Tej zimy szlakiem na Kalatówki często podążają grupki uczniów. Ich celem jest centrum lawinowe na Kalatówkach. Po drodze uczą się, czym jest zimowa bezpieczna turystyka w górach, co to są stopnie zagrożenia lawinowego, i do czego służy zestaw „lawinowe ABC”. W centrum lawinowym na Kalatówkach pora na zabawę edukacyjną z użyciem detektora, sondy, łopatki.
A wszystko to dzieje się w ramach akcji „Lawinowe ABC” pod opieką pani Małgorzaty Kot – pracownika Działu Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego i przewodnika tatrzańskiego. Do tej pory odbyło się 12 wycieczek, w planie są kolejne – na początku marca. Niestety przykrą wiadomością jest fakt, że nie ma już wolnych terminów! Limit wycieczek na ten sezon został wyczerpany, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jeśli tylko dopisze przyszła zima, TPN w ramach akcji „Lawinowe ABC” zorganizuje kolejne wycieczki. Dodajmy, że jest to propozycja bezpłatna, z której korzystać mogą gimnazja oraz szkoły podnagimnazjalne. Z tej możliwości tej zimy skorzystali (bądź skorzystają – na początku marca) uczniowie następujących szkół:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem
- Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem, Gimnazja nr 1 i 2 w Zakopane
- Gimnazja w Leśnicy
- Frydmanie, Bukowinie Tatrzańskiej
- Sierockiem, Nowem Bystrem i Zębie
Cieszy fakt, że młodzież z Podhala ma możliwość edukacji związanej z bezpieczeństwem w tak bliskich górach.
To już czwarta edycja akcji Lawinowe ABC, której celem jest promocja bezpiecznych zachowań zimą w górach. Akcja składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Jej ideą jest uświadomienie odbiorcom – wszystkim zainteresowanym zimową działalnością w górach, że wiąże się ona z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności.
Organizator: Tatrzański Park Narodowy, TOPR
Partnerzy: PZU, Mammut, Pieps, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR
Zdjęcia: Piotr Zięba/Zespół Szkół Ogólnokształcących | Anna Sarna/Gimnazjum Leśnica