Edurne Pasaban gwiazdą 10 Spotkań z Filmem Górskim

Edurne Pasaban – pierwsza zdobywczyni Korony Himalajów – będzie gwiazdą tegorocznych, 10. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w Zakopanem w dniach 03 – 07 września.

GROEPPIX De groene Jager Michel Wiegandt: 0475/48 07 43Baskijka Edurne Pasaban zdobywanie ośmiotysięczników rozpoczęła w 2001 roku od najwyższego szczytu świata Mount Everestu, a zakończyła 17 maja 2010 roku na Sziszapangma. Pierwszeństwo w himalaizmie kobiecym przyznano Edurne dopiero rok później, po wyjaśnieniu historii rzekomego skompletowania 14 ośmiotysięcznych szczytów przez Koreankę Oh-Sun-Sun wejściem na Annaprunę 27 kwietnia 2010 roku. Edurne zdobywała szczyty równolegle z innymi himalaistkami: w 2007 roku weszła na Broad Peak z Gerlinde Kalterbruner, w 2008 roku, tego samego dnia, zdobyły Dhaulagiri. W 2009 roku wspinała się na Kanczendzongę, między innymi z Kingą Baranowską, która jako pierwsza Polka w historii stanęła na tym szczycie. Edurne zdobyła wtedy swój dwunasty ośmiotysięcznik, wyprzedzając Austriaczkę Gerlinde Kalterbruner i Włoszkę Nives Meroi. W Zakopanem Edurne opowie o swoich doświadczeniach profesjonalnej alpinistki i wyzwaniu wspinania się na 14 najwyższych szczytów świata przez dziesięć lat; będzie mówić różnych etapach, które przeżyła podczas ponad dwudziestu wypraw w Himalaje. W programie także m.in. rozmowy o kobiecym himalaizmie z udziałem Edurne Pasaban i Arlene Blum, Amerykanki, która w 1978 roku poprowadziła kobiecą wyprawę na Annapurnę.

Wyjątkowym gościem będzie również Kriemhild Buhl, córka legendarnego wspinacza, autorka biografii pierwszego zdobywcy Nanga Parbat – „Mój ojciec Hermann Buhl”. Będziemy mogli poznać także himalaizm od sądowych kulis, a przybliży nam je Augusto Golin, autor książki, która w tym roku ukazała się na polskim rynku „Prawo gór. Najsłynniejsze sprawy sądowe, które naznaczyły historię alpinizmu”. Wśród plejady gwiazd nie zabraknie polskich himalaistów. Swój udział potwierdziła sama śmietanka złotej epoki polskiego himalaizmu. Wojciech Brański, Anna Czerwińska, Janusz Kurczab, Janusz Majer, Anna Okopińska, Krystyna Palmowska, Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik wezmą udział w spotkaniu poświęconemu 75-leciu polskiego himalaizmu.

Z kolei Kinga Baranowska, zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników, opowie m.in. o swoim wyjściu na Manaslu, a Ryszard Gajewski przypomni historyczną wyprawę sprzed 30 lat, podczas której razem z Maćkiem Berbeką dokonali pierwszego zimowego zdobycia Manaslu.

Festiwal Spotkania z Filmem Górskim łączy wydarzenia kulturalneedukacyjne i sportowe, na które od dziesięciu lat tłumnie ściągają w Tatry pasjonaci gór z Polski i z zagranicy.

W programie Spotkań także najlepsze kino górskie na świcie, a to za sprawą Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego. W ramach konkursu będzie można obejrzeć 25 filmów z Polski i zagranicy, które ubiegać się będą o Grand Prix Spotkań z Filmem Górskim. W programie także pokazy filmów pozakonkursowych, Górskie Kino Nocne oraz pokaz pierwszego filmu górskiego „Matterhorn 1901

Całości dopełnią wystawy, w tym wystawa plakatów Spotkań z Filmem Górskim autorstwa Krzysztofa Kokoryna. Dodajmy, że charakterystyczna i jedyna w swoim rodzaju grafika Spotkań (plakaty, filmy, logo) jest dziełem tego artysty i przyjaciela Spotkań. Na wystawie wyeksponowane zostaną również rzeźby Marcina Rząsy, który od początku tworzy dla Spotkań statuetki – Drewniane Góry, będące nagrodami w konkursach filmowych.

Fotograficznym akcentem będzie wystawa zdjęć „A góry nad nami jak niebo” autorstwa Mirosławy Szewczuk-Patrzykont i Jacka Patrzykonta z górskich wędrówek. Bartosz Malinowski opowie o swojej podróży „Lodową Drogą” („Chadar. Lodowa droga”). W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba odbędzie się wernisaż wystawy „Proces. Rzecz o Odkrywaniu” (Jarek Możdżyński). Natomiast najmłodszych miłośników Gór Organizatorzy zapraszają do Miejskiej Biblioteki Publicznej na Górski Czwartek Literacki dla Dzieci.

W programie tegorocznych, jubileuszowych Spotkań także m.in:

  • Spotkanie z Sandy Allanem, którego przejście grani Mazeno zapisało się w historii alpinizmu
  • Spotkanie z polskimi himalaistami organizowane w 75-rocznicę początku polskiego himalaizmu
  • Pokazy najlepszych filmów górskich z całego świata
  • Spotkania dla młodzieży szkolnej dot. praw człowieka w górach
  • Spotkania przy kawie promujące literaturę górską
  • Górska wycieczka w stylu retro
  • Zawody Zako Boulder Power stanowiące edycję Pucharu Polski w Boulderingu
  • Akademia GórskaAkademia-gorska.pl

Zako Boulder Power.Archiwum. Fot. Adam Kokot

Wisienką na torcie będzie Wycieczka w stylu retro w jedynej w swoim rodzaju tatrzańskiej scenerii. Jak zwykle sportowego smaku wydarzeniu dodadzą zawody Pucharu Polski we wspinaczce – Zako Boulder Power. Miłośnicy górskich aktywności będą mogli wziąć udział w Akademii Górskiej, na którą złożą się warsztaty pod okiem ratowników TOPR, przewodników Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich oraz instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu.

Program, informacje oraz rezerwacja biletów – Spotkania.zakopane.pl oraz Facebook.com/spotkania.zfilmemgorskim

Spotkania_grafika