W harmonii z naturą, czyli zrównoważone podróżowanie w Południowym Tyrolu

Biking-c-AlexMoling-scaled.jpg

Południowy Tyrol od lat kładzie nacisk na działania związane ze zrównoważonym rozwojem, zachęcając turystów do odwiedzania regionu poza szczytowym sezonem, w celu minimalizowania obciążenia dla środowiska naturalnego. Wprowadzając Etykietę Zrównoważonego Rozwoju, region postawił sobie za priorytet ochronę przyrody oraz zachowanie lokalnej kultury, promując ekologiczne praktyki w turystyce. Dzięki różnorodnym inicjatywom Południowy Tyrol wyznacza nowe standardy w turystyce, oparte na harmonijnym współdziałaniu człowieka z naturą. Podróżowanie poza sezonem przynosi korzyści dla lokalnej fauny i flory, wpływając pozytywnie na ich warunki. Dodatkowo, umożliwia turystom odkrywanie nowych obszarów w atmosferze spokoju, co skutkuje zdobywaniem bardziej autentycznych doświadczeń. Taki sposób podróżowania, nie tylko pozwala na uniknięcie tłumów, ale również przyczynia się do utrzymania równowagi ekologicznej w popularnych obszarach turystycznych, jakimi są np. Dolomity.

Południowy Tyrol wprowadził specjalne oznaczenia dedykowane lokalizacjom turystycznym np. hotelom. Etykieta, zgodna z kryteriami Rady ds. Zrównoważonej Turystyki (GSTC), wyróżnia obiekty turystyczne i noclegowe, które działają na rzecz zrównoważonej przyszłości. Trzy poziomy certyfikacji zapewniają, że międzynarodowe standardy ekoturystyki są nie tylko spełniane, ale również wyznaczają nowe wzorce działań. Miejscami, które mogą pochwalić się tym odznaczeniem są Eggental/Val d’Ega, Seiser Alm/Alpe di Siusi, San Vigilio Dolomites, Ritten/Renon oraz Brixen/Bressanone, będąc tym samym źródłem inspiracji dla innych regionów, które za cel stawiają sobie zrównoważoną turystykę.

Więcej niż zwykły nocleg

W Południowym Tyrolu większość obiektów noclegowych jest prowadzonych przez rodziny – od hoteli, przez apartamenty, po gospodarstwa agroturystyczne, które w swoich działaniach kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju. Klienci mają do wyboru różnorodne miejsca zakwaterowania m.in. Klima Hotels, Vitalpina Hotels, Bio Hotels oraz gospodarstwa zrównoważone zrzeszone pod marką Roter Hahn. Te obiekty zapewniają nie tylko komfort, ale również umożliwiają gościom bezpośredni kontakt z naturą i lokalną społecznością, zachęcając do głębszego poznania tradycji, kuchni i niepowtarzalnego krajobrazu górskiego Południowego Tyrolu.

Szereg atrakcji w zgodzie z naturą

Region, poza oferowaniem certyfikowanych obiektów noclegowych, zachęca do głębokiego zanurzenia się w kulturę i przyrodę poprzez innowacyjne programy i aktywności. Dla tych, którzy pragną spędzić czas w sposób zrównoważony i bliski naturze, Południowy Tyrol oferuje szereg inicjatyw, takich jak warsztaty ziołowe, gdzie uczestnicy zyskują wiedzę o leczniczych właściwościach lokalnej flory, kąpiele leśne zapewniające głęboki relaks i medytację w cieniu alpejskich drzew, czy też sesje medytacji w otoczeniu majestatycznych gór, które pomagają w odnalezieniu wewnętrznej równowagi i spokoju.

Brixen – miasto niebieskiego złota

F-TECH_IDM_GTSC_Brixen

Brixen/Bressanone, położone w sercu Południowego Tyrolu, to miejsce, które może pochwalić się wysoką oceną działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Flagowym przykładem jest odpowiedzialne podejście do zasobów wody. Miasto wprowadziło w całej okolicy, także na szlakach, liczne punkty/fontanny z darmową wodą do picia. Jednocześnie namawia turystów do korzystanie z bidonów i korzystania z dostępnych publicznie źródełek z najczystszą górską wodą, nazywaną przez mieszkańców „niebieskim złotem”.

Zwiedzanie bez auta? Bez problemu!

Train-sustainability

Południowy Tyrol charakteryzuje się dobrze rozwiniętą siecią komunikacji publicznej, oferującą liczne połączenia kolejowe i autobusowe.

Dużym benefitem dla osób podróżujących bez auta jest darmowa karta Mobil, którą można odebrać w obiektach noclegowych, należących do programu Südtirol Guest Pass (większość zakwaterowań oferuje takie rozwiązanie). Uprawnia ona do nieograniczonych przejazdów środkami transportu publicznego w całym regionie. Dostępna jest też karta Bikemobil, która dodatkowo umożliwia korzystanie z wypożyczalni rowerów.

Zielony wypoczynek – różne oblicza

Południowy Tyrol to również idealne miejsce dla entuzjastów nowoczesnych technologii. Region oferuje wyjątkową formę zwiedzania regionu jaką jest e-mobilność. Podczas wycieczek rowerami, w tym również elektrycznymi, wśród szlaków winnych można nie tylko doświadczyć bliskości natury, ale również niezapomnianych widoków, łącząc aktywność fizyczną z poznawaniem lokalnej kultury winiarskiej. Tych, którzy cenią sobie głęboki relaks, wyciszenie oraz przebywanie wśród natury z pewnością zainteresuje program “Gsund bleibm!” u podnóża wodospadu Partschins. Opiera się on na 4 filarach: naturze, ruchu, świadomości i odżywianiu. Jest to idealny rodzaj wypoczynku dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie, zmienić swój dotychczasowy tryb życia, czy też – po prostu – zrobić dla siebie coś dobrego.

Oficjalna strona regionu: www.suedtirol.info

Materiał prasowy otrzymany od MSL