DZIECI NA NARTACH

Chcesz wybrać się na narty z dzieckiem i nie wiesz od czego zacząć? Jak wybrać: odzież, sprzęt, szkołę narciarską i wpoić pierwsze zasady bezpieczeństwa? Jak zmotywować dziecko?

WIELKI POCZĄTEK

Kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach? – to jedno z częściej zadawanych pytań, na które… nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Wiek, w jakim dziecko gotowe jest zacząć narciarską edukację, zależy od wielu czynników: jego rozwoju fizycznego, ogólnej sprawności, cech charakteru, wcześniejszych rozmów z rodzicami, a często także przykładu starszego rodzeństwa. Niektóre maluchy stają na nartach już w wieku dwóch i pół lat, lecz większość dzieci przejawia chęć jazdy nieco później. Wieloletnie doświadczenie w szkoleniu dzieci pokazuje, że dopiero czterolatek jest na tyle sprawny, by podołać wysiłkowi towarzyszącemu zabawie na śniegu. Dziecko w wieku czterech lat wykazuje lepszą koordynację i umiejętność koncentracji, a jego układ kostny i mięśniowy jest mocniejszy.

Zdarza się jednak, że mimo właściwego, zdawałoby się, wieku i dobrych warunków, po wyjściu na narty dzieciak nie wykazuje chęci do nauki. W takiej sytuacji nie należy wywierać na malucha presji: trzeba poczekać jakiś czas, czasem nawet kolejny sezon i dopiero wtedy ponowić próby.

1 (891)Szkolenie najmłodszych to dla szkół narciarskich i instruktorów wielkie wyzwanie. Nie znajdują tutaj zastosowania „dorosłe” techniki treningowe – przeciwnie, nauka odbywa się przez zabawę i rywalizację, najlepiej w grupie rówieśników prezentujących podobne umiejętności. Instruktor powinien wykazywać się nie tylko wiedzą narciarską, ale również przygotowaniem do pracy z dziećmi. Na profesjonalizm szkoły składa się nie tylko wyspecjalizowana kadra instruktorska, ale także bezpieczne i wydzielone trasy narciarskie, na których prowadzona jest nauka, atrakcje, towarzyszące maluchom w ciągu dnia na stoku oraz miejsce, w którym dziecko może się ogrzać po skończonej jeździe.

Ważne również, by rozważana przez nas szkoła miała w ofercie kursy dla dzieci, oparte na odpowiednich metodach szkoleniowych. Warto przy wyborze poczytać opinie o niej, oglądnąć filmy pokazujące pracę instruktorów (jeżeli szkoła takowe posiada), i sprawdzić, od kiedy prowadzi kursy dla najmłodszych.

Tylko bowiem szkoła posiadająca wypracowany i usystematyzowany program szkolenia – oraz tradycję i doświadczenie w uczeniu dzieci – daje gwarancję jakości. W takiej szkole możemy być pewni, że instruktorzy zadbają o przyjazną i bezstresową atmosferę małych kursantów, a sprawdzianem trafności decyzji będą jeżdżące na nartach i zadowolone dzieci.

1 (148)

Zdjęcia: Strama-szkola.pl