Pierwsze medale w 82.Międzynarodowych Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim rozdane!

Chrapek i Gąsienica-Daniel wśród kobiet oraz Kałwa i Kłusak wśród mężczyzn zdobyli w piątek (27 lutego) złote medale podczas 82. Międzynarodowych Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim rozgrywanych na Skrzycznem w Szczyrku.

Zmagania w supergigancie zaliczanym do superkombinacji najlepsi polscy alpejczycy mieli rozpocząć już w czwartek 26 lutego. Niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i pierwszego dnia mistrzostw udało się przeprowadzić tylko zawody w slalomie. Znacznie lepsza aura kolejnego dnia, pozwoliła na dokończenie rywalizacji w superkombinacji oraz rozegranie zgodnie z planem slalomu giganta.

Trasa supergiganta liczyła przeszło 2000 metrów z różnicą poziomów wynoszącą 525 metrów. Warunki na niej były bardzo wymagające, przede wszystkim ze względu na dodatnią temperaturę i dużą wilgotność. Jako pierwsze na trasie pojawiły się panie. Z najlepszym czasem zameldowała się na mecie Karolina Chrapek, czym zapewniła sobie złoty medal w superkombinacji, gdyż dzień wcześniej była także najlepsza w slalomie. W obydwu konkurencjach podium wyglądało identycznie – drugie miejsce zajęła Maryna Gąsienica-Daniel, a trzecie Sabina Majerczyk. Rywalizacja wśród mężczyzn zakończyła się zaskakująco. Mistrzem Polski w super-gigancie został bardzo doświadczony, 37-letni zawodnik – Michał Kałwa. Świetny przejazd pozwolił mu również na zwycięstwo w superkombinacji, pomimo że po czwartkowym slalomie zajmował dopiero 6. miejsce wśród Polaków. Na mecie nie krył zaskoczenia z tak dobrego wyniku:

Udało mi się wygrać supergigant i super-kombinację, jak dla mnie dość niespodziewanie. Wczoraj w slalomie nie miałem najlepszego przejazdu, popełniłem jeden duży błąd, co spowodowało że miałem sporą stratę do odrobienia. Dzisiaj poszło już wszystko w stu procentach tak jak sobie zakładałem. Jestem bardzo zadowolony.

Drugie miejsce w supergigancie oraz superkombinacji zajął członek kadry narodowej, wspierany przez projekt Maciej Bydliński. Na najniższym stopniu podium w supergigancie stanął Adam Chrapek, natomiast w superkombinacji trzeci był najszybszy z Polaków po slalomie Jakub Kłusak.

Po krótkiej przerwie i przestawieniu bramek zawodnicy stanęli na starcie slalomu giganta. Złoty medal wśród kobiet w tej konkurencji wywalczyła Maryna Gąsienica-Daniel, która tak podsumowała dotychczasowe starty w Szczyrku:

Dla mnie te mi-strzostwa są na razie bardzo udane, dzisiaj zdobyłam trzy medale – jeden złoty i dwa srebrne, ale ostatnie dni były dla mnie bardzo trudne ze względu na panujące tutaj wymagające warunki. Gigant to moja ulubiona konkurencja, więc bardzo chciałam ją wygrać. Bardzo się cieszę, że po raz pierwszy zostałam Mistrzynią Polski Seniorów. Super uczucie.

Drugie miejsce przypadło młodej zawodniczce wspieranej przez projekt  Katarzynie Wąsek, a na trzeciej pozycji zawody ukończyła zwycięż-czyni superkombinacji i supergiganta – Karolina Chrapek. Z grona mężczyzn najlepiej z naszych reprezentantów poradził sobie Mistrz Polski z ubiegłego roku Jakub Kłusak. Wyprzedził Macieja Bydlińskiego oraz Adama Chrapka.Na mecie skomentował swój występ następująco:

Dzisiaj było naprawdę bardzo ciężko. Warunki w gigancie nam nie sprzyjały, ale je-stem bardzo zadowolony ze swoich dwóch przejazdów. Udało mi się obronić tytuł – jest dobrze.

Mistrzostwa_Polski_2

Wyniki:

Supergigant kobiet:

 1. Karolina Chrapek (AZS AWF Katowice) 1:20.58 min.
 2. Maryna Gąsienica-Daniel (UMKS Śmig Zakopane) 1:21.24 min
 3. Sabina Majerczyk (LKS Poroniec Poronin) 1:23.07 min.

Supergigant mężczyzn:

 1. Michał Kałwa (AZS AWF Katowice) 1:18.40 min.
 2. Maciej Bydliński (AZS AWF Katowice) 1:19.18 min.
 3. 3. Adam Chrapek (KS Wisła Ustronianka) 1:19.99 min.

Superkombinacja kobiet:

 1. Karolina Chrapek (AZS AWF Katowice) 2:08.84 min.
 2. Maryna Gąsienica-Daniel (UMKS Śmig Zakopane) 2:10.06 min.
 3. Sabina Majerczyk (LKS Poroniec Poronin) 2:11.42 min.

Superkombinacja mężczyzn:

 1. Michał Kałwa (AZS AWF Katowice) 2:03.24 min.
 2. Maciej Bydliński (AZS AWF Katowice) 2:03.30 min.
 3. Jakub Kłusak (AZS Zakopane) 2:04.21 min.

Slalom gigant kobiet:

 1. Maryna Gąsienica-Daniel (UMKS Śmig Zakopane) 2:44.15 min.
 2. Katarzyna Wąsek (SRS Czantoria Ustroń) 2:46.66 min.
 3. Karolina Chrapek (AZS AWF Katowice) 2:47.09 min.

Slalom gigant mężczyzn:

 1. Jakub Kłusak (AZS Zakopane) 2:40.40 min.
 2. Maciej Bydliński (AZS AWF Katowice) 2:40.43 min.
 3. Adam Chrapek (KS Wisła Ustronianka) 2:42.24 min.