wszystkim wysokie położenie i gwarancja dobrego śniegu sprawiają, że ośrodek ten ze wszech miar wart jest polecenia.

Heiligenblut

Sercem położonego na wysokości 1301 metrów Heiligenblut jest gotycki kościół ze strzelistą wieżą. Motyw kościoła, z lodowymi ścianami Grossglocknera w tle, jest jednym z najbardziej malowniczych widoków w całej Austrii. Nic dziwnego, że jest on wykorzystywany na plakatach i folderach jako ikona oferty turystycznej całego kraju. Już samo zbliżanie się do Heiligenblut wyraźnie wskazuje, że jesteśmy w wysokich górach.

Główną górą terenu narciarskiego Heiligenblut jest Schareck (2604 m). Na szczyt wjeżdża się  gondolą, złożoną z dwóch odcinków – stacja pośrednia znajduje się na Rossbach. Od strony hali Fallbichl (2200 m), znajdującej się na północ od szczytu, wjeżdża na Schareck nowiutka – panoramiczna gondolka Grossglockner Panoramabahn o długości 1200 metrów. Drugim dużym terenem narciarskim są stoki Hochfleiss (2902 m). Z Rossbach dociera się tam kolejką Tunnelbahn Fleissalm. Łącznie w Heiligenblut znajduje się 55 km ratrakowanych tras, obsługiwanych przez 12 wyciągów, w tym 3 gondolki i krzesełko. Sezon narciarski podczas tej zimy trwa od 1 grudnia do 7 kwietnia, a wyciągi są czynne w godzinach od 9 do 16. Walory narciarskie ośrodka  sprawiły, że Heiligenblut było dwukrotnie gospodarzem World Ski Testu, firmowanego przez światowej sławy austriackiego zjazdowca – Franza Klammera.

Freeride

Heiligenblut oferuje wspaniałe możliwości zjazdów poza trasami. Ośrodek usytuowany jest powyżej górnej granicy lasu i posiada kilka oznakowanych stref freeride’owych, a także system informujący o aktualnym zagrożeniu lawinowym. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa, przez cały sezon zimowy oferowane są szkolenia lawinowe oraz wycieczki z przewodnikami górskimi. Tereny, na których można z powodzeniem uprawiać freeride szacowane są na ok. 25 ha.  Poza niezliczonymi opcjami jazdy w dziewiczym śniegu, na terenie ośrodka narciarskiego wytyczono cztery oznakowane, ale nie patrolowane skirouty. Królową jest wśród nich zjazd Fleisstal ze szczytu Schareck prosto na stronę doliny Fleiss. Zjazd pokonuje kilka stromych trawersów i dwa strome żleby. Łącznie do zjechania jest ok. 850 metrów przewyższenia na niespełna 4-kilometrowym zjeździe. I co najważniejsze – tablica głosząca na górze, że zjazd jest „nur für expert skier” powoduje, że na pewno nie zastaniecie tam tłoku. Potwierdzeniem freeridowej jakości ośrodka niech będzie fakt, że już dwukrotnie (w marcu 2011 i 2012) rozegrane tu zostały zawody Polish Freeride Open, których pomysłodawcą i współorganizatorem był Andrzej Osuchowski – polski uczestnik zawodów cyklu Freeride World Qualifier,  a w styczniu 2013  odbył się tu Freeride Camp. W programie imprezy były takie atrakcje jak szkolenie freeridowe, wycieczki skitourowe z przewodnikami, projekcje filmów o tematyce freeride, nocna jazda na sankach i wspinanie lodowe. Można było pojeździć poza trasami, doskonaląc technikę w towarzystwie Romana Kussa z Karyntii. W nadchodzącym sezonie w styczniu Heiligenblut gościć będzie Salomon Rocker Ski Camp – imprezę, która połączy Freeride, Ski Touring i Race.

Skitury

Mając do dyspozycji wyciągi osiągające wysokość 2900 m n.p.m. nie jest trudno przekroczyć granicę 3000 m n.p.m. Położony na poziomie 2600 m n.p.m. Fallbühel jest świetną bazą wypadową do licznych wycieczek, których trasy przebiegają na wysokości od 2800 aż do 3400 m n.p.m. Dla narciarzy skiturowych ośrodek oferuje specjalne skipassy.

Dojazd

Najczęściej goście z Polski docierają do Heiligenblut samochodem. W tym celu kierujemy się na Wiedeń skąd autostradą A2 przez Graz docieramy do Villach. Tu odbijamy na tauryjską autostradę A10 i kierujemy się na północ. Na wysokości Spittal odbijamy na Flattach (droga 106) i następnie w Winklern odbijamy w prawo na  Grossglocknerstrasse (droga 107). Łącznie z Cieszyna mamy do pokonania ok. 900 km w zależności od wariantu drogi. Alternatywą jest lot do Klagenfurtu, zwłaszcza że niedawno w ramach Strefy Narciarskiej Wysokich Taurów udostępniono usługę Airport-Shuttle z lotniska w Klagenfurcie bezpośrednio do hotelu za cenę ok. 20 euro.

Szczegóły – Gross-glockner.at

Zdjęcia: Tomasz Rakoczy – Tommysupestar.com