Narty czy spokój i cisza?

W Południowym Tyrolu nie trzeba wybierać

Południowy Tyrol / Südtirol to perełka na mapie Europy, szczególnie dla fanów wszelkich sportów zimowych. Jednak ten pełen atrakcji region stanowi również wspaniałe miejsce dla osób, które chcą też po prostu odpocząć i się wyciszyć wśród niesamowitych krajobrazów. Aktywności, z których będzie można skorzystać w tym sezonie, zadowolą nie tylko zapalonych narciarzy, ale również osoby chcące pozostać z dala od stoków i rozkoszować się górskim klimatem – a także takich, które chcą te opcje połączyć, jednocześnie odkrywając nieoczywiste miejsca we włoskich Dolomitach. Bajkowa atmosfera zimowej krainy czarów, jaką jest Południowy Tyrol, skradnie każde serce.

Wachlarz atrakcji w Val Venosta

Val-Venosta
Val-Venosta

Dolina Val Venosta / Vinschgau, to jeden z największych rejonów w Południowym Tyrolu. Tutejsze góry nie są już Dolomitami, lecz należą do Alp Retyckich. Króluje tam masyw Ortler/Ortles, którego najwyższy szczyt wznosi się na prawie 4000 m n.p.m. i jest najwyższym w całym Südtirolu. Znajduje się tam kilka różnej wielkości ośrodków narciarskich (np. Trafoi czy Watles), lecz na szczególną uwagę zasługują dwa: Schöneben/Belpiano, z 65 km zaskakująco ciekawych tras, oraz Sulden/Solda, jeden z dwóch południowotyrolskich lodowców, na których jeździć można od października do maja. Ważną informacją dla narciarzy może być to, że w tych ośrodkach można jeździć na jednym skipassie „Two Country Skiarena” i – jak sama nazwa wskazuje – obowiązuje on także w położonym nieopodal austriackim Nauders!

Te okolice słyną ze świetnych tras wędrownych, biegówkowych i wspinaczkowych o różnych poziomach trudności. Przykładem mogą być szlaki w dolinie Val Martello, będącej odnogą głównej doliny Val Venosta, a zarazem idealnym miejscem dla osób, ceniących sobie ciszę i spokojniejsze aktywności z dala od zgiełku stoków narciarskich. Można się tam zrelaksować podczas śnieżnych wędrówek np. przez urokliwe lasy wybierając spokojniejszą i jedną z piękniejszych tras, prowadząca z Alta Martello do schroniska Lyfi lub podjąć wyzwanie i wybrać bardziej wymagającą wyprawą na szczyt Cime Vermoi. W przypadku tej drugiej czterogodzinny wysiłek wynagrodzi niesamowity widok z wysokości prawie 3000 m n.p.m.! Tamtejsze tereny zachęcają do zanurzenia się głębiej np. na rakietach śnieżnych czy skitourach. Spokój i cisza, nawet podczas aktywności fizycznej, będzie kojąca dla każdego i pozwoli odpocząć głowie oraz naładować baterie. Bardziej zaawansowani mogą się też wybrać na zimową wspinaczkę – skupienie na każdym ruchu pozwoli oderwać myśli od codziennych obowiązków.

Merano – raj dla amatorów wędrówek i wellness, zaskoczenie dla narciarzy

Merano-2000_gorna-stacja-IDM-Sudtirol-Alto-Adige
Merano-2000_górna-stacja

Merano i okolice to kraina przeciwieństw. W tle śródziemnomorskiego uzdrowiska, słynnego m.in. z kompleksu termalnego Therme Meran, piętrzą się skały trzytysięczników Texelgruppe. Nie trzeba wybierać między włoską atmosferą czy tradycyjnym alpejskim klimatem i nietkniętą przyrodą – miasto i okolice oferują oba doznania. Narciarze od razu mogą skierować się do ośrodka Merano2000, gdzie czeka sieć 40 km malowniczych stoków, doskonałych na rodzinne wyjazdy, lecz także dobrze jeżdżące osoby będą czerpać z nich przyjemność. Na lunch, kawę czy aperitivo można wpaść do jednej z kilkunastu chat na stokach, które serwują dania nie ustępujące niczym tym z miejskich restauracji. Ośrodek ten, to także miejsce dla amatorów ciszy – skąpane w słońcu szlaki są kuszącym zaproszeniem do zamiany tętniących życiem stoków narciarskich czy miasta na dzień spędzony na łonie natury na wysokości 2000 m n.p.m. Szeroka gama tras obejmujących wszystko – od forsownych wędrówek po orzeźwiające spacery i spokojne spacery z dziećmi – przecina wspaniałe zimowe krajobrazy.

A wiesz, że?… czyli sekrety parku krajobrazowego Puez-Olde i okolic

Większość turystów wyjeżdżając na urlop do Południowego Tyrol kojarzy głównie nazwy ośrodków, większych miast, czasami dolin. Większości niewiele powie Puez-Odle lub, po niemiecku, Puez- Geisler, jednak po doprecyzowaniu, że w okolicach znajduje się Alta Badia, Val Gardena, Val di Funes, Eisacktal/Valle Isarco czy Sellaronda , wielu (szczególnie narciarzom) zabłysną oczy! Rozległe tereny parku leżą w sercu Dolomitów, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Nawet najkrótszy spacer przyspieszy puls, ale nie tylko z powodu wysiłku, lecz przede wszystkim oszałamiających widoków. Można tam znaleźć setki kilometrów tras na wędrówki piesze, na rakietach śnieżnych czy skitourach Propozycją może być wyprawa na rakietach śnieżnych ze startem w ladyńskiej wiosce Longiarù, wiodącej w kierunku szczytu Pütia/Peitlerkofel lub też trasa piesza przełęczą Forcella Furcia/Kreuzjoch, gdzie piękna górska panorama motywuje do podjęcia wyzwania i wejścia na szczyt Piza de Medalges. (Uwaga! Coś dla fanów przygód! Od 10 do 15 stycznia 2023 roku na halach we wschodniej części parku (w okolicach miejscowości Klausen/Chiusa) będzie można wziąć udział w zimowym obozie wędrownym Biwak Camp South Tyrol. Spacery z przewodnikami, atrakcje edukacyjne i rozrywkowe oraz nocleg w namiotach biwakowych – atrakcja nie dla każdego, ale dla amatorów lekkiego outdooru jak znalazł!)

Dla narciarzy te okolice to esencja Dolomitów – a dla niektórych wręcz mekka. Alta Badia słynie nie tylko ze 130 km tras i dostępu do sławnej karuzeli Sellaronda, lecz także wyśmienitej oferty kulinarnej. Każdy ma swoje priorytety, jednak i zapalony sportowiec z przyjemnością zrobi przerwę w górskiej chacie na jedno z regionalnych dań. Także stoki w Val Gardenie są częścią Sellarondy, a zarazem definicją stoków doskonałych – to tam znajduje się najdłuższa trasa w Dolomitach La Longia (10,5 km) czy Saslong na której ścigają się zawodnicy Pucharu Świata.

Widoki w Dolomitach nie mają sobie równych!

Seiser Alm-Alpe di Siusi_IDM Südtirol-Alto Adige

Alpe-di-Siusi

Val Gardena jest połączona z ośrodkiem Seiser Alm / Alpe di Siusi , położonym na największej wysokogórskiej hali w Europie. Łącznie oferują ponad 180 km tras! Seiser Alm słynie nie tylko z szerokich łagodnych tras, będąc tym samym doskonałym wyborem na rodzinny urlop, lecz także z licznych kilometrów tras biegówkowych, na których ćwiczyła Justyna Kowalczyk. W tamtych okolicach nie brakuje też tras wędrownych! Jest to jeden z najpiękniejszych rejonów Dolomitów, nad którym króluje słynny masyw Sassolungo. Z jednej strony chciałoby się zamknąć oczy, wziąć głęboki oddech górskim powietrzem i delektować się ciszą, jednak z drugiej rzadko kto zamyka tam oczy – raczej otwiera je szerzej i chłonie to piękno z zachwytem.

Inną sławną ze swoich krajobrazów okolicą jest dolina Eggental, która kusi słoneczną lokalizacją w samym sercu południowotyrolskich Dolomitów, w otoczeniu masywów Rosengarten i Latemar. Na odwiedzających region czekają: rozległa sieć szlaków pieszych, piękne tereny przyrodnicze mi.in. jezioro Lago di Carezza, oraz – a może przede wszystkim! – ośrodki narciarskie Obereggen i Carezza . Łącznie 90 kilometrów stoków snujących się po lasach, zaskakujących wzniesieniami i zakrętami, a także oferujących jazdę po zmroku – a to wszystko oddalone jedynie o 30 minut drogi samochodem od Bolzano, stolicy Południowego Tyrolu. Wszelkie narciarskie potrzeby i tęsknoty zostaną tu zaspokojone. Ukoić podświadomość może też wiedza, że Carezza to jeden z najbardziej ekologicznych ośrodków narciarskich, który przez ostatnie lata wprowadził wiele zmian i innowacji (a jeszcze więcej maw planie), by ograniczyć emisję CO2, zużycie nieodnawialnej energii. Jedna z perełek zrównoważonego rozwoju w Południowym Tyrolu.

Informacja otrzymana od MSL Group