Odpowiedzialnie w góry! Na stoku dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych.

Sezon narciarski powoli dobiega końca, jednak na Kasprowym Wierchu przy sprzyjających warunkach pogodowych będziemy mogli cieszyć się możliwością szusowania aż do 6 maja. Dlatego wciąż warto mówić o najważniejszych, niezmiennych zasadach jakich powinniśmy przestrzegać w trakcie aktywnego wypoczynku i o tym, jak uniknąć największych błędów popełnianych przez amatorów sportów zimowych – przypomina Bartosz Mrozek, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz uczestnik Pucharu Europy i Świata w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych, jeden  z ambasadorów akcji Odpowiedzialnie w góry!

Świetne warunki i dobrze przygotowana trasa często powodują, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na stoku, których powinniśmy przestrzegać.  Niestety wielu narciarzy i snowboardzistów za bardzo wierzy w swoje umiejętności, decydując się na jazdę bez kasku.Przy upadku z prędkością 80-90 km/godz.,  a takie prędkości bez problemu osiąga się np. na Kasprowym Wierchu, uderzenie głową w lód jest równoznaczne z uderzeniem w asfalt czy beton.  Taki wypadek może przynieść poważne konsekwencje dla naszego zdrowia – ostrzega Bartosz Mrozek, ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry! 

Zgodnie z przepisami każda osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding, która nie ukończyła 16 roku życia musi używać w czasie jazdy kasku ochronnego.  Pamiętajmy, by wyposażyć w kask siebie i swoje dzieci. W wielu przypadkach może uratować nam życie – przypomina Bartosz.

Odpowiednie wyposażenie to jednak nie wszystko. Częstą przyczyną wypadków fakt , że podczas zjazdów nie zwracamy uwagi na innych narciarzy.  By uniknąć nieprzyjemnej sytuacji podczas jazdy warto stosować zasadę ograniczonego zaufania i obserwować innych użytkowników stoku. Szczególnie newralgicznym momentem jest chwila włączania się do ruchu. Warto pamiętać, że zanim rozpoczniemy jazdę, powinniśmy się rozejrzeć i upewnić, że w danym momencie nikt nie nadjeżdża. Szczegółowo zasady te opisuje Kodeks FIS : http://sitn.pl/dokumenty/147,dekalog-fis.html

Na stoku narciarskim np. na Kasprowym Wierchu, narciarze mogą też doświadczyć załamania pogody. Szczególnie niebezpieczne podczas zjazdów są porywisty wiatr i mgła.  – To jest porównywalne do zjazdu z zamkniętymi oczami, ponieważ we mgle naprawdę nie widać nic.     W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, czy na pewno chcemy zjechać. Powrót do Kuźnic koleją PKL Kasprowy Wierch będzie dużo bezpieczniejszy – mówi Bartosz Mrozek. 

Więcej informacji na temat akcji edukacyjnej oraz porad w materiałach filmowych można znaleźć na stronie www.odpowiedzialniewgory.pl i na profilu akcji na FB/odpowiedzialniewgory. Strona jest aktualizowana na bieżąco o nowe informacje przydatne przed wyjściem w góry.  

Ambasadorzy akcji dzielą się doświadczeniami z górskich wypraw i treningów, opowiadają         w jaki sposób zaplanować i przygotować się do wędrówek, jazdy na nartach i skitouringu, jak zachować się na szlaku i na stoku, uwzględnić zmieniające się warunki atmosferyczne, co zrobić gdy spotkamy dzikie zwierzę, jak chronić przyrodę oraz zorganizować sobie czas podczas pobytu w górach, by najlepiej i bezpiecznie go wykorzystać. Pierwsza, zimowa edycja całorocznej akcji Odpowiedzialne w góry!, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość turystów potrwa do końca sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu.