„Magia nart”. Premiera książki Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego.

Anna Wende-Surmiak (Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego) oraz Szymon Ziobrowski (Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego) zapraszają na premierę „Magii nart”, dwutomowej publikacji opisującej historię polskiego narciarstwa. Beata Słama i Wojciech Szatkowski na 894 stronach opisali sylwetki pionierów sportu oraz najzdolniejszych pasjonatów – mistrzów, ujmując przy tym ducha kultury całego regionu. „Magię nart”, oprócz faktów, wypełniają anegdoty i archiwalne fotografie, które przenoszą w klimat górskiej pasji. Zaproszenie_Magia_Nart_WWW

Spotkanie wokół książki rozpocznie się w 30 czerwca o godzinie 18 w Galerii Sztuki XX wieku w Willi Oksza (ul. Zamoyskiego 25, Zakopane). Oficjalna premiera „Magii nart” odbędzie się 7 lipca.

Podczas spotkania będzie można kupić wydawnictwo w promocyjnej cenie. Po zakopiańskiej premierze publikacja dostępna będzie w empikach i sklepach górskich w całej Polsce, w zakopiańskich księgarniach, punktach sprzedaży TPN i Muzeum Tatrzańskiego, a także na sklep.tpn.pl.

„Subiektywna historia narciarstwa, głównie tatrzańskiego. Zapraszamy na wycieczkę, a właściwie na wyrypę przez lata i góry: będziemy towarzyszyli Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach, wraz z narciarzami lwowskimi przemierzymy bezdroża Czarnohory. Dowiemy się, jakiego sprzętu w czasach początków używano, jak się ubierano, czym narty smarowano, aż wreszcie, jak sobie z narciarskiego rzemiosła i żywota żartowano i jak o nim pisano. Będziemy kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu podczas jego legendarnego zjazdu z Kościelca oraz polskim zawodnikom, gdy rywalizowali na Wielkiej Krokwi, Kasprowym i na skoczniach i trasach za granicą. Wreszcie poznamy narciarskich mistrzów – tych pierwszych, przemierzających na nartach tatrzańskie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę, tych startujących głównie w zawodach krajowych, i tych, którzy rozsławili Polskę na świecie.

Z konieczności jednak musieliśmy przyjąć cezurę czasową – opowieść o wybitnych zawodnikach kończymy na roku 2000. Zdajemy sobie sprawę, że nie napisaliśmy o wszystkich wspaniałych narciarzach – musieliśmy dokonać wyboru i nie było to łatwe.”

Wydawca: Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Patroni medialni: Trójka – Program 3 Polskiego Radia, Gazeta Krakowska, n.p.m. Magazyn Turystyki Górskiej, skionline.pl, Enter the ROOM, skimagazyn.pl, Poznaj Świat miesięcznik, Taternik Kwartalnik, Biegówki pod Tatrami

zaproszenie na wydarzenie :

https://www.facebook.com/events/1070764376325373/Magia nart