Góry to nie tylko czekające na zdobycie szczyty, ale też ludzie, którzy żyją na stokach, przyroda, legendy, fascynujące historie pierwszych zdobywców. To wszystko tworzy „duszę gór”. Monika Witkowska ukazuje w swojej książce to, co w górskich plenerach ujmuje każdego podróżnika. Najnowsza książka „Góry z duszą“ wydawana pod marką National Geographic ukazała się na rynku 18 marca nakładem Wydawnictwa Burda Książki.
„Jeśli wnikniemy w tę duszę, góra przestanie być dla nas tylko martwymi skałami, zimnym lodowcem czy punktem na mapie. Poznając duszę góry, odkrywamy jej wnętrze, lepiej ją rozumiemy i w efekcie mamy do niej większy sentyment. To tak jak z dobrym przyjacielem, którego im lepiej poznajemy, tym bardziej cenimy i szanujemy. Z kolei jeśli my będziemy góry szanować, jest szansa, że i one będą dla nas łaskawe.” – pisze Monika Witkowska w swojej książce.
„Góry z duszą” to nie tylko przewodnik, ale też poradnik. Książka zawiera siedem różnorodnych opisów tras górskich na całym świecie. Kto i od kogo dostał Kilimandżaro w prezencie urodzinowym i na czym polega pole-pole? Skąd się wzięła w lodowcu Mont Blanc szkatułka z kamieniami szlachetnymi i dlaczego wspinacze boją się Rolling Stones? Kim są lodowi pokutnicy na stokach argentyńskiej Aconcaguy i skąd wzięła się mumia w papuzich piórach pod szczytem? Gdzie na trasie do bazy pod Mt Everestem zobaczyć yeti, co oznaczają chorągiewki na Kala Pattar i jak zdobyć Lobuche East – jeden z najłatwiejszych himalajskich sześciotysięczników? Monika Witkowska odpowiada na te i wiele innych pytań.
W książce nie zabrakło również użytecznych i praktycznych wskazówek, które pomogą każdemu podróżnikowi odpowiednio przygotować się do wyprawy w góry. Autorka przybliża czyhające niebezpieczeństwa, m.in. chorobę wysokogórską. Górski słowniczek zawiera natomiast podstawowe hasła, takie jak: aklimatyzacja, czołówka, depozyt, dziaba, ekspres, jumar, karawana, Korona Ziemi, odpadniecie, stuptuty i wiele innych.
O autorce:
Monika Witkowska – z zawodu dziennikarka, z zamiłowania podróżniczka (odwiedziła ponad 180 krajów), żeglarka morsko-oceaniczna, licencjonowany nurek, ale przede wszystkim pasjonatka gór. Zaczynała od gór Polski i zaliczenia kursu w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich, potem przyszła pora na Alpy i wyższe góry (włącznie z Mt Everestem który zdobyła w maju 2013 r.), a ostatni z jej projektów to zdobycie Korony Ziemi. Nakładem Wydawnictwa Burda Książki w 2013 r. ukazała się również książka „Kurs Czukotka”.