Bezpieczna zima w Tyrolu: środki ostrożności

Ötztal, Sölden, Hochgurgl
Ort: Sölden

Aby w sezonie zimowym 2020/21 zagwarantować bezpieczny wypoczynek w Tyrolu, austriacki rząd wprowadził w życie tzw. „Pakiet dla bezpiecznej turystyki zimowej”. Oto informacje o najważniejszych środkach bezpieczeństwa dotyczących gastronomii, après-ski, wyciągów górskich oraz szkółek narciarskich.

Koleje górskie i wyciągi

Koleje górskie i wyciągi podlegają tym samym przepisom, co inne publiczne środki transportu, dlatego noszenie masek zakrywających usta i nos jest obowiązkowe zarówno dla gości, jak i pracowników kolejek górskich. Ten przepis obowiązuje zarówno wewnątrz wyciągów i gondoli, jak również na zewnątrz w obszarze kas oraz w strefie czekania na wejście do wyciągu. Na całym obszarze kolejek górskich obowiązuje bezpieczny dystans, który wynosi co najmniej 1 m. W wyjątkowych przypadkach, aby umożliwić zachowanie bezpiecznego dystansu, zostaną wprowadzone ograniczenia w przepustowości wyciągów. Jeśli w żadnym wypadku nie jest możliwe zachowanie przynajmniej 1m odstępu, wtedy możliwe jest odstąpienie od tego przepisu. Wszystkie miejsca zamknięte, jak np. gondole, stacje wyciągów, łazienki czy schowki na narty, są codziennie dezynfekowane metodą zamgławiania na zimno. Aby zredukować ryzyko infekcji oraz w szybkim czasie umożliwić właściwą reakcję, pracownicy stacji narciarskich poddawani są regularnym testom na obecność Covid-19. Ponad to wiele stacji narciarskich oferuje w tym sezonie możliwość zakupu karnetu narciarskiego metodą online, aby zredukować ilość osób w kolejkach do kas.

Gastronomia

Pracownicy oraz goście, przebywający w zamkniętych pomieszczeniach gastronomicznych, obowiązkowo muszą nosić maseczki zakrywające usta i nos. Wyjątkiem jest przydzielone miejsce siedzące przy stoliku. Grupy gości mogą liczyć maksymalnie 10 osób (osoby niepełnoletnie są wyłączone z tego przepisu). Zachowany musi również zostać bezpieczny odstęp między grupami. Wiele lokali gastronomicznych wprowadziło dobrowolną rejestrację gości, aby w przypadku wystąpienia infekcji Covid-19, można było szybko zidentyfikować osoby, które miały kontakt z zakażonym. Konsumpcja napojów i jedzenia możliwa jest jedynie przy wcześniej przydzielonym stoliku. Ten przepis obowiązuje również na zewnątrz oraz w lokalach Après-Ski.

Szkółki narciarskie

Austriacki Związek Szkół Narciarskich przygotował specjalny projekt dotyczący bezpiecznej nauki jazdy na nartach. Grupa w szkółce narciarskiej może liczyć maksymalnie 10 osób, wliczając instruktora jazdy na nartach. Instruktorzy jazdy na nartach, którzy przyjeżdżają do pracy z zagranicy, muszą okazać pracodawcy negatywny wynik testu na Covid-19.

Jarmarki świąteczne i bożonarodzeniowe

Wszelkie jarmarki świąteczne i bożonarodzeniowe obowiązują szczególne przepisy bezpieczeństwa. Przy stoiskach z gastronomią musi zostać zachowany bezpieczny dystans, aby umożliwić bezpieczną konsumpcję napoi i jedzenia. W tym celu przewidziano większe odstępy od poszczególnych stoisk i straganów oraz możliwość regulowania ilości osób, odwiedzających jarmark świąteczny.

Bezpłatne testy na Covid-19 dla pracowników branży turystycznej

Wiele środków bezpieczeństwa, które obowiązują zimą 2020/21, sprawdziło się już w minionym sezonie letnim. I tak pracownicy branży turystycznej, hoteli i gastronomii, mogą skorzystać z oferty „Bezpieczna gościnność”, w ramach której regularnie, bezpłatnie i dobrowolnie wykonać można test na obecność koronawirusa. Oferta ta zimą została rozszerzona i obowiązuje również instruktorów narciarstwa oraz przewodników turystycznych. Testy są bezpłatne dla podmiotów zarejestrowanych na terenie Austrii. Najważniejszą zasadą w nadchodzącym sezonie zimowym, która zagwarantuje bezpieczną zimę w Tyrolu, jest odpowiedzialność własna i sumienne zachowanie środków ostrożności przez gości, pracowników branży turystycznej oraz wszystkich innych podmiotów turystycznych.

Wszystkie informacje o aktualnej sytuacji związanej z Covid-19 oraz obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i środki ostrożności znajdują się na stronie:
www.tyrol.com/information-coronavirus
Informacja prasowa otrzymana od austria.info Sp. z o.o. / Narodowe Biuro Promocji Austrii