Warszawska Liga Inline Alpine

W ostatnią sobotę (26 lipca 2014 r.) w Warszawie odbyły się pierwsze w Polsce zawody w Inline Alpine. Jest to doskonała okazja, żeby zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego sportu.

Inline Alpine to inaczej konkurencje alpejskie na wrotkach jednośladowych, czyli doskonała forma treningu przygotowawczego dla narciarzy.

Potrzebne są: rolki, kask, kije oraz ochraniacze slalomowe (gardy na kije, nagolenniki).

DSC01376

Jak wygląda trasa slalomu? Tyczki wkręcane są, poprzez szybkozłącza, w specjalne, żeliwne lub stalowe podstawy.

Wyróżniamy konkurencje:

  • slalom
  • slalom gigant
  • slalom równoległy.

Ustawienia wyglądają podobnie jak na śniegu, czyli np. slalom zawiera figury: łokcie, wertikale i przeloty.

O ile na świecie Inline Alpine istnieje od przełomu XX i XXI wieku, o tyle w Polsce konkurencja zaczyna się dopiero rozwijać. Na palcach jednej ręki można policzyć kluby, które mają odpowiedni sprzęt. Nie bez znaczenia jest fakt, że trudno znaleźć dobre miejsce do treningu. Musi być to lekko nachylony, wyłączony z ruchu, równy i szeroki fragment asfaltu o długości, co najmniej 150-200 m.

12

W Warszawie w komplet tyczek zainwestowały wspólnie Ski Spa (firma prowadząca serwis narciarski i szkolenia narciarskie na tyczkach) oraz Team Spirit (organizator eventów oraz wyjazdów rodzinnych na narty). Na cotygodniowe treningi pod Stadionem Narodowym przychodzą głównie narciarze obyci w jeździe sportowej, ale zdarzają się też rolkarze, próbujący nauczyć się od alpejczyków techniki pokonywania wymuszonego toru przejazdu.

Już po kilku treningach powstał pomysł zorganizowania pierwszych w Polsce zawodów w tej dyscyplinie. Warszawska Liga Inline Alpine ruszyła prężnie, od razu uzyskując patronat Polskiego Komitetu Inline Alpine przy Polskim Towarzystwie Sportów Wrotkarskich.

DSC01502

Zaplanowano cykl 5 zawodów, 2 kategorie (kobiety, mężczyźni) oraz klasyfikację generalną, do której liczone są najlepsze 3 wyniki każdego zawodnika (zawodniczki). W każdych zawodach wynik tworzy suma czasów – tak jak w slalomie alpejskim.

  • Pozostałe edycje odbędą się w następujących dniach:
  • 9 sierpień
  • 23 sierpień
  • 13 wrzesień
  • 27 wrzesień

W pierwszych zawodach Warszawskiej Ligi Inline Alpine po trasie slalomu jeździło jedynie kilkunastu rolkarzy, co dowodzi jak bardzo jest to niszowy sport i jak wiele jeszcze pracy przed organizatorami. W naszych zawodach może wystartować naprawdę każdy średnio jeżdżący rolkarz i to staramy się zawsze podkreślać, zachęcając do udziału nowych zawodników – mówi Marcin Kapuściński ze Ski Spa – liczymy, że uczestników przyciągnie nie tylko adrenalina, ale również atrakcyjna pula nagród ufundowanych przez sponsorów.

WynikiZawody #1

Panie:

1. Kasia Leszczynska

2. Agnieszka Marczak

DNS: Małgorzata Śladowska – Gosiu

DSC_5117

Panowie:

1. Antek Zalewski

2. Michał Kołder

3. Witek Łaszek

38

W promowaniu Ligi swój udział będzie miała Telewizja Polska, która doceniła oryginalność konkurencji i wyemitowała nagranie z pierwszych zawodów w programie Teleexpress.

Więcej informacji oraz aktualności natemat zawodów Inline Alpine należy szukać  na profilu Facebook’owym WLIA – Warszawska Liga Inline Alpine