Skitourowy Last Minute

Informacja Prasowa  od Amer Sport Polska                                                                                                                                      

Tegoroczny sezon narciarski jak i całą zimę większość z nas spisało już na straty. Sytuacja związana z pandemią doprowadziła do wprowadzenia wielu restrykcji i obostrzeń, co w większości doprowadziło do tego, że niemal wszyscy zrezygnowali z jakichkolwiek zimowych wyjazdów, nawet jednodniowych. Warto jednak się nie poddawać. Tegoroczna mroźna zima sprzyja zorganizowaniu prawdziwie narciarskiego dnia. Skoro nie możemy poszusować na nartach, być może to doskonały czas na spróbowanie czegoś innego. Słyszeliście o skitourach? Jest wiele miejsc, gdzie możecie spróbować nieco zaprzyjaźnić się z nartami w nowy sposób. Kto wie, może to będzie początek nowej, wspaniałej pasji.

MOUNTAIN COLLECTIVE

Skitouring to dla jednych nowość, ale tak naprawdę to chyba bardziej powrót do źródeł… W telegraficznym skrócie możemy powiedzieć, że skitouring to styl zdobywania gór, wzniesień polegający na pokonywaniu terenu przy użyciu nart. Brzmi jak coś nowego? Pozornie tak, ale przecież dawniej, gdy nie było wyciągów, na zjazd do doliny trzeba było sobie zasłużyć, czyli najpierw samodzielnie wejść na górę. Uprawiając skitouring pokonujemy po prostu przestrzeń za pomocą nart wyposażonych w wiązania narciarskie, przeznaczone zarówno do zjazdu jak i do podchodzenia. Dodatkowo używamy też specjalnych butów skitourowych, fok, czyli pasów materiału zakładanych na ślizg przy podchodzeniu, a także kijów tourowych z regulacją długości. W skitouringu można właściwie wyróżnić trzy jego alternatywy:

  • klasyczny skitouring polegający na podchodzeniu na szczyt lub przełęcz i zjazdu do doliny.
  • freeride polegający na poszukiwaniu „dziewiczych” stoków tylko w tym celu, by zjechać ich trudnym zboczem, gdzie ideałem jest zjazd w głębokim, świeżym puchu.
  • Skirunning polega na jak najszybszym zdobyciu planowanej wysokości i równie szybkim zjeździe.

5 powodów, dla których warto spróbować skitouringu

Swoboda i wolność

W dobie pandemii skitouring to przede wszystkim możliwość aktywnego spędzania czasu w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia i zgodna z obowiązującym reżimem sanitarnym. Ale w normalnych czasach to też odpowiedź na zatłoczone stoki i marynowanie czasu w kolejkach do wyciągów. Skitouring zgodnie ze swoją nazwą nawiązuje po prostu do zimowych, narciarskich wycieczek po górach. To w jakim towarzystwie wybierzemy się na skitoury i jaką obierzemy trasę zależy tylko od nas.

Wejście na nowy poziom

Aby rozpocząć przygodę ze skitouringiem wymagane jest posiadanie minimum podstawowych umiejętności narciarskich, jak również zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt: narty o specjalistycznych dwufunkcyjnych wiązaniach, kompatybilne z nimi buty oraz foki, czyli specjalne pasy przyklejane pod narty umożliwiające podchodzenie pod górę.  Dedykowane pasy materiału, które dzięki pokryciu drobnym włosiem, ułożonym przeciwnie do kierunku jazdy, działają jak hamulec, ułatwiają podejście i nie dopuszczają do niekontrolowanego zsuwania się w tył. Nazwa nieprzypadkowo kojarzy się z morskim ssakiem, ponieważ to właśnie focza skóra była pierwszym materiałem, który posłużył Eskimosom jako hamulec podczas ślizgania się na nartach po śniegu. Dziś skitourowe foki robi się z moheru lub nylonu. Oczywiście przed naszą pierwszą wycieczką najlepiej jest wypożyczyć komplet sprzętu. Warto też wybrać się z instruktorem lub osobą bardziej doświadczoną, która w szybki sposób przeszkoli nas z podstaw działania sprzętu.

Ekonomiczniej

Kiedy połkniemy bakcyla skitouringu, z pewnością nasza nowa pasja pochłonie mniej nakładów finansowych niż najpopularniejsze dziś narciarstwo alpejskie, uprawiane w drogich kurortach. Omijając wyciągi szerokim łukiem, zaoszczędzimy na kosztownych karnetach.

Spożytkujesz większe ilości energii

Skitouring, bez dwóch zdań dostarcza mnóstwo przyjemności, jednak dla początkujących nie jest łatwą dyscypliną. Aby czerpać z niego satysfakcję w pełni, nie tylko trzeba być obeznanym z nartami. Łącząc elementy narciarstwa biegowego i zjazdowego, skitouring wymaga na przykład umiejętnego balansowania ciałem. Musimy pamiętać, że większość skitourowych wędrówek odbywa się poza przygotowanymi trasami, gdzie liczą się nasze umiejętności. Zużywamy znacznie większe pokłady energii, za to nagrodą za wysiłek jest ciągły kontakt z przyrodą i idąca za tym satysfakcja.

Blisko natury

Wiadomo, że zima w górach jest piękna sama w sobie. Z pewnością nie raz podziwialiście zapierające dechw piersi widoki ze stacji narciarskich. Wycieczki skitourowe dają jednak o wiele większe perspektywy obcowania z nieskazitelną przyrodą. Dotrzecie często tam, gdzie stopa ludzka zimą bywa sporadycznie albo wcale. Spróbujcie!

Skitouring to swoisty powrót do korzeni. Daje nam możliwość bliskiego obcowania z naturą, bez stania w kolejkach do wyciągu czy zjazdów zatłoczonymi trasami. Uprawianie tego sportu nie wymaga konieczności korzystania z infrastruktury narciarskiej. Sprzęt Salomona jest trwały, solidny i niezawodny, czego najlepszym dowodem jest używanie go przeze mnie w najbardziej ekstremalnych warunkach podczas moich wypraw. Przekonałem się niejednokrotnie, że mogę na nim polegać. Samą markę cenię za bliskość natury i tworzenie sprzętu, który stworzony jest do przygód! – powiedział Andrzej Bargiel, jeden z najlepszych skiturowców i skialpinistów na świecie.

Według istniejących obostrzeń, na skitourową wycieczką możemy wybrać się w grupie nawet do 5 osób z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. Eksperci skitourowi marki Salomon i Atomic polecają na początek sprzęt w miarę uniwersalny, ale też lekki i wygodny. Chodzi o to, aby mieć różne możliwości obcowania w terenie: zarówno w tym łatwym, jak i wraz z rozwojem naszych umiejętności, tym trudniejszym. Pamiętajcie, że nie ma co oszczędzać na sprzęcie i warto zainwestować w wygodne buty i odpowiednie narty. Na skitourach spędzamy często wiele godzin w górach, dlatego tak ważny jest komfort sprzętowy, który pozwoli nam na większej przyjemności z przemierzania szlaków.

Stawiając pierwsze kroki w tej dyscyplinie na pewno poradziłbym wypożyczenie dobrego sprzętu, który wybaczy nam ewentualne błędy początkującego. Na pierwsze wyjście na toury, warto też wybrać się z instruktorem albo doświadczoną osobą, która pomoże nam ogarnąć sprzęt i podstawy korzystania z niego. Niezwykle istotną sprawą jest również bezpieczeństwo. Przed każdym wyjściem w góry należy sprawdzić aktualny stan zagrożenia lawinowego oraz prognozy pogodowe. Pamiętajmy też o poszanowaniu środowiska naturalnego, w którym to my jesteśmy gośćmi – radzi Andrzej Bargiel, ambasador marki Salomon. 

Co wybrać?

Przykładowy zestaw (uniwersalny, lekki, na którym każdy sobie doskonale poradzi): 

MTN explore 95 – to narty, które zapewnią stabilną i płynną jazdę w zróżnicowanym terenie, co dla początkujących będzie idealnym modelem, który dopasowuje się do jazdy w każdych warunkach. 

MTN explore – bardzo wygodne buty dzięki “custom shell HD” oraz precyzyjnym dopasowaniu do stopy za sprawą piankowej konstrukcji.

Więcej informacji jak dobrać sprzęt skitourowy znajdziecie tutaj – https://www.salomon.com/pl-pl/freeride-touring/freeride-touring-advice/how-choose-your-touring-skis

Osoby, które nie są przekonane, aby od razu kupować sprzęt, który nie ma co ukrywać jest dość drogi, zapraszamy do zaprzyjaźnionych wypożyczalni skitourowych.

Rekomendowane przez nas wypożyczalnie:

Sklepy, w których znajdziesz sprzęt skitourowy: