Nowy Szczyrkowski Ośrodek Narciarski

szczyrk
Na podstawie materiału promocyjnego otrzymanego od Tatry Mountain Resorts.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski ma się stać najlepszym polskim ośrodkiem narciarskim.  Julius Vinter, nowy Dyrektor Generalny Tatry Mountain Resorts na Polskę ujawnił dokładne plany zmiany, rozbudowy i modernizacji infrastruktury, transportu linowego i systemów naśnieżania w SON.

Szczyrk ma jedne z najdłuższych i najciekawszych tras: Skrzyczne, Czyrna, Solisko to trasy najbardziej znane polskim narciarzom. Na razie Szczyrkowski Ośrodek Narciarski ma problem, przestarzałą bazę, jeszcze z PRL. Stan obecny w SON to: 13 wyciągów narciarskich orczykowych, łączna długość wyciągów 13 847 m, przepustowość 8 720 os./h, ilość tras zjazdowych 13, długość tras zjazdowych 18.9 km, trasy z naśnieżaniem 54%, długość tras oświetlonych 1,3 km, najniższy punkt 613 m n.p.m., najwyższy punkt 1 207 m n.p.m. Do tego w Szczyrku trasy są wąskie i strome, są trudne podjazdy i brak jest połączenia między ośrodkami Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego i Centralnego Ośrodka Sportu.

To już niedługo się zmieni dzięki inwestycji Tatry Mountain Resorts, słowackiego inwestora, który wiosną 2015 r. kupił 97 proc. udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim. W pierwszej kolejności zostanie przeprofilowana i poszerzona część tras. Ich długość zwiększy się do prawie 22 km (w tym 16 km tras niebieskich, 4 km czerwonych i 2 km czarnych), a tras oświetlonych będzie 5,5 kilometra.

 

Słowacy chcą wybudować 10- osobową kolej gondolową z parkingu na Halę Skrzyczeńską, 6-osobową kolej kanapową Solisko– Hala Skrzyczeńska, 6- osobową kanapę Solisko – Hala Pośrednia, 6-ososbową kanapę Hala Skrzyczeńska–Małe Skrzyczne, 6-ososbową kanapę Czyrna – Hala Skrzyczeńska, 8- osobową kanapę Hala Pośrednia – Wierch Pośredni. W efekcie łączna przepustowość wyciągów wzrośnie niemal dwukrotnie – do 18,2 tys. osób na godzinę.  Poza tym powstanie nowy, w pełni zautomatyzowany system naśnieżania, na Hali Skrzyczeńskiej powstanie zbiornik wodny, woda używana do produkcji śniegu będzie specjalnie napowietrzana, żeby utrzymywała się w odpowiedniej temperaturze i dzięki temu czas naśnieżania całego ośrodka będzie krótki. To oznacza, że wystarczy 2 – 3 dni temperatury na minusie i system będzie w stanie w ciągu 2 – 3 dni naśnieżyć 20 km tras. Będzie też gdzie odpocząć i zjeść- powstaną 2 nowe restauracje, 3 bary apreski i bezpłatny parking na 1500 samochodów. Wartość tej inwestycji to 260 mln pln, a jej rozmach ma spowodować, że Szczyrk będzie konkurencyjnym ośrodkiem w stosunku do alpejskich ośrodków narciarskich.