Wyjazd na narty z dziećmi? Południowy Tyrol sprosta wyzwaniom

IDM-Sudtirol_
Kinder fahren auf der Seiser alm Ski, im Hintergrund die Langkofelgruppe

Czy ferie zimowe z dziećmi u boku muszą oznaczać brak możliwości jazdy na nartach dla rodziców? Albo pełne skupienie na młodych bez opcji odpoczynku i chwili dla siebie? Skądże! A przynajmniej nie w Południowym Tyrolu, który jest idealnym miejscem na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, gdzie każdy zazna i relaksu i frajdy. Familia, jak to we Włoszech, jest bardzo ważna i tamtejsze ośrodki robią wszystko, aby wspólny wyjazd był wyłącznie przyjemnością i zabawą, nie tylko dla tych najmłodszych, ale i rodziców. Nie brakuje tam różnorodnych atrakcji dla dzieci, dzięki czemu każdy rodzic znajdzie miejsce, w którym młodzi bezpiecznie spędzą czas na zabawie i atrakcjach, a opiekunowie będą mogli odetchnąć, nacieszyć urlopem, poszaleć na pięknych trasach i – przede wszystkim – nie martwić się o swoje maluchy.

Bezpieczeństwo dzieci i relaks dla rodziców

Południowy Tyrol oferuje wachlarz atrakcji oraz udogodnień zarówno dla dorosłych, jak i dzieci – co ważne, w różnym wieku. Podczas zimowego urlopu rodzice nie muszą martwić się o swoje pociechy i mogą skorzystać z chwili dla siebie, niezależnie od tego czy to jazda na nartach, zabieg w spa czy książka przy kawie na osłonecznionym tarasie górskiej chaty. W każdym ośrodku narciarskim można znaleźć szkółki i przedszkola narciarskie czy snowboardowe z wykwalifikowaną kadrą instruktorów. W niektórych miejscach są też instruktorzy mówiący po polsku, co ceni sobie wiele osób.

Alpe di Siusi – numer 1 dla rodzin

Mimo, że każdy ośrodek jest przyjazny rodzinom i dzieciom, flagowym miejscem jest Seiser Alm/Alpe di Siusi. Miejscowość ta uważana jest za rodzinny ośrodek narciarski nr 1 w Dolomitach. Tamtejsza struktura terenu jest doskonała do nauki jazdy na nartach: szerokie i łagodne stoki, kilometry niebieskich tras, parki zabawy, zawody dla najmłodszych, wyciągi dywanikowe, blokady na wyciągach krzesełkowych. To właśnie tam znajduje się najwięcej instruktorów narciarskich dla dzieci, również mówiących po polsku. Poza tym Seiser Alm jest jednym z ośrodków należących do infrastruktury narciarskiej Dolomiti Superski rozsianej w całych Dolomitach, która oferuje zniżki na skipassy dla młodych w różnym wieku. Seiser Alm jest połączone z pobliską Val Gardeną , gdzie mogą się przenieść bardziej zaawansowani narciarze. Łącznie w obu ośrodkach jest ponad 180 km tras o różnym stopniu trudności, a z Val Gardeny można skoczyć na sławną Sellarondę.

Śnieżne szaleństwa poza stokiem

IDM-Sudtirol

W Południowym Tyrolu zaraz po narciarstwie, ogromną popularnością cieszą się biegówki, a także… saneczkarstwo! To wręcz tamtejszy sport masowy, który jest kopalnią dobrej zabawy dla całej rodziny i gwarancją największego szczęścia na twarzy dziecka. Region daje ogrom saneczkowych możliwości: jazdę w ciągu dnia, w świetle księżyca, na naturalnym torze czy uformowanym zjeździe wirującym wzdłuż stoku narciarskiego. Tory saneczkowe – naturalne lub „zbudowane” – można znaleźć w każdym ośrodku w Południowym Tyrolu. Najdłuższy znajduje się na górze w dolinie Eisacktal/Valle Isarco, za granicą włosko-austriacką na górze Rosskopf/Monte Cavallo. Sanki można wypożyczyć przy dolnej stacji gondoli, która zawiezie nas na sam szczyt, czyli prawie 2000 m n.p.m. Stamtąd już tylko w dół 10,5 km pełnych śmiechu i fantastycznej zabawy. W piątki tor jest otwarty także wieczorem i specjalnie oświetlony. Obiecujemy, że rodzice wyjdą nie mniej szczęśliwi niż dzieciaki – taki zjazd to naprawdę nie lada wyzwanie! Inny tor o podobnej długości (9 km) to RudiRun w ośrodku Plose. Inną wersję zjazdów nie na nartach można znaleźć w Kronplatz, gdzie parki zabaw oferują zjazdy w dmuchanych oponach!

3 Zinnen Dolomity – (nie tylko) rodzinne eldorado

Zjazdów saneczkowych nie zabraknie też w ośrodku 3 Zinnen Dolomity, a na narciarskie rodziny czeka tam o wiele więcej. Ośrodek narciarski oferuje ok. 120 km tras, łączących 5 szczytów, które w pełni zaspokoją oczekiwania każdego narciarza. Jest tu też alternatywa dla Sellarondy – tura narciarska Giro delle Cime. Świetnie przygotowane stoki wijące się po pięknych okolicach, głównie w lasach, sprawiają, że nie chce się wracać do hotelu. Dla młodszych oraz początkujących najlepsza jest część wokół góry Haunold/Monte Baranci z 23 km tras, w tym także oświetlonym stokiem, funkcjonującym po zmroku. Obok stoków jest dostępny tor saneczkowy oraz park zabaw dla dzieci. Z kolei na szczycie góry Rotwand czeka rodzina ogromnych bałwanów, z którymi można zrobić sobie zdjęcie, a także zagroda reniferów, które pod okiem opiekuna można nakarmić.

Park rozrywki nie tylko latem! Zajrzyjcie do Tamarix Family Park

Park rozrywki to kolejna świetna atrakcja nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Tamarix Family Park znajdujący się przy miejscowości Campo Tures w dolinie Valle di Tures e Aurina/Ahrntal to idealne miejsce dla spragnionych zimowej rozrywki poza stokami narciarskimi. Można tam spróbować alternatywnych sportów zimowych, takich jak sanki, zabawy na böcklu (rodzaj siodełka na jednej płozie), snowbobie czy jazdy na ślizgaczu zwanym potocznie „jabłuszkiem” lub oponie zjazdowej. Park idealnie nadaje się dla rodzin, dzieci, młodzieży oraz osób starszych ciekawych śnieżnych przygód i uczących się zimowych sportów. Wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa, łącznie z nakazem noszenia kasku. Gdyby ktoś jednak zechciał wrócić do klasycznych nart, niedaleko są dwie stacje narciarskie – Klausberg i Speikboden – będące częścią ośrodka Skiworld Ahrntal.

Rodzinny czas w Merano2000

Świetnym wyborem na narciarski urlop dziećmi jest też ośrodek Merano2000 ceniony za szerokie stoki i specjalną ofertę dla dzieci, w tym mikro stoki doskonałe na pierwsze „kroki” na nartach, a także zakaz ruchu kołowego, dzięki czemu nie trzeba bać się o bezpieczeństwo w okolicach stacji. Region jest także ojczyzną koni rasy haflinger. Te sympatyczne stworzenia zapewniają atrakcje w postaci jazdy wierzchem oraz kuligów w okresie zimowym. Ciekawostką jest Knottnkino koło Vöran – wyjątkowa sala kinowa na… świeżym powietrzu, gdzie w repertuarze pierwsze skrzypce gra oczywiście przyroda!

Obereggen i Carezza – wszystko w jednym miejscu

Ośrodki Obereggen i Carezza leżą w dolinie Eggental/Val d’Ega, ok. 30 min od stolicy Południowego Tyrolu, Bolzano. Każdy z nich ma 40-50 km tras, wszystkie dostępne na skipassie Dolomiti Superski. Szkółki narciarskie dla dzieci, animacje w parkach zabaw, trasy tematyczne, zimowy park zabaw dla dzieci, tory przeszkód i wiele, wiele innych atrakcji sprawią, że zimowy urlop rodzinny będzie niezapomniany! W Carezzy czeka tor przeszkód z tematyką legend i baśni przybliża dzieciom historię Dolomitów, a tamtejsze stoki Family-Fun-Line dla dzieci i rodzin w zimowym parku zabaw sprawią, że również maluchy będą z łatwością zjeżdżać freestyle’owo. Głównie niebieskie i czerwone trasy, tory saneczkowe, wygodne wyciągi i opieka dla dzieci sprawiają, że Carezza jest topowym regionem narciarskim dla rodzin w Południowym Tyrolu.

Pro-rodzinne hotele – rozwiązanie dla małego i dużego

W regionie, w tym w kluczowych ośrodkach takich jak Val Gardena Kronplatz, 3Zinnen, Seiser Alm, znajduje się sieć Familien Hotels. W każdym z obiektów jest żłobek i mini przedszkole, w których doświadczone opiekunki dbają o najmłodszych i pozwalają rodzicom na chwile dla siebie. W ofercie są zimowe zabawy na świeżym powietrzu i wycieczki dla całej rodziny. Oprócz tego, hotelowe restauracje serwują regionalne menu dla rodziców oraz specjalne posiłki dla najmłodszych, nawet tych najbardziej wybrednych. Alternatywą dla hotelu może być również zakwaterowanie na farmach agroturystycznych (np. należących do sieci Roter Hahn ), dostępnej nie tylko latem. W sezonie zimowym można skorzystać z wielu atrakcji oferowanych przez farmy, np. przejażdżki konne czy kuligi.

Informacja prasowa otrzymana od MSL