Sezon zimowy 2022-2023 w Południowym Tyrolu

Seiser-Alm_IDM-Südtirol-Alto-Adige

Narciarze mogą już zacząć poszukiwania najlepszej lokalizacji na tegoroczny wyjazd narciarski – większość ośrodków podała już daty otwarcia wyciągów, ceny skipassów oraz zaanonsowała nowości wprowadzone w tym sezonie. Poniżej znajduje się zestawienie najważniejszych informacji z włoskiego Południowego Tyrolu, czyli Dolomitów i okolic alpejskiego masywu Ortler. Tamtejsze kurorty, takie jak Kronplatz, Val Gardena, Alta Badia, Seiser Alm, 3 Zinnen Zinen Dolomity, Maso Corto, Solda i wiele, wiele innych czekają na turystów – część już kusi otwartymi stokami, część dopiero je przygotowuje, aby pod koniec listopada narciarze mogli otworzyć sezon. Mnóstwo atrakcji zaplanowanych na cały sezon zadowoli nie tylko narciarzy i pozwoli w pełni doświadczyć uroków zimowego wypoczynku na północy Włoch.

Dlaczego Południowy Tyrol?

Narciarze, smakosze i rodziny z dziećmi – Południowy Tyrol swoją ofertą zauroczy i zadowoli każdego. Wystarczy wyobrazić sobie 300 słonecznych dni w roku, świetnie przygotowane stoki z gwarancją śniegu oraz spektakularną panoramę gór. A to wszystko skropione wyśmienitą alpejsko-śródziemnomorską kuchnią, świetnie wyposażonymi schroniskami, włoską serdecznością i wielojęzycznością miejscowej ludności – przepis na niezapomniany urlop. Na fanów sportów zimowych czeka 26 ośrodków narciarskich oraz łącznie ponad 1300 km stoków narciarskich, 60 km doskonale przygotowanych zimowych szlaków pieszych, 50 km oznakowanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych oraz 80 km słonecznych tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Nowości dla narciarzy na sezon 2022/2023

Kronplatz to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich wśród Polaków. Co roku pojawia się tam coś nowego, by zaspokoić potrzeby regularnie wracających turystów. W tym roku, ku zadowoleniu zaawansowanych narciarzy, zostanie otwarty nowy stok, będący dodatkiem do pucharowej czarnej trasy Erta. W ten sposób sławna „Czarna Piątka”, czyli pięć flagowych dla tego ośrodka czarnych stoków, powiększa swoją dotychczasową długość!

W niewielkiej odległości od Kronplatz, w dolinie Ahrntal / Valle Aurina, znajduje się Skiworld Ahrntal z dwoma ośrodkami narciarskimi: Klausberg i Speikboden. Mimo że kameralne (każdy ma ok. 40 km trasy), mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć swoją strukturą, stokami, widokami – a od tego sezonu, także nowym wyciągiem krzesełkowym „Seenock”. Znajduje się on w Speikboden i oprócz komfortu, odgrzewanych kanap, czy zabezpieczeń dla dzieci, gwarantuje największą przepustowość – nie ma szybszego i sprawniejszego wyciągu w okolicy.

Położony bardziej na południu ośrodek Obereggen w dolinie Eggental / Val d’Ega świętuje 50-lecie! Z tej okazji zostało wprowadzonych tam wiele innowacji, jednak narciarzy najbardziej zainteresuje nowa, bardziej wymagająca odnoga stoku Zangen: Zangen II, będąca urozmaiceniem i zapewniająca dodatkowe kilkaset metrów trasy. Ośrodek zainwestował też w nowy wygodny wyciąg krzesełkowy Campanil – teraz narciarze dostaną się na szczyt dwa razy szybciej.

Nowy wyciąg pojawił się też w ośrodku Seiser Alm / Alpe di Siusi – nowoczesny 6-osobowy Spitzbühl zastąpił swojego mniejszego i wolniejszego poprzednika. Seiser Alm jest bardzo popularnym wyborem na rodzinne ferie, słynącym z szerokich i łagodnych tras. Jednak zaawansowani narciarze również będą usatysfakcjonowani, ponieważ jest on połączony ze sławną Val Gardeną i razem tworzą największy kurort narciarski w Dolomitach z ponad 180 km tras i dostępem do Sellarondy!

Rosskopf / Monte Cavallo, kameralny ośrodek w dolinie Eisacktal / Valle Isarco, niedaleko za przełęczą Brennero, także zainwestował w nową gondolę, która szybciej i wygodniej wywiezie narciarzy na szczyt. Mimo że 20 km tras nie wydaje się dużą liczbą, to fakt, że w niedalekiej odległości leży kilka innych ośrodków o podobnej wielkości (np. Ladurns, Ratschings) sprawia, że urlopowicze mają dostęp do wielokrotnie większej liczby stoków na jednym skipassie.

Ośrodek Merano 2000 także wprowadza unowocześnienia. Głównym z nich jest nowa gondola Naifjoch, która zastąpi działający już 30 lat wyciąg Piffing. Nie tylko pozwoli to na sprawniejsze i szybsze poruszanie się narciarzy, lecz także da im dodatkowe możliwości: nowa gondola będzie miała środkową stację, z której będzie można zjechać „reaktywowaną” trasą Naifjoch. Dzięki temu liczba kilometrów dostępnych tras wzrasta do 40. A po dniu spędzonym na stokach można udać się do jednego z piękniejszych miast w Południowy Tyrolu – Merano.

Mała zmiana, wielka różnica – zielone innowacje

Duży nacisk na innowacje związane z ochroną środowiska postawił ośrodek 3 Zinnen Dolomity – są one zresztą wprowadzane systematycznie od kilku lat. Efekty już widać! 100%wykorzystywanej energii pochodzi z odnawialnych źródeł: woda, energia słoneczna, biomasa itp.). Dotyczy to zarówno rozwiązań wykorzystywanych na stokach, jak i w hotelach. Nie dość, że woda wykorzystywana do sztucznego naśnieżana pochodzi z gromadzonych w zbiornikach opadów i roztopów, to ratraki są wyposażone w specjalny system, mierzący grubość pokrywy śnieżnej na stoku, który optymalizuje jego rozłożenie, tak aby nie dochodziło do marnowania wody. Poza tym zoptymalizowano działanie wyciągów, tak aby zużywały jak najmniej energii. Ośrodek zainwestował też w transport – aby zachęcić turystów do ograniczenia użycia samochodów, rozwinął połączenia kolejowe, tak by narciarze mogli dojeżdżać bezpośrednio do dolnych stacji gondoli. Poza tym zmienił surowiec, na którym drukowane są skipassy, teraz są one biodegradowalne, postawił liczne stacje ładujące auta elektryczne oraz wprowadził zasadę, że większość produktów spożywczych w lokalach gastronomicznych pochodzi od lokalnych dostawców.

Także Kronplatz wprowadził zmiany w zakresie zrównoważonego rozwoju: wiele chat na stokach korzysta obecnie z energii wytworzonej przez pracę gondoli Riedbahn oraz nowo powstałej minielektrowni pod muzeum Lumen. Zoptymalizowano także kwestię segregacji i wywozu śmieci, gromadzonych przez restauracje na stokach – od tego sezonu zacznie kursować specjalny ratrak z osobnymi zbiornikami na różne rodzaje odpadów. Ponadto, niezbędne restauracjom jedzenie i surowce będą dowożone wspólnie gondolami, a nie przez pojedynczych dostawców.

Kluczowe eventy i rozrywka w sezonie zimowym 2022-2023

Jak co roku, w grudniu będzie można odwiedzić jarmarki świąteczne – określane, jako jedne z najpiękniejszych w Europie. Będzie ich wiele, rozsianych po miastach i miasteczkach w Południowym Tyrolu, jednak flagowe to te w: Bolzano (największy we Włoszech!), Merano, Brixen, Bruneck czy Vipiteno. Znów będzie można poczuć ten niezwykły, mroźny a zarazem ciepły, klimat Świąt, spróbować regionalnych specjałów, kupić rękodzieła czy rozgrzać się grzanym winem.

Odwiedzający Południowy Tyrol w okresie przedświątecznym będą mieli szansę obejrzeć długo wyczekiwane zawody Pucharu Świata FIS w narciarstwie alpejskim. Obędą się one w Val Gardenie 16 i 17 grudnia 2022 na stoku Saslong, zaś kolejne zawody będą miały miejsce w następnych dniach w Alta Badia (18-19.12.22) na stoku Gran Risa. Także w grudniu, lecz w ośrodku Carezza będą konkurować ze sobą zawodnicy jeżdżący na snowboardzie. Z kolei 24 stycznia 2023 r. w Kronplatz odbędzie się wyścig Pucharu Świata kobiet, które będą zjeżdżać po stoku Erta, jednej z flagowych czarnych tras w ośrodku.

Alta Badia słynie z zamiłowania do dobrego smaku, dlatego w sercu południowotyrolskich Dolomitów przez cały sezon zimowy towarzyszyć narciarzom będą wyjątkowe wydarzenia kulinarne na stokach ośrodka – a to wszystko w ramach inicjatywy A taste for skiing. Jednym z wydarzeń jest „De dl vin – Wine Skisafari”, czyli całodniowa degustacja najlepszych win Południowego Tyrolu, wystawionych w chatach na stokach. Impreza odbędzie się 26 marca 2023 r. Więcej informacji o kulinarnych wydarzeniach w ośrodku: A taste for skiing (altabadia.org).

Kolejną gratką dla fanów dobrego jedzenia, a szczególnie sera będzie cykliczne wydarzenie, trwające od stycznia do marca w dolinie Ahrntal/Valle Aurina – degustacja lokalnych produktów w chatach na lokalnych stokach w towarzystwie serowego

Kolejną gratką dla fanów dobrego jedzenia, a szczególnie sera będzie cykliczne wydarzenie, trwające od stycznia do marca w dolinie Ahrntal/Valle Aurina – degustacja lokalnych produktów w chatach na lokalnych stokach w towarzystwie serowego sommeliera. Więcej: Ski & Cheese 2023.

Informacja prasowa otrzymana od MSLGROUP