Karyntia – Po słonecznej stronie Alp

Położona po słonecznej, południowej stronie Alp Karyntia z powodzeniem zaspokaja sportowe potrzeby zarówno zawodowców, jak i amatorów. Na miłośników alpejskich sportów czekają doskonale zadbane stoki, rozległa sieć tras biegowych, a dla freeriderów i snowboardzistów – specjalnie przygotowane tereny. Można tu znaleźć prawie wszystko: od najdłuższej czarnej trasy w Alpach po łagodne stoki.

Narciarze, snowboardziści i zwolennicy narciarstwa biegowego znajdą w położonej na południowym krańcu Austrii Karyntii idealne warunki dla wymarzonego urlopu. Łącznie ponad 1000 kilometrów alpejskich stoków i 31 terenów narciarskich zapewniają pełne urozmaicenie – od łagodnych pagórków po czarne trasy, odcinki pucharowe, funparki i stoki z muldami. Oprócz tego region dysponuje dobrze rozwiniętą siecią tras biegowych na wszystkich wysokościach. Zawsze pewny śnieg i ponad 2000 słonecznych godzin w roku pozwalają korzystać z uroków zimy od października do późnej wiosny. Rozciągający się na wysokościach ok. 3000 metrów lodowiec Moelltaler przez cały rok przyciąga narciarzy.
Karnet narciarski na obszar Karyntii i Wschodniego Tyrolu (Top Ski Pass) obowiązuje na wszystkich 31 terenach narciarskich i ich 276 wyciągach i można go kupić na okres od półtora do 14 dni. Sześć dni kosztuje 194,- EUR dla osób dorosłych, dla dzieci do lat 14 od 97,- EUR. Więcej na stronie www.karyntia.pl

Narciarskie rozrywki najwyższej klasy zapewnia region Parku Narodowego Hohe Tauern, a konkretnie trzy wysoko położone tereny: Heiligenblut/Grossglosckner, Moelltaler Gletscher i Ankogel. Na 161 kilometrach stoków szusować można do późnej wiosny. Rajem dla wypoczywających rodzin jest dolina Lavanttal. Jej trzy tereny narciarskie: Koralpe, Klippitztoerl i Weinebene harmonijnie łączą naturę z zimowymi sportami. Wśród 80 kilometrów stoków początkujący i ci, którzy zaczynają od nowa, znajdą dla siebie łagodne zbocza. Najmłodszym i ich rodzinom optymalne warunki zapewni region Lieser/Maltatal wraz z terenem narciarskim Innerkrems. Znajduje się tam także alpejskie centrum treningowe, w którym można spotkać krajowe i międzynarodowe sławy.

Karyntia ma w swojej ofercie liczne atrakcje dla narciarzy, którzy szukają czegoś specjalnego: sześciokilometrowa prosta „narciarska autostrada” A1 na górze Katschberg, trzykilometrowy zjazd „Snowbowle” na Aineck czy trasa Franza Klammera w Bad Kleinkirchheim – nazwana imieniem najsłynniejszego przedstawiciela tego regionu i zaliczana do najciekawszych tras Pucharu Świata. Zawrotne prędkości pozwala rozwinąć najdłuższa czarna trasa w Alpach, wyznaczona na terenie narciarskim Goldeck, na długości 8,5 kilometrów pokonująca 1600 metrów różnicy wysokości. Osoby korzystające z wyścigowej trasy na Moserhang na terenie Gerlitzen mogą dokładnie zmierzyć swoją prędkość. Wyjątkowe wrażenia gwarantuje trasa Nocky Mountains, położona na Turracher Hoehe. Przemierzając stoki i wspomagając się wyciągami narciarze okrążają położony na wysokości 2205 m płaskowyż. Natomiast w każdą sobotę ostatni odcinek mierzącej 7.6 km trasy „Carnia” w Nassfeld-Hermagor zamienia się w oświetlony stok, zachęcając do nocnej jazdy.

W Karyntii liczy się nie tylko to, aby jak najszybciej znaleźć się na stoku, ale również miła atmosfera i bezpieczeństwo. Tuż przy stokach znajdują się najlepsze szkoły narciarskie, posiadające własne tereny dla dzieci, wyposażone w wyciągi, świetlice i maskotki. Część z nich znajduje się nawet tuż przed drzwiami hotelu, na naśnieżanych hotelowych terenach. Stoki Karyntii są łagodne, szerokie i bezpieczne. Wywozi na nie prawie 300 wyciągów, więc mali narciarze nie nudzą się, bez konieczności czekania w kolejce. Klimat jest łagodny, słoneczny, korzystny dla dzieci.
Rodzinom najbardziej polecamy „Katchis Kinderwelt” – wyróżniony przez ADAC jako jeden z trzech najlepszych terenów narciarskich dla dzieci, położony na zboczach góry Katschebrg i posiadający cztery szkoły narciarskie, Turracher Hoehe, proponującą spragnionym słońca bezpłatne leżaki bezpośrednio na terenie narciarskim oraz Bad Kleinkirchheim kuszące dwoma termami.

Każda rodzina, która chciałaby spędzić zimowy czas po słonecznej, południowej stronie Alp, może liczyć na zaśnieżone, łagodne stoki i przede wszystkim na serdeczne przyjęcie ze strony karynckich gospodarzy. Wyjątkowa oferta to także „Euro dla rodziny“, dzięki której dzieci będą mogły śmigać na nartach w Bad Kleinkirchheim w korzystnych cenach.SPRAWDŹCIE SZCZEGÓŁY OFERTY!!!

Kto chce się wybrać na krótki pobyt w regionie Villach, powinien sprawdzić szczegóły oferty, która daje 3 noclegi w pensjonacie ze śniadaniem, 2 całodniowe karnety narciarskie na terenie narciarskim regionu Villach i bezpłatny transfer autobusowy do miejscowych ośrodków narciarskich w cenie od € 138.- za osobę/ pokój dwuosobowy. SPRAWDŹCIE SZCZEGÓŁY OFERTY!!!

Kto lubi dzień po nartach skończyć w ciepłym basenie powinien wybrać się do Bad Kleinkirchheim, położonego w paśmie Nockberge, gdzie znajdzie dwie termy, w sam raz dla małych i dużych miłośników wodnego żywiołu. Do termy Roemerbad można przyjść prosto ze stoku, a jej dodatkowym atutem jest rozległy widok na pucharową trasę narciarską „Kaernten-Franz-Klammer”. W czerwcu otwarto nową termę – tym razem z Villach. Wodne atrakcje Warmbad-Villach to rekreacja, SPA i fitness. Część przeznaczona do wodnych zabaw posiada powierzchnię 1140 m2. Jest to centrum familijne z hydroniespodziankami, falami i zjeżdżalniami wodnymi. Znajdziemy tu sztuczny górski potok z odcinkiem, na którym płyniemy pod górę, a także dwie zamknięte zjeżdżalnie rurowe oraz otwartą, szeroką zjeżdżalnię z pofałdowaną powierzchnią. W tej części znajdziemy ponadto 25-metrowy basen sportowy, ciepłe jacuzzi oraz basen na zewnątrz. Gościom kładącym nacisk na sportowy aspekt odwiedzin w termie, polecamy nowoczesne studio fitness o pow. 700 m2, zaaranżowane zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Zainteresowani mają możliwość uczestniczenia w rozmaitych kursach fitness.
Perłą ośrodka jest przestronne zaplecze SPA (pow. 2000 m2), obejmujące sauny, hammam, osobną oazę saun dla pań, pomieszczenia relaksacyjne oraz baseny termalne. Studio zdrowia i urody oferuje masaże i zabiegi oparte na najnowszych osiągnięciach kosmetyki i medycyny, jak np. „Energy Cube“. Jest to zabieg łączący pięć sprawdzonych metod terapeutycznych: światłoterapię (dla wzmocnienia układu odpornościowego), aromaterapię (dla przywrócenia wewnętrznej harmonii), terapię muzyczno-sugestywną (dla odprężenia) oraz terapię głębokim ciepłem (do redukcji napięcia mięśniowego). Terma oferuje przystępne ceny dla rodzin: rodzice z jednym dzieckiem zapłacą za całodzienny wstęp do części rekreacyjnej 45,- EUR.

Karyntia przynależy do regionu alpejsko-adriatyckiego, co zaznacza się również na talerzach. W regionie Nassfeld jedne schroniska zapraszają na alpejskie sery, gailtalski boczek i ekologicznego łososia, a w sąsiednich goście zajadają się włoską pizzą i makaronami. W Nassfeld znajduje się najwyżej położona restauracja dla smakoszy w Austrii. Restauracja Arnold Pucher w hotelu Wulfenia to miejsce wyróżnione trzema czapkami kucharskimi i dwiema gwiazdkami Michelina, więc nie rozczaruje nikogo.