PUCHAR ŚWIATA 2018/19.Statystyki, rankingi, pieniądze. PODSUMOWANIE.

Wśród kobiet zdecydowanie zwyciężyła Mikaela Schiffrin zdobywając 2204 punkty, z przewagą 849 oczek nad Petra Vlhova ze Słowacji.

Mikaela wystartowała w slalomie, slalomie gigancie, super gigancie i zjeździe. Więcej punktowanych konkurencji bo punktując także w kombinacji zaliczyły jej najbliższe konkurentki, Wendy Holdener ze Szwajcarii, trzecia w klasyfikacji generalnej, Federica Bignone z Włoch, szósta i Ragnhild Mowincel z Norwegii – siódma.

Mikaela zdobyła zatem cztery kryształowe kule – dużą za punktację generalną i po małej w slalomie, gigancie i super gigancie. Schiffrin miała zresztą najlepszy sezon w karierze, zdobywając dodatkowo złote medale Mistrzostw Świata w Are w slalomie i super gigancie, oraz brązowy w gigancie. Osiągnięcia w super gigancie świadczą o tym, że poza genialną koordynacją ruchową i czuciem głębokim w konkurencjach technicznych, Mikaela ma także znakomitą percepcję do zjazdów przy dużych prędkościach, co jest cechą charakterystyczną dla kierowców wyścigowych i trudną do wytrenowania. Mikaela trzeci raz pod rząd zwyciężyła w klasyfikacji generalnej PŚ.

Mikaela Schiffrin Wikipedia

Puchar Świata – pełny ranking kobiet

Wśród mężczyzn już po raz ósmy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zwyciężył Marcel Hirscher, co stawia go na pozycji narciarza wszech czasów w tej statystyce, obok Ingemara Stenmarka, który pozostaje niedościgniony w ilości wygranych zawodów PŚ.

Marcel zwyciężył startując w slalomie, gigancie i punktując w kombinacji, z przewagą 401 punktów nad Alexis Pinturault, startującym we wszystkich konkurencjach poza zjazdem i trzecim Henrikiem Kristoffersenem. Hirscher, chociaż nie wytrzymał topowej formy w końcówce startów, miał znakomity sezon zdobywając złoty medal Mistrzostw Świata w Are w slalomie i srebrny w gigancie. Młodsi zawodnicy zaczynają wyraźnie deptać Marcelowi po nartach, więc pewnie jak już w ubiegłym sezonie, wróci temat jego zakończenia kariery sportowej.

ALTA BADIA, ITALY – DECEMBER 16: Marcel Hirscher of Austria in action during the Audi FIS Alpine Ski World Cup Men’s Giant Slalom on December 16, 2018 in Alta Badia Italy. (Photo by Christophe Pallot/Agence Zoom/Getty Images)

Marcel Hirscher Wikipedia

Puchar Świata pełny ranking mężczyzn

Puchar Świata – ranking marek narciarskich

W rankingu marek narciarskich, utworzonego na podstawie statystyki miejsc w zawodach Pucharu Świata, zwyciężył HEAD, wyraźnie dominując w konkurencjach szybkościowych, zdobywając 1 miejsca w zjeździe i super gigancie. Drugi był w gigancie i kombinacji a trzeci w slalomie.

Drugie miejsce przypadło Rossignol’owi, który dominował w konkurencjach technicznych, zajmując pierwsze miejsca w slalomie i gigancie, trzecie w kombinacji, czwarte w zjeździe i piąte w SG.

Trzecie podium przypadło dla Atomic’a, który wygrał w kombinacji, był 2 w slalomie i 3 w gigancie, zjeździe i super gigancie.

Pomiędzy trójką z podium różnice były niewielkie ale już 4 – Fischer tracił ponad połowę do zwycięzcy.

Ranking nagród finansowych po zakończeniu edycji zawodów Pucharu Świata.

Ranking apanaży uzyskanych z nagród za osiągnięte miejsca w zawodach zdecydowanie wygrała Mikaela pokonując Marcela o ponad 300 000,- franków szwajcarskich. Trzecia z poważną sumą ponad 400 000,- CHF jest Petra Vlhova, co zważywszy na ogromny wysiłek budżetowy związany z jej karierą cieszy nas podwójnie. Tuż za Petrą uplasowali się Dominik Paris, Alexis Pinturault i Nicole Schmidhofer. Jak widać w tej „dyscyplinie” nie jest potrzebny parytet płci. Panie radzą sobie znakomicie z finansami a o rankingu decyduje aktywność sportowa i osiągane wyniki. Z pewnością zarobki topowych narciarzy są dużo wyższe, biorąc pod uwagę kontrakty sponsorskie i reklamowe. Jednak niech to pozostanie w sferze ich prywatności.