Diagnostyka Twojego sprzętu przed sezonem dla bezpieczeństwa i komfortu, czyli ruszyła Stacja Eksperta

Komfort i bezpieczeństwo na stoku zależą nie tylko od umiejętności narciarza. Dużą rolę odgrywa również sprzęt, a dokładniej jego stan. Wyjście na stok bez inspekscji nart, wiązań i butów to w najlepszym wypadku pozbawianie się przyjemności z jazdy, a w najgorszym – proszenie się o wypadek. Na co zwrócić uwagę przed sezonem narciarskim?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, kiedy najlepiej przeprowadzić serwis nart. W idealnym świecie, zadbalibyśmy o osprzęt zaraz po zakończonym sezonie. To najlepszy moment na sprawdzenie stanu ślizgów i uzupełnienie potencjalnych ubytków. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki, np. w postaci rozwarstwień czy rdzy odkrytej na początku przyszłego sezonu. Ponadto warto porządnie wyczyścić narty, zanim trafią na półkę w oczekiwaniu na kolejną wizytę na stoku.

Często zdarza się jednak, że po tym jak zdejmiemy narty z nóg, przypominamy sobie o nich dopiero przed następnym sezonem. Na co należy zwrócić uwagę przy ich inspekcji?

Pierwsze spojrzenie

Przyjrzyj się na spokojnie swoim nartom. Upewnij się, że nie są w żadnym miejscu pęknięte oraz czy się nie rozwarstwiają. Wyczyść ślizg z brudu oraz starego smaru – dobrym pomysłem będzie użycie profesjonalnych środków. Następnie sprawdź ślizg w poszukiwaniu rys, szczelin i nierówności. Jeździłeś po kamieniach? To dobry moment żeby sprawdzić, czy nie zostawiło to trwałych śladów. 

Taka podstawowa inspekcja pozwoli Ci ocenić, czy narty wymagają jedynie lekkiego odświeżenia czy konieczny będzie ich pełny profesjonalny serwis. Jeżeli chcesz mieć 100% pewności, że Twój sprzęt jest w topowej kondycji, udaj się do Serwisu Stacji Eksperta. Pamiętaj, że regularnie serwisowany sprzęt odwdzięczy Ci się dłuższym życiem oraz mniejszą ilością niespodzianek na stoku. Wbrew pozorem jesień jest dobrym momentem do tego typu kontroli – unikasz kolejek charakterystycznych dla sezonu oraz będziesz mieć czas na ewentualną wymianę osprzętu.

O wiązania zadba Stacja Eksperta – za darmo!

Wiązania w nartach są kluczowe – jeśli będą w złym stanie, nie będziesz w pełni panować nad nartami. To właśnie ten element sprzętu narciarskiego w największym stopniu odpowiada za Twoje bezpieczeństwo na stoku, niezależnie od warunków. Na szczęście, specjaliści ze STACJA EKSPERTA sprawdzą Twoje wiązania i buty całkowicie za darmo. 

Dowiesz się nie tylko tego, w jaki stanie są Twoje wiązania, lecz także czy ich ustawienia są poprawne i dopasowanie Twoich butów narciarskich. Możesz to zrobić bez żadnych kosztów w każdym sklepie współpracującym z programem Stacja Eksperta

Darmowa kontrola wiązań w sklepach Stacja Eksperta

Przyjdź do jednego z naszych partnerów w dniach…….., zabierz swoje narty i buty. Przekonaj się czy Twoje buty są odpowiednio dobrane do Twoich stóp, stylu jazdy oraz poziomu zaawansowania. Jeżeli kiedykolwiek narzekałeś na dyskomfort na stoku, to teraz możesz jednocześnie zadbać o sprzęt oraz dowiedzieć się, czy buty, które masz, są dla Ciebie najlepszym wyborem. To także dobra okazja do rozmowy z bootfitterem oraz sposób na unikniecie tłumów przed sezonem. Pamiętaj, że nawet najlepsze narty na nic Ci się zdadzą, jeśli nie będziesz miał nad nimi kontroli. Odwiedź STACJĘ EKSPERTA, sprawdź swoje wiązania i dobierz optymalne buty. 

Ostrzenie krawędzi

Kolejnym krokiem przygotowania nart do sezonu będzie zadbanie o ich krawędzie. Jazda na nartach z tępymi krawędziami to jak jazda na rowerze bez powietrza w oponach – nie jest to ani przyjemne, ani bezpieczne. Co istotne, należy zadbać zarówno o krawędź dolną, jak i boczną. Wbrew pozorom nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Standardem dla krawędzi dolnej jest kąt 88 stopni, ale może się on różnić w zależności od rodzaju nart, naszych preferencji i umiejętności. Ostrzenie zazwyczaj zaczyna się od spodu narty i potrzebna jest do tego kątnica. Ponadto lepiej zacząć od tyłu narty, aby ładnie zakończyć na przedzie, ale jeszcze za wygięciem. Wymaga to sporej wprawy i daleko posuniętej ostrożności. Jeżeli chcesz mieć pewność, że narty będą naostrzone poprawnie, udaj się do profesjonalnego serwisu – najlepiej do jednego ze sklepów zrzeszonych w StacjaEksperta.pl. Samodzielne ostrzenie nart może doprowadzić do zaburzenia kątów i utrudni serwis nart w przyszłości.

Smarowanie nart

Smarowanie nart jest nieco podchwytliwe. Z jednej strony należy robić to często i regularnie, z drugiej zaś dobrze jest dostosować rodzaj smaru do temperatury śniegu. Czy to oznacza, że musisz mieć smar na każdą okazję? Niekoniecznie! Warto jednak dowiedzieć się, jakie warunki panują w miejscu, które chcemy odwiedzić.

Jeśli chodzi o samo smarowanie nart, istnieją dwie szkoły. Jedna zakłada smarowanie na zimno – to sposób szybszy i tańszy. Jest to jednak bardziej doraźne działanie, niż dogłębna renowacja. To można osiągnąć jedynie na ciepło. Ta druga metoda wymaga roztopienia smaru bazowego, a następnie naniesienia docelowego smaru specjalnym żelazkiem. To dosyć krytyczny moment, bo w przypadku przegrzania ślizgu, można trwale uszkodzić narty. W tym wypadku również zachęcamy do odwiedzenia Stacji Eksperta – w ten sposób będziesz miał pewność, że twoje narty są nie tylko całkowicie zadbane, lecz także optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb.

STACJA EKSPERTA to zrzeszenie najlepszych sklepów narciarskich w Polsce. To autoryzowane sklepy marek Salomon i Atomic oferujące najwyższej jakości usługi z zakresu dopasowania i serwisowania sprzętu narciarskiego.

https://www.stacjaeksperta.pl/diagnostyka/