19. Krakowski Festiwal Górski: z kim spotkamy się w pierwszy weekend grudnia?

Po zeszłorocznej, mocno internetowej edycji, KFG powraca w formule hybrydowej, łączącej zalety obu. Uczestników festiwalu, którzy zdecydują się przyjechać do Krakowa, czeka sporo atrakcji, a dodatkową przyjemnością będzie niewątpliwie spotkanie twarzą w twarz – ze sobą nawzajem i z wyjątkowymi gośćmi, którzy pojawią się na scenie (ale nie tylko!) Centrum Kongresowego ICE Kraków.

***

Ilu ludzi, tyle historii. Wiele historii, jedna pasja. Góry

Jeśli lubicie KFG albo festiwale w ogóle, wiecie dobrze, że nic nie zastąpi spotkania na żywo. Decydując się na wizytę w krakowskim ICE, zyskujecie możliwość uczestniczenia w ciekawym wydarzeniu, w świetnym miejscu i pięknym mieście. Prelekcje, warsztaty, rozmowy z polskimi i zagranicznymi gośćmi (zaraz do nich dojdziemy), spontaniczne imprezy, przypadkowe spotkania, kuluarowe rozmowy… Kolejny atut, zwłaszcza przed świętami, to wizyta na kiermaszu sprzętu, największym w historii festiwalu. Równocześnie nic nie tracicie – uczestnicy festiwalu w tradycyjne formule będą mieli dostęp do materiałów on-line przez cały grudzień:

    •       Karnet Hybrydowy – 99 zł

Hyperlink: https://kfg.pl/19-kfg/bilety-19-kfg/karnet-hybrydowy/

UWAGA: Po raz pierwszy w historii KFG przez cały festiwal będą działały kawiarnie i strefa Lyo, a w sobotni wieczór będzie można dzielić się emocjami w festiwalowym gronie (kawiarnia festiwalowa będzie czynna do 0:45).

[ważne – spot]

Hyperlink: https://www.youtube.com/watch?v=kK7xtOdre84

A jeśli mieszkacie daleko, a z festiwalowej oferty najbardziej ciekawią was filmy, lub po prostu chcecie rozłożyć sobie przyjemność w czasie, to z pewnością zainteresuje was poniższa opcja:

    •       Karnet VOD – cena promocyjna 59 zł do 26 listopada (później 69 zł)

Hyperlink: https://kfg.pl/19-kfg/bilety-19-kfg/karnet-vod-informacje/

F – Krakowski Festiwal Górski – VOD (fot. outdoormagazyn.pl)

Goście zagraniczni

SÍLVIA VIDAL (rocznik 1970) pochodzi z Barcelony. Jej specjalnością są solowe projekty w odległych rejonach Indii, Alaski i Patagonii. Wspinaczką zainteresowała się dopiero na studiach, a zaledwie dwa lata później otrzymała hiszpańskiego Złotego Czekana za solowe przejście słynnej linii Pricincipado de Asturias (A4). W tym roku otrzymała również wyróżnienie Special Mention od kapituły Złotych Czekanów.

F – Sílvia na Sincronia Màgica – wiosna 2020 (fot. arch. Sílvia Vidal)

Wśród jej osiągnięć są między innymi: solowe przejście Sincronia Màgica na Cerro Chileno Granto w Patagonii (33 dni w ścianie, bez telefonu, radia, GPS-a), solowe hakówki na El Capitanie (Reticent Wall, Zenyatta Mondatta, Sea of Dreams, Mescalito, pierwsze wejście na Brakk Zaug (4800 m) w Karakorum, wytyczenie solo dróg Ganyips oraz Life is Lilac (A4+, 6a) na Shipton Spire (5910 m), czy solowe przejście autorskiej linii Naufragi (1050 m, A4+) w masywie Kailash Parbat.

Po ukończeniu wiosną 2020 r. Sincronia Màgica (1180-m, A3+ 6a) pisała:

Powrót z wyprawy, w której przebywałeś samotnie i bez łączności, wymaga czasu i aklimatyzacji do „cywilizacji”, aby przystosować się do zmian. Ale tym razem zmieniła się cała planeta. Świat się zmienił, a my razem z nim.

SEAN VILLANUEVA O’DRISCOLL to alpinista, poszukiwacz przygód, wizjoner, wirtuoz gry na irlandzkim flecie, producent filmowy. Niewysoki, krępy, z burzą kasztanowych włosów i nieodzowną gęstą brodą. Stali bywalcy kolejnych edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego dobrze kojarzą serię filmów prezentujących alpinistyczne wyczyny Seana w odległych i niezwykłych rejonach świata: „China Jam”, „Dodo Delight”, „Coconut Connection” czy „Reel Rock 11”. Obrazy te przedstawiają wspinaczkę jako dobrą zabawę w gronie równie szalonych, co oddanych przyjaciół.

F – Sean Villanueva na szczycie Guillaumet podczas przejścia „The Moonwalk Travers” w masywie Fitz Roya (fot. Sean Villanueva)

Tymczasem osiągnięcia wspinaczkowe Seana robią ogromne wrażenie. Wśród nich są: pierwsze przejście OS wschodniej ściany Fitz Roya kombinacją dróg East Pillar oraz El Corazon (1200 m), pierwsze przejście Devil’s Brew na Impossible Wall w Grenlandii (5.12+, 850 m), pierwsze przejście drogi Fire in the Belly (8a+, 700 m) na Tsaranoro Atismo na Madagaskarze.

W 2021 roku dokonał pierwszego samotnego przejścia „The Moonwalk Travers” – trawersu dziesięciu szczytów masywu Fitz Roya z południa na północ w nieco ponad sześć dni (5.11, 4000 m, lód/mikst). Wspinaczkę solo tą imponującą linią można uznać za jedno z najważniejszych dokonań w historii eksploracji Patagonii.

YANNICK GRAZIANI (rocznik 1973). Już jako szesnastolatek zdobył Mont Blanc. Nie tylko rozsmakował się wówczas w górskich podbojach, ale postanowił także związać się z górami zawodowo. Pokonał wiele technicznie wymagających dróg w Alpach i Andach, ale ambicja pchała go dalej, w najwyższe góry świata.

F – Wspinaczka na południowej ścianie Annapurny – powyżej headwalla (fot. Stéphane Benoist)

W ciągu dwudziestu lat swojej kariery uczestniczył w ponad czterdziestu wyprawach w Himalaje. Zdobył między innymi Kanczendzongę (8586 m) wschodnią ścianą, Nanga Parbat (8126m) od zachodu, Makalu (8481 m) wschodnią ścianą, pokonał również południową ścianę Annapurny (8091 m). Eksplorował także trudne technicznie siedmiotysięczniki, wśród nich Chomo Lonzo (7804 m) w Himalajach Wysokich czy Pumari Chhish ( 7492 m) w masywie Hispar Muztagh w Karakorum.

Pośród jego osiągnięć jest też między innymi zjazd na nartach z Nanga Parbat flanką Diamir. W górach niestrudzenie poszukuje wyzwań i trudności technicznych, godząc się na ryzyko z tym związane.

W tym sezonie odwiedził dolinę Hunza w Pakistanie i w małym zespole wspinał się na trudne szczyty siedmiotysięczne. Helias Millerioux, Patrick Wagnon i Yannick początkowo zamierzali po przejściu północnej grani Diranu (7257 m) zjechać na nartach drogą normalną z 1968 r., jednak ostatecznie deski zostawili w bazie i zaatakowali grań w stylu alpejskim. Wspinaczka 5-kilometrową granią z bazy do bazy zajęła im 4 dni.

Do największych osiągnięć Yannicka należy przejście południowej ściany Annapurny, którego dokonał w zespole z Stéphanem Benoist. Zespół wspinał się częściowo drogą wytyczoną przez Ueli Stecka, a następnie kontynuował linią biegnącą bardziej wprost (nieszczęśliwie zakończona próba zespołu Beghin-Lafaille, 1992 r.). 10-dniowa wspinaczka w niezwykle trudnym technicznie terenie jest jednym z najważniejszych przykładów stylu alpejskiego w górach wysokich.

JOZEF KRIŠTOFFY wspina się od dwudziestu jeden lat, a ma trzydzieści cztery. Swą życiową przygodę zaczął w rodzinnej Słowacji. Dzięki talentowi i ciężkiej pracy szybko został członkiem narodowej reprezentacji we wspinaczce sportowej, a w wykazie jego przejść pojawia się cyfra 11-/11 (8c+).

F – Diretissima na Młynarczyku – wspina się Jozef Krištoffy (fot. Rasto Hatiar)

Obecnie angażuje się głównie w projekty wielowyciągowe. Na koncie ma między innymi Jet Stream (X-/X, PP) oraz pierwsze przejścia Koróny (XI-) w Tatrach Słowackich, Fatal Attection (10-) czy Glory (10- OS) w Wadi Rum. Jako pierwszy pokonał klasycznie najtrudniejszą linię Patagonii, 700-metrową El Condor Pasa (X PP).

W tym sezonie wrócił w Tatry Słowackie i 30 października w zespole z Tiborem Bellakiem poprowadził  Diretissimę (Diretka) na Młynarczyku, przechodząc ją wariantem przez Dzwon (Deltę). Jest to jedna z najtrudniejszych technicznie dróg w Tatrach.

Goście polscy

Większość polskich gości i prowadzących warsztaty to postaci znane w naszym środowisku i raczej przedstawić ich nie trzeba. Oto część z nich:

Michał Czech, Wadim Jabłoński, Maciej Kimel, Krzysztof Wielicki, Franciszek Berbeka, Kacper Tekieli, Maciej Ciesielski, Bogusław Kowalski, Oswald Rodrigo Pereira, Jan Krzeptowski-Sabała, Piotr Pustelnik, Łukasz Kocewiak, Janusz Majer, Janusz Gołąb, Magdalena Gorzkowska, Piotr Trybalski, Beata Słama, Zofia Bachleda, Anna Tybor, Roman Ficek, Rafał Bielawa, Marek Raganowicz, Grzegorz Folta, Andrzej Mecherzyński-Wiktor, Marcin Kopciński, Ida Kupiś, Piotr Schab, Michał Ciszewski, Maciek Oczko, Waldemar Niemiec, Tomasz Nodzyński, Piotr Sułowski.

F – Anna Tybor (Piotr Drzastwa / Dream Line Manaslu 8163)

A jeśli nie znacie kogoś z tej listy, wizyta w Krakowie będzie najlepszą okazją, by to zmienić!

Warsztaty – wiedza i doświadczenie

Od pierwszych edycji organizatorzy KFG przykładali szczególną uwagę do części szkoleniowej – to ważny element  festiwalu. I w tym roku nie zabraknie okazji do poszerzenia i pogłębienia wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i aktywności górskich.

F – Warsztaty na KFG 2017, na zdjęciu Grzegorz Folta (fot. Adam Kokot / KFG)

W programie warsztatów pod tradycyjnym patronatem PZU między innymi:

    •       „W góry z instruktorem czy z przewodnikiem? Co wybrać i dlaczego?” – Waldemar Niemiec i Tomasz Nodzyński

    •       „Od skitouringu do skialpinizmu”, prowadzenie Maciek Ciesielski, przewodnik IVBV i 5+Szkoła Górska

    •       PETZL: „Wypadki podczas zjazdów”, prowadzenie Bogusław Kowalski, Maciej Ciesielski

    •       Warsztat wspinaczkowy – „Jak (NIE)trenować, czyli o najczęstszych błędach treningowych”, MotionLab – rozmowa z Idą Kupś, Piotrem Schabem i Maćkiem Oczko, prowadzenie Andrzej Mecherzyński-Witkor

    •       Akademia Wspinania Mazda i Bronx, prowadzenie Andrzej Mecherzyński-Witkor i Marcin Kopciński

    •       „Porozmawiajmy szczerze o wypadkach górskich i na ścianach wspinaczkowych”, prowadzenie Bogusław Kowalski

    •       Warsztaty z nawigacji i pierwszej pomocy – Fundacja GOPR

    •       „Garsonka, szpilki, parasolka. Co zabrać na ośmiotysięcznik, by dobrze się zjeżdżało”, prowadzenie Ania Tybor, Polar Sport

    •       Warsztat Skitour School – „Bootfeeting, czyli – jak dobrać buty, żeby jeździć lepiej!”, prowadzenie Arek Jędras

    •       Skitour School zaprasza „35 lat skitourowania: historie, porady i trasy”, prelekcja Wojciecha Szatkowskiego

60 filmów ze świata gór w jednym miejscu

A w zasadzie w dwóch, bo nikt nie byłby w stanie obejrzeć ich wszystkich w ciągu dwóch dni w Krakowie. Dlatego wybierajcie mądrze – najciekawsze produkcje i największe hity warto obejrzeć na dużym ekranie – na resztę będziecie mieli czas do końca grudnia. Pamiętajcie, że część górskich blockbusterów będzie dostępna na platformie przez ograniczony czas (informacje na ten temat znajdziecie TUTAJ).

Hyperlink: https://kfg.pl/19-kfg/bilety-19-kfg/karnet-hybrydowy/

Oto lista filmów:

The Alpinist – pokaz specjalny (tylko w ICE), 6a at 62. The Steve Parr Round, Aterpean Ateri, Artur Guma, Balandrau, infern glaçat, Bike 2 Boat, Black Ice, Cervino – La Cresta del Leone, Barmasse, Con il sorriso, Deep Roots, E11. Lexicon, Elevate, Encordés, 200 dans dans le regard des guides de Chamonix, First Ascent / Last Ascent, From Sources, Gerwentil, Great Sheikhs, Haeberli, Homerun. A journey close to home, Innsbruck. Powder. People, K2: Góra Pamięci, Kjerag solo, Kyra: En Olympic Story, Link Sar, Long live Chainsaw, My Upside Down World, Out with the cats, Otnovo Sum Tuk, P3. Pedal. Powder. Paddle, Prima Ascesa. La montagna creata dall’uomo, Resilience, Roots, Seul sous les aurores, Simply, Standing on the Shoulders of Giants, Swissway to Heaven, The Fall Theory, The Farmer, The Sanctity of Space, The Secound Summit, The tears of Shiva, The Traverse, Timeout, #To_be. Krzysztof Wielicki, Traditional Alpinism – Erfahrungen Sind Nicht Erbbar, Vom Wert der Zeit, Zniknięcie Janusza Klarnera, Rysy Sky 24h, Przekrętka, Podążaj za Czerwonym Królikiem, Peru 2021 – Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego, Carpatia DIVIDE. Race or adventure,

Ich opisy i zwiastuny znajdziecie na stronie kfg.pl

Hyperlink: https://kfg.pl

Informacja organizatora