Na uroczystej gali 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego wręczono nagrody filmowe – Grand Prix KFG 2014 dla „Valley Uprising”

W niedzielne popołudnie, na uroczystej gali XII Krakowskiego Festiwalu Górskiego poznaliśmy tegorocznych laureatów Międzynarodowego Konkursu Filmowego i Konkursu Filmu Polskiego.

W międzynarodowym boju o główną nagrodę walczyło 13 obrazów zagranicznych, w tym cztery polskie produkcje. Jury 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego w składzie Jerzy Surdel, Martyna Wojciechowska, Katarzyna Kalwat, Marcin Koszałka i Robert Sowa postanowiło przyznać Grand Prix filmowi „Valley Uprising” w reżyserii Petera Mortimera, Nicka Rosena i Josha Lowella Jury swoją decyzję uzasadniło:

Jury konkursu doceniło tym samym ogromny wysiłek twórców, dzięki któremu mamy do czynienia z najpełniejszą dokumentacją historii wspinaczki w Dolinie Yosemite. Przez wyjątkowo dowcipny i nowatorski język filmu odmitologizowano wielkie postacie, które zaważyły na historii światowej eksploracji gór. Dodatkowo – filmowi należy się pierwsza nagroda w kategorii komedia górska!

KFG_2014_nagrody3

I Nagroda w konkursie międzynarodowym trafiła do Thomasa Dirnhoffera za film „Cerro Torre”. Szanse kuli śnieżnej w piekle.

Epicka historia przełożona na współczesny język zestawiona z historycznym wyczynem wspinaczkowym, co skłania do przemyśleń na temat wierności ideałom. Zdaniem jury 12. KFG, to wyjątkowo interesujący portret psychologiczny Davida Lamy – jego wiary we własne cele, ale także przemiany na przestrzeni lat. Jury docenia także bardzo wysoki poziom estetyczny filmu – czytamy w uzasadnieniu jury.

KFG_2014_nagrody4

Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Filmowym otrzymał film „Distilled” w reż. Paula Diffley’a. Jury doceniło zdjęcia do filmu i fotograficzną ascezę w bielach.

Przejdźmy teraz do Konkursu Filmu Polskiego, w którym walczyło czternaści filmów.

I Nagroda w Konkursie Filmu Polskiego powędrowała do Wojciecha Jachymiaka za film „Halny„. Morfologia tematu za niekonwencjonalne przedstawienie skomplikowanego, naukowego tematu oraz artystyczną wizję pokazania zjawiska atmosferycznego oraz natury.

KFG_2014_nagrody1

II Nagroda w Konkursie Filmu Polskiego powędrowała do Juliana Rachwała za film „Podkrakowskie do-liny„.

Brawa za wytrwałość dla autora! Nagroda jury za konsekwentną realizację filmu w klimacie lat 80., która w tym przypadku buduje autentyczny obraz ludzi oraz miejsca, w którym kształtowała się polska wspinaczka wyczynowa.

Film „Unplugged” w reż. Rafał Szopa, Maciej Tarnawski otrzymał wyróżnienie za wiarygodne pokazanie tematu wyobcowania ludzi żyjących na marginesie tradycyjnego życia, nie tylko wspinaczkowego. Film skłania do refleksji na temat kontrkulturowych modeli funkcjonowania w społeczeństwie.

Ponad to, specjalne wyróżnienie National Geogpraphic Traveler i Martyny Wojciechowskiej zostało przyznane filmowi „Dzięki wszystkim, jesteście wielcy!„, w reż. Szymona Kowalczyka i Adama Śmiałka. Jak uzasadniła Martyna Wojciechowska:

Wyróżnienie dla twórców, ale przede wszystkim dla bohatera filmu Olka Ostrowskiego za dystans do siebie i do świata mimo wielkiego osiągnięcia, za poczucie humoru, prawdziwość i niepoddawanie się komercjalizacji. Tak trzymać! Dzięki Olek, jesteś wielki!

Publiczność w tym roku w pełni była zgodna z jury. Nagroda Publiczności została przyznana filmowi „Valley Uprising„.

Były jeszcze dwie nagrody tematyczne – przyznano nagrodę dla najlepszego filmu wspinaczkowego oraz nagrodę dla filmu o tematyce freeride’owej. Pierwsza z nagród – przyznana przez wspinanie.pl – trafiła do „BritRock – Free Stone„. Druga – przyznana przez magazyn Pure oraz Powder.pl – do „Trial and Error„.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym!

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: KFG.pl