Idealne buty narciarskie. Święty Graal, czy mit?

Najstarsi górale powiadają, że ten kto nie doświadczył „radosnego ucisku” buta narciarskiego na swoich stopach, ten nie zna prawdziwego smaku narciarstwa. Problem komfortu buta narciarskiego jest jednak przede wszystkim w nas – dlaczego?

Nasze kończyny różnią się od siebie diametralnie i mowa tu również o dysproporcjach pomiędzy prawą i lewą stopą. Te różnice tyczą się również naszych łydek, podbicia oraz sklepienia stopy. Wszystkie te parametry i jeszcze parę innych mają istotny wpływ na to, w jakich butach narciarskich powinniśmy jeździć skutecznie, wygodnie i bezpiecznie. Gdy do całości dodamy deformacje takie jak: haluksy, modzele, wystające kostki, nadmierną pronację czy supinację stopy, może się okazać, że odpowiedni dobór oraz indywidualne dopasowanie butów dla naszych potrzeb jest jednym z kluczowych i niezwykle trudnych elementów doboru sprzętu narciarskiego. Zatem w jaki sposób możemy znaleźć but idealny dla siebie?

Poszukiwania perfekcyjnego buta.

W ostatnich lata zakres i możliwości personalizacji butów stają się wyznacznikiem komfortu, precyzji i wydajności. Nie jest to trend, ale zasadniczy „must have” w ofercie każdej szanującej się marki. Gdy fabryczne systemy to za mało, możemy udać się do wyspecjalizowanego serwisu, który wykona tuning naszych butów, co doskonale wpłynie na komfort oraz jakość naszej jazdy.

Zakres dopasowania buta obejmuje przede wszystkim pracę nad linerem, czyli butem wewnętrznym, którego w pierwszej kolejności formujemy termicznie do kształtu naszej nogi. Możemy również – jeśli to konieczne – zastąpić twardsze oraz grubsze miejsca bardziej miękkimi i elastycznymi łatkami lub okleić botek w wybranych miejscach redukującymi przestrzeń panelami dla lepszego „trzymania” stopy w bucie.

Drugi obszar do personalizacji to praca nad skorupą buta zwana popularnie „odbarczaniem” polegaja na wypychaniu od wewnątrz newralgicznych miejsc po uprzednim rozgrzaniu jej lub frezowaniu specjalnym narzędziem zbierającym nadmiar materiału powodujący dyskomfort.

Dodatkowymi modyfikacjami mogą być: zmiana flexu buta, wydłużenie jego długość przynajmniej o jeden rozmiar, zmiana objętości w obrębie łydki, zmiana kąta nachylenia cholewki, obniżenie stopy w bucie (narciarz z wysokim podbiciem) oraz zmiana cantingu buta, czyli nachylenia bocznego. Jak widać zakres ingerencji jest bardzo szeroki, zatem jeśli trafimy w ręce doświadczonego specjalisty, możemy mieć pewność, że wszelkie niewygody uda się zredukować do absolutnego minimum.

My Fit – Dalbello

Przykładem producenta, który daje szansę na dalszą personalizację butów jest marka Dallbello z opatentowaną i bardzo rozbudowaną koncepcją My Fit.  Odznacza się on jako jedna z najbardziej wdzięcznych do pracy i obróbki marek butów dla profesjonalnych bootfitterów. Łatwość pracy oraz spora ilość możliwości modyfikacji i formowania butów przy wiedzy oraz doświadczeniu bootfittera pozwalają na stworzenie buta idealnie dopasowanego do potrzeb narciarza szukającego wygody, precyzji oraz wyjątkowej radości czerpanej z godzin spędzonych na stoku lub poza nim.

Wkładki – fabryczne czy personalizowane?

Jeżeli chcemy spersonalizować but profesjonalnie – zdecydowanie warto je wymienić. Wkładka stabilizuje stopę w bucie, poprawiając jej ułożenie, skracając czas regeneracji, co w efekcie zwiększa uczucie komfortu. W zdecydowanej większości przypadków wkładka wystarcza, aby dać narciarzowi lepsze czucie buta podczas jazdy i poprawić transmisję mocy przekazywanej w skrętach. Podparcie łuków stopy redukuje ból w przodostopiu i zmniejsza uczucie luzu w bucie, przez co nie ma potrzeby mocnego dopinania dwóch dolnych klamer podczas jazdy, co tak naprawdę dodatkowo uciska stopę, upośledzając krążenie krwi.

Najlepiej, aby były formowane indywidualnie (unikajmy gotowców) z dynamicznym wsparciem sklepienia stopy. Dobrym przykładem są wkładki fińskiego producenta – Footbalance – które nie wymagają adaptacji i od samego początku ich stosowania są bardzo wygodne.

Zaufaj doświadczonemu bootfitterowi

Pamiętajmy, że tylko kompleksowe podejście do tematu personalizacji butów narciarskich zagwarantuje ci niespotykany dotąd komfort, nadzwyczajną precyzję oraz uczucie jakiego poszukuje każdy narciarz w fabrycznym bucie. Znajdź w swojej okolicy profesjonaly sklep i zaufaj doświadczonemu bootfitterowi, który przygotuje dla ciebie wyjątkowy produkt odznaczający się wygodą, precyzją oraz jakością. Dostąp zaszczytu posiadania prawdziwego, „szytego na miarę” buta. Powodzenia!