Otwarte Centrum Lawinowe na Kalatówkach – Przyjdź i trenuj pod okiem TOPRowców!

Tatrzański Park Narodowy i PZU zapraszają wszystkich chętnych do korzystania z centrum lawinowego na Kalatówkach. Centrum czynne jest przez cała zimę. Można z niego korzystać nieodpłatnie, każdego dnia od świtu do zmierzchu. Warunkiem jego działania jest zaleganie pokrywy śnieżnej.

10 stycznia podczas oficjalnego otwarcia centrum, w godzinach 11–14 w treningu pomogą ratownicy TOPR! Dodatkowo w każda sobotę i niedziele zimy (do końca marca) w godzinach 10–15 w centrum będzie pełnić dyżur osoba przeszkolona, która objaśni zasady działania centrum, oraz w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy.

Centrum treningowe składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem „ofiar” (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuacje podobna do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni musza jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Gdy na konsoli sterującej wybierzemy liczbę „ofiar”, wyświetli nam się czas, w jakim powinniśmy je zlokalizować i wydobyć.

Centrum zakupiono w ramach akcji „Lawinowe ABC” dzięki zaangażowaniu w akcję PZU.

Obszar bezpieczeństwa jest dla nas priorytetem. W ciągu całego roku na jego promocje przeznaczamy miliony złotych. Lawinowe ABC, jako jedne z nich, są wspierane przez PZU kolejny raz i jestem bardzo zadowolony z efektów, jakie przynoszą. Regularność to podstawowa zasada, jaka stosujemy w swoich programach prewencyjnych. Dzięki niej rośnie skuteczność naszych działań. CSR to dla nas, bowiem cos więcej niż kampania firmowa. Czujemy się odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polaków.” – Tłumaczy Piotr Glen, Dyrektor ds. Zaangażowania Społecznego PZU – strategicznego partnera akcji. Dodajmy, ze identyczny zestaw działa w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, przy Biurze Turystyki Górskiej 5+.

To już czwarta edycja akcji Lawinowe ABC, której celem jest promocja bezpiecznych zachowana zima w górach. Akcja składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Jej idea jest uświadomienie odbiorcom – wszystkim zainteresowanym zimowa działalnością w górach, ze wiąże się ona z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

Najważniejsze działania w ramach czwartej edycji akcji to:

  • działalność treningowego centrum lawinowego na Kalatówkach pod patronatem PZU
  • montaż kolejnych punktów kontrolnych służących do sprawdzania detektorów lawinowych
  • wycieczki edukacyjne dla uczniów
  • ogólnopolski konkurs wiedzy, w którym nagroda jest m.in. szkolenie lawinowe.

Działa strona Lawinoweabc.pl, zawierająca szereg przydatnych materiałów edukacyjnych. Do nabycia są wydane w ramach poprzedniej edycji akcji:książka „Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów” oraz ulotka „Uwaga, lawiny” (do pobrania w Punkcie Informacji Turystycznej TPN, punktach wejścia do Parku oraz ze strony Lawinoweabc.pl).

plakat CENTRUM B1 707x1000 mm plus 3 mm spad 3

Zdjęcie główne: Kursylawinowe.pl

 

Zdjęcie: Edward Lichota