Nowa książka Moniki Witkowskiej – „Poznaj duszę gór”

Góry to nie tylko czekające na zdobycie szczyty, ale też ludzie, którzy żyją na stokach, przyroda, legendy, fascynujące historie pierwszych zdobywców. To wszystko tworzy „duszę gór”. Monika Witkowska ukazuje w swojej książce to, co w górskich plenerach ujmuje każdego podróżnika. Najnowsza książka „Góry z duszą“ wydawana pod marką National Geographic ukazała się na rynku 18 marca nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Jeśli wnikniemy w tę duszę, góra przestanie być dla nas tylko martwymi skałami, zimnym lodowcem czy punktem na mapie. Poznając duszę góry, odkrywamy jej wnętrze, lepiej ją rozumiemy i w efekcie mamy do niej większy sentyment. To tak jak z dobrym przyjacielem, którego im lepiej poznajemy, tym bardziej cenimy i szanujemy. Z kolei jeśli my będziemy góry szanować, jest szansa, że i one będą dla nas łaskawe.” – pisze Monika Witkowska w swojej książce.

„Góry z duszą” to nie tylko przewodnik, ale też poradnik. Książka zawiera siedem różnorodnych opisów tras górskich na całym świecie. Kto i od kogo dostał Kilimandżaro w prezencie urodzinowym i na czym polega pole-pole? Skąd się wzięła w lodowcu Mont Blanc szkatułka z kamieniami szlachetnymi i dlaczego wspinacze boją się Rolling Stones? Kim są lodowi pokutnicy na stokach argentyńskiej Aconcaguy i skąd wzięła się mumia w papuzich piórach pod szczytem? Gdzie na trasie do bazy pod Mt Everestem zobaczyć yeti, co oznaczają chorągiewki na Kala Pattar i jak zdobyć Lobuche East – jeden z najłatwiejszych himalajskich sześciotysięczników? Monika Witkowska odpowiada na te i wiele innych pytań.

W książce nie zabrakło również użytecznych i praktycznych wskazówek, które pomogą każdemu podróżnikowi odpowiednio przygotować się do wyprawy w góry. Autorka przybliża czyhające niebezpieczeństwa, m.in. chorobę wysokogórską. Górski słowniczek zawiera natomiast podstawowe hasła, takie jak: aklimatyzacja, czołówka, depozyt, dziaba, ekspres, jumar, karawana, Korona Ziemi, odpadniecie, stuptuty i wiele innych.

O autorce:

Monika Witkowska – z zawodu dziennikarka, z zamiłowania podróżniczka (odwiedziła ponad 180 krajów), żeglarka morsko-oceaniczna, licencjonowany nurek, ale przede wszystkim pasjonatka gór. Zaczynała od gór Polski i zaliczenia kursu w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich, potem przyszła pora na Alpy i wyższe góry (włącznie z Mt Everestem który zdobyła w maju 2013 r.), a ostatni z jej projektów to zdobycie Korony Ziemi. Nakładem Wydawnictwa Burda Książki w 2013 r. ukazała się również książka „Kurs Czukotka”.