81. Mistrzostwa Polski Seniorów 2014 – Jasna, Słowacja

W dniach 20-21 marca odbyły się 81 Mistrzostwa Polski Seniorów w konkurencjach alpejskich. Ze względu na panującą w Polskich górach wiosnę zawody odbyły się na Słowacji w Jasnej, razem z mistrzostwami naszych południowych sąsiadów. Rywalizację zaczęto od slalomu giganta. Złoty medal zdobyła Agnieszka Gąsienica-Gładczan. Warto zaznaczyć, że ta czołowa Polska zawodniczka borykała się z problemami zdrowotnymi. Mistrzostwa Polski był jej pierwszym startem od końca stycznia! Srebrny medal zdobyła Sabina Majerczyk, brązowy padł łupem Maryny Gąsienicy-Daniel. Zawody nie należały do łatwych: ukończyło je zaledwie 8 naszych reprezentantek.

Byłam bardzo pozytywnie nastawiona od samego początku. Miałam dwa miesiące przerwy od treningów i od startów. Stąd też można powiedzieć, że byłam głodna wyniku. Śnieg był posypywany solą, w niektórych miejscach złapało i było twardo, w innych nie. Podołałam tym warunkom, także jestem zadowolona” – powiedziała na mecie zwyciężczyni.

Agnieszka_Gasienica_Gladczan

Rywalizacja mężczyzn była bardzo emocjonująca i zakończyła się sporą niespodzianką. Otóż mistrzem Polski został Jakub Kłusak. Na podium za młodym zakopiańczykiem znaleźli się Maciej Bydliński oraz Jakub Ilewicz. Kolejne miejsca zajęli Adam Chrapek, Michał Kłusak oraz Mateusz Garniewicz. Skupmy się na zwycięzcy, dla którego to były najlepsze zawody w życiu. Złoty medal Mistrzostw Polski, strata 0,91 sekundy do niejakiego Adama Zampy oraz 28.96 FIS punktów – imponujące! Jakub Kłusak to młody zawodnik (urodzony w 1992 roku), oby te zawody stanowiły dla niego punkt zwrotny w karierze i w przyszłym sezonie będzie częściej schodził poniżej 30 FIS punktów.

Maciej_Bydlinski

Warto dodać, że zawody nie należały do łatwych. Pierwszy przejazd zebrał pokaźne żniwo: nie ukończyło go aż 29 zawodników!

Jestem bardzo zadowolony i raczej zaskoczony, tak jak pewnie wielu trenerów i zawodników tutaj. Chciałbym podziękować moim rodzicom za to, że we mnie wierzyli do końca oraz wszystkim trenerom. Jestem bardzo zadowolony z tego przejazdu i myślę, że to jest mój życiowy wynik.” – powiedział po zawodach Kłusak.

6. Jakub Ilewicz – POL

Kolejnego dnia rywalizowano w slalomie. Wśród Pań drugi dzień z rzędu zwyciężyła Agnieszka Gąsienica Gładczan (AZS AWF Katowice). Srebro ze stratą 1,25 sekundy zdobyła Karolina Chrapek. To już kolejny świetny wynik tej zawodniczki w tym sezonie! Brąz zdobyła reprezentantka młodszego pokolenia Katarzyna Wąsek. Od zwyciężczyni jest młodsza aż o 9 lat. Będziemy pilnie śledzić rozwój tej obiecującej narciarki.

Agnieszka_gasienica_gladczan

Cieszę się, że udało mi się wygrać zarówno gigant jak i slalom, dzięki temu zdobyłam także pierwsze miejsce w dwuboju i mam 3 złote medale. Plan został więc wykonany w stu procentach. W pierwszym przejeździe warunki były kiepskie ponieważ na wierzchu była warstwa bardzo sypkiego śniegu. Jechałam z drugim numerem startowym, więc ten śnieg przy tyczkach nie był jeszcze wygarnięty. W drugim przejeździe warunki były już trochę lepsze.” – powiedziała na mecie zwyciężczyni.

• Wyniki – Slalom – Kobiety:
  1. Agnieszka Gąsienica-Gładczan 1:48.87 min.

Podium_dwuboj_kobiety

Złoty medal wśród mężczyzn zdobył Michał Jasiczek (SNA Ski Team Zakopane). Kolejne miejsca na podium zajęli Maciej Bydliński oraz Jakub Kłusak. Jest to już drugie Mistrzostwo Polski Seniorów w karierze Michała Jasiczka. Tym samym jest to świetne zakończenie udanego dla tego zakopiańczyka sezonu. 10 miejsce na MŚ Juniorów, 24 miejsce na Igrzyskach – to są bardzo dobre wyniki, które dają duże nadzieje na przyszłość. W tej chwili Jasiczek jest najlepiej rokującym młodym narciarze w naszym kraju. Zobaczymy, jaki progres uda mu się wykonać w sezonie przygotwawczym. Miejmy nadzieję, że zacznie ocierać się o pierwszą 30-stkę Pucharu Świata. Bardzo dobre 5 miejsce zajął jego młodszy brat Jędrzej, dla którego jest to dopiero pierwszy sezon rywalizacji w zawodach FIS.

Muszę powiedzieć że pierwszy mój przejazd był słaby, z powodu trzech błędów, które popełniłem. Natomiast drugi był już taki jak zazwyczaj jeżdżę. Jestem zadowolony. Warunki były słabe, ale nie oszukujmy się, jest już wiosna, nie było jak tego lepiej zrobić.” – powiedział po zawodach Michał Jasiczek.

Podium_dwuboj_mezczyzni

Najważniejsze imprezy dla polskich zawodników w tym sezonie już za nami. Niektórzy walczą jeszcze w zawodach FIS w Europie. Może komuś uda się poprawić FIS punkty. O tym będzie można przeczytać na naszej stronie. Oby kolejny sezon obfitował w większą ilość sukcesów, a rywalizacja w krajowych mistrzostwach była jeszcze ciekawsza.

Zdjęcia: Tauron Bachleda Ski