Start Polaków w Trofeo Topolino 2014

Włoska miejscowość Folgaria gościła niedawno najlepszych alpejczyków wśród młodzików i juniorów młodszych na świecie. W dniach 14-15 marca odbyły się tam zawody Trofeo Topolino. Są to nieoficjalne Mistrzostwa Świata Młodzików i Juniorów Młodszych.

Trofeo Topolino Sci, odbywające się od 1958 roku we włoskim regionie Trentino, jest uznawane za jedną z najważniejszych imprez sportowych dla młodych alpejczyków. Co roku w zawodach udział bierze kilkuset narciarzy w wieku od 13 do 16 lat.

topo2

W tym sezonie do Włoch pojechała dziesięcioosobowa grupa z Polski, w której skład wchodzili również zawodnicy wspierani przez Tauron Bachleda Ski: Daria Krajewska, Szymon Bębenek, Maciej Regiel oraz Mikołaj Żółcik, którzy w tym sezonie osiągali bardzo dobre wyniki w Młodzieżowym Pucharze Polski. Przed startami w Folgarii odbyli jeszcze trzydniowe zgrupowanie w austriackim Innerkrems.

topo3

Najlepszym z „naszych” okazał się Szymon Bębenek –  w kategorii U-16 zajął 9 miejsce w slalomie oraz 15 w slalomie gigancie. Do występów w Trofeo Topolino Sci Szymon Bębenek przygotowywał się od czerwca ubiegłego roku, trenując w Polsce, Austrii oraz we Włoszech. Dla młodego narciarza z Krynicy-Zdroju były to najważniejsze starty tego sezonu. Dziewiąte miejsce w tak prestiżowych zawodach jest dużym sukcesem, jednak sam zawodnik nie był do końca zadowolony ze swoich występów:

Liczyłem na lepsze przejazdy, szczególnie, że trasy bardzo mi się podobały. Chciałbym aby kiedyś powstało w Polsce kilka podobnych stoków.”

Szymon_Bebenek_Trofeo_Topolino

Warto wspomnieć, że przed laty zawody Trofeo Topolino Sci wygrywali dzisiejsi Mistrzostwie Świata i złoci medaliści olimpijscy. W tym roku do grona tych wielkich nazwisk dołączyli wśród Młodzików: Słowaczka – Ula Podrepsek, Włoch – Francesco Colombi, Chorwatka – Ida Stimac oraz Francuz – Theo Lopez.

topo4

Rywalizację wśród Juniorów Młodszych zdominowali reprezentanci Szwajcarii: Aline Danioth, Semyel Bissig, który był najlepszy w obu konkurencjach oraz Melanie Meillard. Czy wśród tych zawodników są przyszli triumfatorzy najważniejszych światowych imprez? Odpowiedź na to pytanie poznamy za kilka sezonów, gdy młodzi narciarze rozpoczną rywalizację w alpejskim Pucharze Świata.

W tej kategorii (U-14) bardzo dobre 14 miejsce w gigancie zajął Jakub Matulka (Mitan Ski Race Team)

Pełne wyniki: