Salzburger Land w pigułce

Kto był tu, chociaż raz zimą ten wie, że bliżej Polski nie znajdzie tak nowoczesnej i bogatej oferty sportów zimowych, bajkowych krajobrazów, malowniczych górskich wiosek i miasteczek, doskonałej kuchni i wspaniałego wina, jak w Austrii. Nikt też chyba nie zaprzeczy, że prawdziwą perłą na zimowej mapie tego kraju jest Ziemia Salzburska, której wysoko alpejskie pastwiska zamieniają się późną jesienią w trasy zjazdowe, a małe wioski u stóp strzelających w niebo górskich zboczy stają się renomowanymi kurortami ze stuprocentową gwarancją śniegu. Goście mają tu do dyspozycji imponującą i zróżnicowaną bazę noclegową – od pięciogwiazdkowych hoteli SPA, poprzez romantyczne domki wypoczynkowe w górach, po tradycyjne gospodarstwa agroturystyczne z apartamentami rodzinnymi. Każdy na miarę oczekiwań i zasobność portfela.

Salzburger Land od lat zajmuje czołowe miejsce w międzynarodowym rankingu najpopularniejszych regionów sportów zimowych, co nie dziwi, bo na amatorów śnieżnego szaleństwa czeka tu ponad 2200 starannie wyratrakowanych tras zjazdowych, 2200 km tras biegowych, 36 tras biegowych powyżej 1000 m n.p.m. oraz ponad 560 nowoczesnych kolejek linowych i wyciągów. Wiele tras zjazdowych jest oświetlonych. W Bad Hofgastein znajduje się najdłuższa z nich – Hohe Scharte Nord, która od górnej stacji wyciągu krzesełkowego Hohe Scharte do dolnej stacji kolejki Schlossalmbahn ma długość 10,4 km przy różnicy wysokości 1440 metrów.

Skifahrer - Winterspaß

Ziemia Salzburska to m.in. najbardziej znane – Bad Gastein, Bischofshofen, Flachau, Kleinarl, Wagrain oraz ośrodki narciarskie w regionach Gasteinertal, Großarltal, Hochkönig, Lungau, Neukirchen, Obertauern, Saalbach-Hinterglemm-Leogang. To również okolice Werfen z zamkiem, w którym w 1968 r. kręcono film „Tylko dla orłów” z Richardem Burtonem i Clintem Eastwoodem i gdzie wewnątrz góry Hochkogel znajduje się największa na świecie naturalna wapienna jaskinia lodowa Eisriesenwelt (Świat lodowych gigantów) corocznie odwiedzana przez setki tysięcy turystów. To także lotnia linowa Flying Fox XXL w Leogang – prawdziwe wyzwanie dla najodważniejszych. To rewelacyjne miejsca do uprawiania nordic fitness, nordic walking, nordic cruising, skialpinizmu i całej gamy sportów ekstremalnych, takich jak snowkiting, airboard, zorbing i snowtubing.

Salzburger Land to również lodowiec, góry i jezioro w jednym – w regionie Zell am See-Kaprun, gdzie pokryty wiecznym lodem szczyt Kitzsteinhorn wznosi się ponad 3 tysiące metrów n.p.m. Zell am See-Kaprun jest jednym z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych w Austrii. Trzy stacje narciarskie oferują 138 km zróżnicowanych tras zjazdowych – 47 km niebieskich, 59 km czerwonych i 32 km czarnych. W 1965 roku na Kitzsteinhorn ruszyła pierwsza w Austrii stacja narciarska na lodowcu. Ze szczytu na wysokości 3029 m n.p.m. do Langwiedboden na wysokości 1978 m n.p.m prowadzi 41 km nartostrad. Nie dziwi więc, że właśnie tu, we wspaniałej naturalnej scenerii, zadomowiły się prawie wszystkie sporty zimowe. Trzy stacje narciarskie – Kitzsteinhorn, Schmittenhöhe i Maiskogel – zapraszają na białe szaleństwo narciarzy i snowboardzistów o zróżnicowanych umiejętnościach, a także rodziny z dziećmi i początkujących dorosłych. Tutejsze stoki dają radość zarówno narciarzom szukającym ekstremalnych wrażeń, jak i tym, dla których szusowanie jest przede wszystkim formą rekreacji i aktywnego wypoczynku. Można tu również uprawiać biegi narciarskie, turystykę pieszą i wędrówki na rakietach śnieżnych. W okolicy są też piękne trasy saneczkowe oraz naturalne lodowisko na zamarzniętym jeziorze, a trzy snowparki, największy w Austrii superpipe, stoki z muldami i szlaki narciarskie zachęcają do uprawiania stylu wolnego.

Idealnie do potrzeb rodzin z dziećmi dostosowane są trasy zjazdowe na Maiskogel w Kaprun. Na wysokości 1730 m n.p.m. kursuje siedem kolejek i wyciągów łączących 20 km szerokich, łagodnie nachylonych stoków. Dzięki profesjonalnej opiece nad dziećmi i bogatej ofercie szkółek narciarskich rodzice bez obaw mogą oddawać się swoim przyjemnościom wiedząc, że ich pociechy są bezpieczne i interesująco spędzają wolny czas.

Będąc już w tej części Austrii grzechem byłoby nie odwiedzić stolicy tego regionu – Salzburga. Już z daleka widać jego charakterystyczne punkty – twierdzę Hohensalzburg, barokowe kopuły i wieże katedry, kościół franciszkanów i uniwersytecki na tle góry Mönchsberg, a w dali majaczący masyw owianej legendami góry Untersberg. A to tylko mały fragment długiej listy miejsc, które przyciągają turystów i które warto zobaczyć.