Obereggen i Carezza

eggental-TęIDM-S-dtirol-AlexFilz-9666-17.jpg
eggental-TęIDM-S-dtirol-AlexFilz-9666-17.jpg

Dwie stacje w sercu Dolomitów

Val d’Ega/Eggental to dolina w Południowym Tyrolu, w której znajdują się dwie stacje narciarskie: Obereggen i Carezza – obie na wysokim poziomie, z różnorodną ofertą, a jednak każda inna.

Carezza leży u stóp masywu Rosengarten i Latemar, należącego do obszaru wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Obereggen u podnóża Latemar, obie zaś 20 minut od stolicy prowincji Bolzano/Bozen i obie są częścią największego na świecie ośrodka Dolomiti Superski, choć w każdej działają też lokalne karnety. Obie przywiązują też dużą wagę do troski o klimat i środowisko naturalne. Carezza podejmuje działania zmierzające do redukcji śladu węglowego, m.in. przez poprawę efektywności pracy ratraków, która umożliwi zmniejszone o 25% zużycie paliwa czy też certyfikowaną produkcję śniegu. W Obereggen stawiają na odnawialne źródła energii.

Obereggen oferuje 48 km świetnie przygotowanych tras – 19% niebieskich, 67% czerwonych, 14% czarnych – co daje znakomite proporcje, aby każdy kto odwiedzi stację, znalazł coś dla siebie. 18 nowoczesnych wyciągów wywozi narciarzy z wysokości 1550 na 2500 m. Gościom, którym dzień na śniegu to za mało, ośrodek oferuje możliwość nocnej jazdy i nocnych zjazdów na sankach. Freestylerzy zapraszani są do snowparku, czynnego również w godzinach wieczornych, zaś dzieci miło spędzą czas w dwóch ogródkach narciarskich – Brunoland i Yeti Kinderpark. Od ubiegłego sezonu na Passo Pampeago wywozi nowa 8-osobowa kanapa, a wypoczynek oferuje oryginalny Après Ski „Loox” zaprojektowany przez spółkę Geisler&Trimmel i Unisono Architekten.

Alpejskie powietrze pobudza apetyt, więc 16 przytulnych górskich chat zaprasza do degustacji tradycyjnej kuchni. Szczególnie atrakcyjną wydaje się, wybudowana na 2096 m n.p.m  i wpasowująca nowoczesną szklano-drewnianą architekturę w otoczenie według  projektu Petera Pichlera i Pavla Mikolajcaka, Oberholzhütte, która w środowe poranki oferuje przekąskę na tarasie dla rannych ptaszków, szusujących od 7 rano po stoku.  Zachwalane są też Gardonèhütte i Mayrlalm.

Carezza zaprasza przede wszystkim rodziny, czemu sprzyjają liczne tereny przystosowane dla dzieci i struktura tras na stokach – ponad połowa z 40 km przygotowanych tras to trasy niebieskie, czyli łatwe, ale dobrze jeżdżący narciarze znajdą dla siebie też trasy czarne (15% oferty). Transport zapewnia 13 komfortowych wyciągów, a o naśnieżanie dba 170 armatek. Na gości czeka też snowpark, trasy dla biegówek i cross-country (16 km), sankostrady i ścieżki spacerowe.  Dzieci będą szczęśliwe w Królestwie Króla Laurina. Warto zwrócić uwagę na nową podziemną stację kolejki König Laurin zaprojektowaną przez Wernera Tscholla i zbudowaną na wysokości 2337 m n.p.m. Nowa kolejka stanowi przedłużenie wyciągu Tschein na Moseralm.

Wśród 20 górskich chat serwujących południowo tyrolską kuchnię na uwagę zasługuje Laurin’s Lounge na grani Rosengarten, oferujący najwyżej w Południowym Tyrolu  (2377 m n.p.m.) położony taras z widokami nie tylko Dolomity, ale również austriackie i szwajcarskie Alpy. Właśnie tutaj w marcowe popołudnia można będzie skorzystać z wydłużonego do godziny 17 czasu działania wyciągu The Re Laurino, aby delektować się aperitifem i promieniami zachodzącego słońca malującego ściany Dolomitów na wszystkie odcienie różu, czerwieni i purpury.

www.eggental.com/pl