Anna Figura Wicemistrzynią Świata w narciarstwie wysokogórskim

Anna Figura zdobyła tytuł Wicemistrzyni Świata w narciarstwie wysokogórskim w kategorii sprint. Skialpinistka z Łysej Polany w Tatrach po raz kolejny pokazała, że morderczy sprint to jej koronna konkurencja. Mistrzostwa Świata odbyły się w Verbier (Szwajcaria) w dniach 6- 12 lutego.

Sprint jest bardzo trudną i niewdzięczną – jak na tę dyscyplinę sportu – konkurencją. Liczy się bowiem każda sekunda i każda czynność. Oprócz żelaznej kondycji i mistrzowskiej umiejętności jazdy na nartach potrzebna jest też niesłychana precyzja podczas „przepinek”. Trasę o przewyższeniu 90 metrów zawodnicy pokonywali na nartach, następnie trzeba było zdjąć narty i pochodzić w butach, po czym następował kolejny odcinek podejścia na nartach. Na koniec przepinka i zjazd. Całość zajmuje od 4 do 5 minut, a najlepsi zawodnicy przechodzili kolejno do ćwierćfinałów, półfinałów i ostatecznie szóstka najszybszych do finału.

IMG_20150206_132734 (1)

„Nie spodziewałam się dojść aż do finałów, bo konkurencja była naprawdę duża, tak że radość i luz psychiczny, z jakim podeszłam do tego startu, bardzo mi pomogły. Najbardziej stresującym momentem był tak naprawdę zjazd- z pośpiechu na przepince nie wpięłam buta do wiązania i zjeżdżałam z obawą, żeby tylko się nie wywrócić, tym bardziej że drugie miejsce było już tak blisko. Drugi raz zdarzyło się, że sprinty wypadły dokładnie w dzień moich urodzin i drugi raz bardzo szczęśliwie!”

Druga polska zawodniczka Anna Tybor zajęła 21 pozycje na 36 zawodniczek. Dzień później (07.02) odbył się vertical, czyli samo podejście. Zawodnicy startowali na trasie o deniwelacji 850 m. Anna Figura z czasem 51 m 7s zajęła 15 miejsce.

Uważam ten start za udany i jestem zadowolona z wyniku. Zeszłego roku podczas Pucharu Świata na tej samej trasie miałam czas o prawie 5min gorszy. Teraz 15 miejsce i jedynie minuta straty do takich nazwisk jak Jennifer Fiechter czy Emilie Forsberg

Bieg indywidualny Ania ukończyła również na bardzo dobrym – 15. miejscu. W ostatniej konkurencji polskie zawodniczki – Anna Figura i Anna Tybor – zajęły 12. miejsce.

IMG_4187Anna Figura od kilku lat należy do czołówki Polski i świata w narciarstwie wysokogórskim. Jej niektóre wyniki to m.in. zdobyte w 2013 roku we Francji w Mistrzostwach Świata I miejsce – sprint kategoria espoir, IV miejsce – sprint kategoria senior, V miejsce – vertical kategoria espoir. Jest absolwentką leśnictwa na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Obecnie na stażu w Lasach Państwowych – Nadleśnictwie Krościenko. Jest przewodnikiem tatrzańskim. Mieszka w leśniczówce Łysa Polana.