Region Sterzing-Ratschings Vipiteno-Racines

001_ratschings_SKI_ÔöČTKOTTERSTEGER_190320_KOT_3540.jpg
001_ratschings_SKI_ÔöČTKOTTERSTEGER_190320_KOT_3540.jpg

Najbardziej północny region Południowego Tyrolu

Region wypoczynkowy Vipiteno-Racines, leżący na północy Południowego Tyrolu, tworzą  trzy różne ośrodki.

Trzy ośrodki, których 61 km tras połączone jest jednym wspólnym karnetem to:

– alpejskie miasteczko Sterzing /Vipiteno pełne gotyckich kamienic  wzdłuż malowniczych uliczek, otoczone zamkami  i górami w tle, sąsiadujące z ośrodkiem Monte Cavallo/Rosskopf;

– Obszar Ratschingstal, Jaufental i Ridnauntal, obejmujący trzy ciche i spokojne doliny z czystą przyrodą i wyjątkową panoramą gór, tworzące ośrodek Ratschings-Jaufen;

– Gossensass/ Colle Isarco, najbardziej wysunięty na północ kurort w Południowym Tyrolu, z niewielkim, ale przytulnym terenem narciarskim Ladurns.

Stacja narciarska Ladurns znajduje się w dolinie Pflerschtal . Choć mała, nieraz wyróżniana była w swojej kategorii.  Trzy wyciągi obsługują 16 km zróżnicowanych tras. To stacja głównie dla rodzin, w której, prócz szerokich i łatwych nartostrad, można spróbować choćby liczącego prawie 7 km szlaku saneczkowego. Nowa 6-osobowa kanapa Wastenegg, która wywozi  narciarzy na wierzchołek Ladurns (2023 m), zapewnia dostęp do zjazdu czerwoną trasą śladami Patricka Staudachera, mistrza świata w super gigancie z Åre (2007 r.), który tu właśnie zaczynał karierę.  Jak przystało na ośrodek familijny, dziecięcy klub „Fichti” na obszarze 5000 m2, zapewnia maluchom powyżej 2 lat opiekę i bezpieczeństwo podczas zabaw i ćwiczeń na śniegu.

Ratschings-Jaufen może pochwalić się ośmioma najnowszymi wyciągami, z których jeden to 8-osobowa panoramiczna gondola o długości 1920 metrów. Wyciągi wywożą z 1300 do 2150 m n.p.m. i pozwalają korzystać z 25 km świetnie przygotowanych tras. Ma opinię ośrodka przyjaznego rodzinom z dziećmi, wyposażonego w udogodnienia i zabezpieczenia dla najmłodszych, ale dysponuje też  świetnym funparkiem dla starszych dzieci i dobrze jeżdżących nastolatków. Ma też prawo do tytułu stacji pięciogwiazdkowej nadane m.in. za przygotowanie stoków, przyjazną obsługę i dostępność przez renomowany portal skiresort.info.

Wznosząca się nad  Sterzing góra Rosskopf oferuje wspaniałe widoki. Na jej słonecznym plateau nawet ci, którzy nie jeżdżą na nartach, nie będą się nudzić. Sącząc włoskie „aperitivo” czy degustując południowo tyrolskie przysmaki skutecznie zregenerują swoje siły.  Ci zaś, którzy uwielbiają szusować w dół stoku, mają do wyboru 20 km tras. Te, które prowadzą południowym zboczem są wymarzone dla początkujących. Ale prócz tych rodzinnych, są tu także trudniejsze zjazdy – swego czasu trenowali tu nawet mistrzowie olimpijscy, ze słynnym Hermannem Maierem na czele.  Nowa, ponad 5-kilometrowa trasa prowadzi ze szczytu aż do pieszej strefy w miasteczku, można więc wpaść prosto do sklepu na zakupy.  Ze szczytu prowadzi również najdłuższy (10 km) ze sztucznie oświetlanych i dośnieżanych torów saneczkowych we Włoszech, a na górę wywożą dwie nowe kolejki: 6-osobowa kanapa i 8-osobowa gondola.

Jest to też dobre miejsce na coraz popularniejszą formułę zimowych wyjazdów zwaną „ski & city”, a tych, którzy cenią sobie wykwintny relaks, nie trzeba będzie długo namawiać na wizytę w SPA i kąpielisku Balneum w Vipiteno – kompleksie krytych i otwartych basenów wraz z saunami w górskim stylu.

www.sterzing-ratschings.com/zimowe_wakacje