Południowy Tyrol o świcie i po zmroku – atrakcje turystyczne

idm06591hawi-scaled.jpg

Ferie zimowe to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku przez miłośników narciarstwa. Szukają idealnych ośrodków, pakują sprzęt i ruszają na stoki. Jednak warto czasem otworzyć się na coś więcej i skorzystać z dodatkowych aktywności i atrakcji. Włoski Południowy Tyrol zapewnia masę możliwości, także niestandardowych. Poniżej przedstawiamy atrakcje dla tych, którzy wolą aktywne poranki i dla tych, dla których wieczór nie oznacza powrotu do hotelu.

Bez cienia wątpliwości – Południowy Tyrol to region, w którym nie można się nudzić. Idealnie przygotowane stoki, zmodernizowane wyciągi, bezkonkurencyjna kuchnia i ukochany przez Polaków włoski klimat. Ale to nie wszystko! Poza standardowym dniem na stoku można skorzystać z dodatkowych możliwości, jakie oferuje region i tamtejsze ośrodki narciarskie. Niektóre z nich zostały stworzone z myślą o tzw. porannych ptaszkach lub sowach, które z kolei najwięcej energii mają w późniejszych godzinach.

Odkrywaj uroki regionu o świcie

dm06764alfi-scaled.jpg

Jazda na nartach, gdy w tle widać wschód słońca, w otoczeniu zapierających dech w piersiach widoków. Brzmi jak przepis na idealny poranek? Zdecydowanie! Early bird skiing na Seiser Alm/Alpe di Siusi to niezwykła propozycja dla miłośników świeżo przygotowanych stoków i porannych aktywności. Warto spróbować tej niecodziennej atrakcji, dostępnej w marcu i kwietniu, kiedy to trzy wyciągi narciarskie otwierają się w środy o godzinie 7 rano, oferując wyjątkowe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie na największej górskiej równinie w Europie. Po porannym wysiłku na stoku, uczestnicy early bird skiing mają czas na chwilę relaksu. O godzinie 9 rano są serwowane śniadania w górskim schronisku, gdzie można spróbować tradycyjnych potraw kuchni Południowego Tyrolu i nacieszyć się porannym słońcem, które doda energii na kolejne zjazdy. Podobne oferty są dostępne także w innych ośrodkach np. w Alta Badia czy Skiworld Ahrntal, gdzie wybrane górskie chaty oferują wczesne śniadanie, a następnie dostęp do nienaruszonych i (jeszcze!) pustych tras.

A co z tymi, którzy najwięcej energii mają wieczorami? W Południowym Tyrolu każdy znajdzie coś dla siebie. Niezapomnianych chwil na stoku można doświadczyć w ośrodku 3 Zinnen Dolomity, podczas Night Skiing na górze Monte Baranci. Oświetlone trasy umożliwiają jazdę na nartach i snowboardzie nawet po zmroku. Tutaj każdy poczuje prawdziwy dreszczyk emocji podczas nocnych zjazdów, czy też emocjonującej przejażdżki na sankach po 3- kilometrowej trasie. Po wieczorze pełnym przygód warto zaplanować wizytę w schronisku Rifugio Gigante Baranci, gdzie można odprężyć się przy pysznym posiłku, podziwiając niesamowitą panoramę Dolomitów. Podobne możliwości oferuje Obereggen by night – to gwarancja wyjątkowej zabawy na oświetlonych trasach narciarskich i torach saneczkowych. W każdy wtorek i piątek od 19 do 22 ośrodek zaprasza turystów do wspólnej zabawy po zachodzie słońca. Po szaleństwie na stoku uczestnicy mogą poczuć atmosferę włoskiego après-ski.

Inne nocne atrakcje i aktywności

Odkrywanie zimowej krainy po zmierzchu jest także możliwe w ośrodku narciarskim Reinswald w okolicach Reinswald/S.Martino, Sarntal/Sarentino oraz Bozen/Bolzano. Podczas odbywającego się tam Night ski touring uczestnicy mają możliwość jazdy po oświetlonym szlaku w każdy czwartek między 18 a 22. Zabawa na ponad 2 tysiącach metrów wysokości nocą? Tego nie da się zapomnieć.

W podobny sposób można spędzić czas w malowniczym Nordic Arena Cross-Country Ski Trail w Toblach/Dobbiaco (Drei Zinnen/TreCime). W każdy wtorek i czwartek dostępne jest darmowe wejście na tor do biegówek. Nocna jazda (od 18 do 20) na oświetlonej trasie to wspaniałe przeżycie i możliwość spróbowania swoich możliwości.

sei00051arma-scaled.jpg

Dla tych, dla których narciarstwo biegowe nie jest nowością ciekawy może okazać się Moonlight Classic. W tym roku 16 edycja wyścigu odbędzie się 25 stycznia w Seiser Alm/Alpe di Siusi. Uczęstnicy mają do wyboru przejazd o dystansie 15 lub 30 kilometrów nocą po oświetlonych pochodniami trasach. W Polsce najbardziej znaną uczestniczką wyścigu jest Justyna Kowalczyk, która wielokrotnie startowała w zawodach a podczas ostatniej edycji była pierwsza na mecie. Zgłoszenia odbywają się poprzez stronę internetową.

Plose Nights to propozycja dla tych, którzy swój wypoczynek planują w okolicach Brixen/Bressanone. 26 stycznia i 23 lutego dostępne jest wejście na szczyt Plose wieczorem, aby podziwiać z góry rozświetloną panoramę miasta. Jest to także doskonała okazja do wieczornych wędrówek, zjazdów na sankach (RudiRun 4.0 oraz RudiRun 9.0) czy relaksu i pysznych kolacji w jednym z pięciu schronisk: La Finestra, Rossalm, Trametschhütte, Plose Stodl czy P3. W te dni stoki pozostają otwarte aż do 22.30.

Możliwości spędzania wolnego czasu zimą jest mnóstwo. Włoskie Dolomity oferują atrakcje nie tylko dla pasjonatów narciarstwa i nie tylko w ciągu dnia. Odkrywaj malownicze krajobrazy, oświetlone wschodem słońca lub blaskiem księżyca, czerp korzyści z bogactwa kulinarnego, urokliwych widoków i niezwykłej atmosfery, która definiuje ten region. Wszystkie propozycje aktywności to tylko dodatek do nieskończonej liczby ciekawych przeżyć, które czekają tu każdego dnia.

Oficjalna strona regionu: http://www.suedtirol.info

Materiał otrzymany od MSL