Paganella – W samym sercu Trentino

W samym sercu włoskiego regionu Trentino – niedaleko autostrady z Przełęczy Brenner leży stacja narciarska Paganella. Jest to niezwykle malowniczy ośrodek, który spodoba się każdemu miłośnikowi nart.

Widoki
Przepiękne widoki to jeden z największych – jeśli nie największy atut Paganelli. Z najwyższego punktu ośrodka – La Roda Paganella (2125 m) rozpościera się panorama, która zapiera dech w piersiach. Uwaga skupia się przede wszystkim na majestatycznym pasmie Dolomiti di Brenta, leżącym na zachód od Paganelli. Wspaniałe dolomitowe turnie strzelają z głębokich dolin i zdają się być na wyciągnięcie ręki. Brenta to jedno z najładniejszych gniazd górskich w Dolomitach. Na południu z przełęczy Passo a. Antonio (1920 m) w słońcu skrzy się słynne Lago di Garda i leżące nad nim miasteczka Riva del Garda i Arco. Jezioro Garda ma 57 kilometrów długości i jego koniec niknie na horyzoncie. Odnosi się wrażenie, że to nie jezioro, lecz fiord południowego morza. Nieco bliżej – nad Arco wznosi się wielka skalna ściana Colodri, która z wysokości Paganelli wydaje się być małym kamykiem.
Na wschodzie rozciąga się głęboki widok na Dolinę Adygi ze stolicą prowincji Trentino – Trydentem (Trento). To historyczne, 110-tysięczne miasto jest osobnym celem do zwiedzania i nie sposób objąć go tym artykułem. Przy okazji pobytu narciarskiego radzimy poświęcić jeden dzień np. gorszej pogody na zwiedzanie Trydentu. Jeszcze dalej na wschód, ponad Doliną Adygi, wznoszą się góry głównego gniazda Dolomitów – także leżące w granicach Trentino. Północny widok z Paganelli to górna część Alto Adige wznosząca się aż do Przełęczy Brenner. Dolina otoczona jest przepięknymi wapiennymi skałami.

Miejscowości
Baza noclegowo–rozrywkowa Pagenelli to pięć miejscowości leżących na tzw. Piętrze, czyli niesamowitym płaskowyżu wznoszącym się na Doliną Adygi. Droga do piętra zaczyna się na zjeździe z autostrady A22 w miejscowości San Michele all’Adige i pnie się stromo w górę. Po kilkunastu minutach jesteśmy na wysokości nieco ponad 1000 metrów w miejscowości Fai Della Paganella. Centrum sportowym płaskowyżu jest Andalo. To tu znajdują się m.in. dolne stacje gondoli, sklepy i pływalnia. Nieco dalej – nad brzegami Jeziora Molveno leży miasteczko o tej samej nazwie. Molveno jest letnim centrum turystycznym rejonu. Znajduje się tu wiele obiektów sportowych – w tym duże Centrum Olimpijskie z basenami. Najmniejsze wioski Paganelli to Cavedago i Spormaggiore. W tym ostatnim – niezwykle kameralnym – zbudowano tylko trzy hotele.

Trasy i wyciągi
Narciarstwo w Pagenelli narodziło się dawno temu. Mniej więcej sto lat temu pionierzy narciarstwa zjeżdżali z La Rody wśród dziewiczych śniegów miedzy drzewami. Dziś przy szerokich trasach zbudowano liczne wyciągi, dzięki czemu Paganella jest jedną z najnowocześniejszych stacji narciarskich Trentino. Jadąc od strony Fai delle Paganella jako pierwszy napotkamy parking pod wyciągiem krzesełkowym Santel-Meriz, który jest początkiem pierwszej nitki komunikacyjnej dla narciarzy. Pierwsze krzesło kończy się na wysokości 1447 m – w miejscu zwanym La Rocca Meriz. Przesiadamy się tutaj na kolejną nowoczesną kanapę – Meriz-La Salletta. Warto teraz zjechać na sam dół – czerwone trasy Dosso Larici i La Rocca liczą łącznie prawie 4 kilometry, a przed południem jeszcze jest na nich słońce. Są one także najlepszą rekomendacją Paganelli. Są dwa sposoby, aby wjechać z La Salletta na szczyt: albo krótki zjazd pod dwuosobowe krzesełko trasą Dosso Larici, albo fantastyczną trasą Tre-Tre pod kanapę Albi di Mezz-Cima Paganella. Polecam ten drugi sposób, bowiem dwuosobowe krzesło jest bardzo wolne. Na szczycie obowiązkowe fotografowanie! Teraz czeka nas najlepszy zjazd na Paganelli, czyli trzyodcinkowa trasa Olimpionica. Góra – czerwona Olimpionica 3 jest szeroka i średnio stroma. Środkowa cześć – czarna Olimpionica 2 to stroma ściana – idealna do krótkiego skrętu. Ostatnia cześć – Olimpionica 1 znów jest czerwona i szeroka. Całość daje równe 4800 metrów (!) zjazdu, a kończy się w Andalo. Startują tu dwie nowiutkie ośmioosobowe gondolki – Andalo-Doss Pela długa na 2,5 kilometra, przedzielona stacją pośrednią (Pian Dosson 1480 m) i Laghet-Prati di gaggia, długa na 1,2 kilometra, która odbija bardziej w prawo. Równoległym zjazdem do Olimpionica 1,2,3 jest kombinacja czerwonych tras Cacciatori 1 i 2. Kończą się one także w Andalo i liczą 5,5 kilometra długości. Prawą część Paganelli obsługują cztery krzesełka – trzy nowoczesne czteroosobowe kanapy i jedno stare dwuosobowe krzesło, które kończy się na Passo S. Antonio. Z przełęczy zaczynają się trzy krótkie (około 1000 metrów) trasy niebieskie, z których najbardziej lewa (patrząc od góry) – S. Antonio przechodzi w czerwoną Paganellę 2 (długość 2900 m). Jej przedłużeniem do Andalo jest trasa Gaggia (1800 m długości). Poligonem dla dzieci i początkujących jest poletko przy Chalet Forst, obsługiwane przez kanapę Teresat 1. Podobne łagodne stoczki znajdują się w samym Andalo u podnóża ośrodka i przy schronisku Malga Fai. Właśnie najmłodsi miłośnicy nart są oczkiem w głowie gestorów Paganelli. Szerokie trasy pozwalają bezpiecznie szusować rodzicom z dziećmi, a cztery szkoły narciarskie specjalizują się w szkoleniu dzieci i młodzieży. Dzieciom proponowane są programy gier i zabaw na śniegu, ale również zajęcia edukacyjne nie związane z narciarstwem, pozwalające odkryć uroki obszaru chronionego – Parco Naturale Adamello- Brenta.

Dodatkowe atrakcje
Specjalnością Paganelli są spacery na rakietach śnieżnych w gęstwinie lasów wokół Andalo, zarówno
w ciągu dnia, jak i nocą w świetle księżyca. Nowością tego sezonu zimowego jest trasa wycieczkowa, która rozpoczyna się z przełęczy Passo S.Antonio i biegnie poprzez wzgórza Monte Gazza, w łatwym terenie o niewielkiej różnicy poziomów, aż do szałasu pasterskiego Malga Covala, gdzie można odpocząć i posilić się. Spacerowicze mogą przebyć tę trasę na rakietach, natomiast narciarze na nartach uzbrojonych w foki. W Pagenelli można również spróbować sił w ski-alpinizmie i telemarku. Oczywiście pod opieką przewodników alpejskich. Można zjeżdżać na zboczach Paganella poza trasami lub dotrzeć na szczyty powyżej Andalo, należące do wierzchołków Gruppo di Brenta – Piz Galin i Croz dell’Altissimo.

Podsumowanie
Paganella to kompaktowy ośrodek z nowoczesnymi wyciągami, szerokimi i długimi trasami. Otoczenie Dolomitów czyni z niego miejsce magiczne. Trasy narciarskie od wysokości 1030 do 2125 m. Do dyspozycji jest łącznie 18 wyciągów i 45 kilometrów tras. Włosi wiedzą, że taka zima, jak obecna, nie zdarza się co roku. Słońce jest w Dolomitach zawsze, ale ze śniegiem bywają problemy. Dlatego w razie konieczności Paganella jest w stanie pokryć armatkami 100% powierzchni tras. Pod wszystkie dolne stacje dojeżdżają ski busy. Dostępne są dwa rodzaje usług przejazdowych. Bezpłatne skibusy łączą wszystkie hotele w Andalo ze stacjami wyciągów narciarskich oraz miejscowości Molveno, Andalo i Fai della Paganella. Dla posiadaczy karnetów narciarskich Skirama Dolomiti, po uprzednim zarezerwowaniu miejsca, trzy razy w tygodniu dostępne jest połączenie z Andalo do Madonna di Campiglio, Marileva i Passo Tonale, leżące po drugiej stronie Grupy Brenta.
Dojazd
Do Trentino można łatwo dojechać przez austriacki Tyrol, od północy Autostradą Brennero A22. Można wybrać także samolot. Najbliżej Trento położone są lotniska: „Valerio Catullo” w Weronie (około 90 km), „Gabriele d’Annunzio” w Bresci około 135 km. Projekt „Fly & Ski” zapewnia połączenie lotnisk w Weronie i w Bresci z największymi miejscowościami turystycznymi – do dyspozycji w każdą sobotę w miesiącach od grudnia do kwietnia.

www.aptdolomitipaganella.com
www.paganella.net
www.trentino.to