Region Kronplatz Plan de Corones

Kronpltaz-Speikboden-4-c-photo-Manuel-Kottersteger.jpg
Kronpltaz-Speikboden-4-c-photo-Manuel-Kottersteger.jpg

Narty dla dużych i małych

Trzy stacje narciarskie Kronplatz, Speikboden and Klausberg tworzą Region Wakacyjny Kronplatz, położony w Południowym Tyrolu, w którym znajdą coś dla siebie amatorzy różnych aktywności.

Ośrodek narciarski na górze Kronplatz (2275 m n.p.m), z której szczytu podziwiać można panoramę 360o od Dolomitów po Alpy Zillertalskie, a u jej stóp gościć w miejscowościach: Brunico/Bruneck, Valdaora/Olang i S. Vigilio di Marebbe/St. Vigil in Enneberg, to 119 km tras obsługiwanych przez 32 nowoczesne wyciągi. Jest największy w regionie, a przy tym wchodzi w skład największego w Europie resortu Dolomiti Superski. Choć 45% tras jest niebieskich, co czyni go idealnym dla rodzin, to jednak może się poszczycić słynną „czarną piątką” – pięcioma czarnymi trasami: Silvester, Hernegg, Pre da Peres,  Piculin i Erta. Wytrawni narciarze mogą wziąć udział w The Black 5 challenge. Aby zostać Mistrzem Czarnej Piątki, należy zjechać wszystkimi pięcioma trasami i każdy zjazd zatwierdzić w specjalnej aplikacji, a następnie czekać na pamiątkowy gadżet. Miłośnicy jazdy sportowej mogą  przeżyć  World Cup Tour czyli zjechać trzema trasami Pucharu Świata w ciągu jednego dnia – właśnie ze stoku Erta na Kroplatz, następnie Gran Risa w Alta Badia, aby zakończyć zjazdem Saslong w Val Gardenie.  Na zboczu Kronplatz zbudowano też snowpark, a w nim cztery „linie” skoczni, raili, boxów i kickerów  – w tym Family Fun Line dla dzieci i początkujących. W szkółce Kids Safety Park dzieci uczą się bezpiecznego zachowania na stokach. Z myślą o najmłodszych prowadzone są też kursy w szkółce Croniworld na Reischach/Riscone.

Skiworld Ahrntal tworzą dwa ośrodki: Speikboden i Klausberg.

Speikboden, położony niedaleko Campo Tures / Sand in Taufers w dolinie Valle Aurina/Ahrntal, dzięki swojemu rustykalnemu charakterowi ma opinię przyjaznego, każdy się tu czuje swobodnie, jak u siebie. Skromne 38 km tras o różnych stopniach trudności i 7 wyciągów, które wywożą na wysokość do 2400 m n.p.m. pozwalają na spokojny, udany wypoczynek. Do lokalnych atrakcji należy możliwość skorzystania z darmowej sauny w górskim igloo na stoku narciarskim. Warto też zjechać najdłuższym w Południowym Tyrolu torem saneczkowym.

Klausberg położony jest obok Cadipietra/Steinhaus w Valle Aurina/Ahrntal, 8-osobowa gondola K2 wywozi narciarzy na wysokość  aż 2510 m n.p.m. Ośrodek jest niewielki, 32 kilometry tras obsługuje 8 wyciągów, ale za to ze szczytu roztacza się zapierająca dech panorama na trzytysięczniki. Na żądnych dodatkowych wrażeń czeka najdłuższy we Włoszech rollercoaster, a na dzieci Klausiland.

Oprócz aktywności na stoku warto skorzystać z propozycji kulturalnych. Światowej sławy himalaista Reinhold Messner zaprasza do swojego położonego na szczycie Kronplatz Muzeum Górskiego (MMM Corones), zaprojektowanego przez słynną Zahę Hadid. Warto odwiedzić LUMEN – Muzeum Górskiej Fotografii. Miłym urozmaiceniem będzie też aperitif i zakupy w Brunico.

Region jest bardzo dobrze skomunikowany. Dzięki nowoczesnemu pociągowi Ski Pustertal Express co pół godziny możemy dojechać z dolnej stacji Kronplatz do dolnej stacji Monte Elmo w ośrodku 3 Zinnen Dolomity, zaś co dwadzieścia minut autobus zawozi narciarzy spod stacji Piculin do stacji Alta Badia, co otwiera przed gośćmi dostęp do Sellaronda.

www.kronplatz.com/zima/pl