Co słychać u Polskich Alpejczyków?

W Polsce zima dopiero się rozpoczyna. Może nie tak szybko jak byśmy chcieli, jednak myślę, że w najbliższy weekend, na co najmniej kilku stokach pojawią się slalomy postawione przez klubowych trenerów a zawody zaplanowane na Grudzień odbędą się bez większych problemów. Krótko mówiąc – sezon ściagania się na Polskich stokach w różnych seriach zawodów rozpocznie się już lada chwila. Jednak Polscy alpejczycy już od kilku tygodni regularnie startują w różnych cyklach FIS w Europie i Ameryce. Przyjrzyjmy się wynikom kilku z nich.

Druga połowa listopada to okres, w którym co roku zjeżdża się do Skandynawii mnóstwo zawodników z całego świata. Właśnie tam wybrała się młoda Polska zawodniczka wspierana przez Tauron Bachleda Ski – Kasia Wąsek. I był to wyjazd bardzo udany. Młoda Polka wystartowała w 8 zawodach w Szwecji oraz Finlandii – tylko w konkurencjach technicznych. Udało jej się wygrać zawody slalomu w miejscowości Salla uzyskując 34.07 fis punktów. Dzień wcześniej zajęła 3 miejsce zdobywając 40.13 punktów. Są to jedne z najlepszych wyników w jej karierze. Miejmy nadzieje, żę są zwiastunem jescze większych sukcesów w sezonie.

Wszystko wskazuje na to, że bardzo dobrze pyzygotowana do sezonu jest również Maryna Gąsienica-Daniel, która w listopadzie i grudniu zanotowała kilka godnych uwagi wyników. Na początku udało jej się dwukrotnie zajęła 2 miejsce podczas zawodów w Szwedzkim Gaellivare, zdobywają obukrotnie 17 fis punktów, czyli tylko trochę gorszych od jej najlepszych punktów. Jeszce większy suckes udało się odnieść początkiem grudnia w Norweskim Hemsedal Maryna dwukrotnie zajęła 17 miejsce w Pucharze Europy. Miejmy nadzieję, żę w sezonie 2014/2015 Marynie będzie udawało sięregularnie zajmować bardzo dobre miejsca w Pucharze Europy, z którego jak wiemy droga do 30 Pucharu Świata nie jest już taka daleka.

Dużo startów w tym sezonie ma na koncie również Karolina Chrapek. Po pobycie w Skandynawii, gdzie podobnie jak koleżanki prócz trenowania stanęła na starcie kilku zawodów Karolina pojechała próbować swoich sił w Pucharach Światach w Ameryce Północnej. Niestety, zgodnie z tym, co przekazywała swoim kibicom za pomocą portali społecznościowych – występy nie poszły do końca po jej myśli. Na szczęscie młoda Polska zawodniczka pokazała sporotwy hart ducha podnosząc się po słabszych wynikach i zajmując 5 miejsce w zjeździe w zawodach bardzo wysokiej rangi Nor-am Cup. Jeżeli ktoś nie wie – są to zawody o poziomie podobym do Pucharu Europy. Uzyskane tego dnia 34.45 fis punktów to najlepszy wynik tej zawodniczki w zjeździe w karierze.  Jak się okazało nie nasycił apetytu Karoliny. Dzień później również w zjeździe Nor-am Cup zajęła 3 miejsce 31.65 fis-punktów. Oby te wynki były zwiastunem udanego sezonu.

Przejdźmy do Panów.  W Pucharach Światach reprezentował nas Maciek Bydliński, zajmując miejsca w okolicach czterdziestego, pięćdziesiątego. Teraz rozpocznie sezon startowy w Europie. Prócz zawodów FIS różnej rangi nasz reprezentant wystartuje w Alpine Rockfest. Nie są to zawody organizowane przez międzynarodową federację narciarską. Obdywają się w Andalo we Włoszech. Na starcie pojawiają się tylko zawodnicy zaproszeni przez organizatorów, wszyscy ze światowej czołówki. Zaproszenie dla alpejczyka z Polski jest tym samym dużym wyróżnieniem. Wśród jego rywali będą między innymi: Ted Ligety, Christof Innerhofer, Fritz Dopfer, Max Blardone, Leif Haugen, Marcel Mathis oraz kilku innych świetnych narciarzy. Natomiast na liście rezerowowych są m.in: Justin Murisier czy Ondrej Bank

W Ameryce Północnej, a dokładniej w USA przebywał również Michał Jasiczek, który miał już za sobą starty w lecie w Nowej Zelandii. W USA. Jasiczek wystartował jedynie w 4 zawodach, jego najlepszym wynikiem było 19 miejsce w zawodach z cyklu Nor-am Cup.  Warto zaznaczyć, że zawody były bardzo mocno obsadzone, startowało w nich wielu zawodników z czołówki Pucharu Świata. Wygrał świetny Szwedzki slalomista Markus Larsson, za nim znaleźli się między innymi: Mattias Hargin,Will Gregora, Krystof Kryzl, Axel Baeck Julien Cousineau. Po zeszłorocznym bardzo udanym sezonie liczymy na dalszy progres i coraz lepsze wyniki naszego młodego slalomisty.

Należy wspomnieć jeszcze trzy o słowa o kolejnym młodym Alpejczyku – Szymonie Bębenku (rocznik 1998). Ten młody alpejczyk z Krynicy odnosił bardzo duże sukcesy w zawodach, jako junior młodszy, w tym sezonie debiutuje w zawodach FIS.  Ma już za sobą 11 startów w tym sezonie.  Jak narazie jego najlepsz wynik to 51 Fis punktów w slalomie gigancie. Jak na pierwsze starty jest to bardzo dobry wynik, trzymamy kciuki i będziemy się bacznie przyglądać postępom.