Zakończenie Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim Saalbach 16-17 i 20-24 Marca 2024.

SAALBACH,AUSTRIA,06.MAR.21 - ALPINE SKIING - FIS World Cup,© Saalbach downhill, men. Image shows Vincent Kriechmayr (AUT). Photo: GEPA pictures/ Daniel Goetzhaber

Na zaproszenie austriackiego Salzbulgerland przybyliśmy do regionu Saalbach-Hinterglemm, gdzie odbywały się ostatnie już zawody Pucharu Świata 2023/24. 

© Saalbach

Zakwaterowaliśmy się w Gartnerhotel Theresia.

© Tomasz Osuchowski
© Tomasz Osuchowski

Stamtąd mieliśmy 5 minut piechotą do stoków narciarskich Hinterglemm, gdzie na dolnym odcinku trasy, połączonym gondolą przygotowano trasy zawodów. 

© Tomasz Osuchowski

Zima w tym roku także i w Austrii nie zadbała o pokrywę śniegową. Nasze pierwsze zjazdy napawały nas poważnymi obawami o możliwość odbycia się zawodów. Dookoła zielono. Trasy zjazdowe w ich dolnych fragmentach zamieniały się w śnieżną bryję, chociaż pokrywa była wystarczająca. Jednak temperatury oscylujące za dnia wokół 12 stopni na plusie nie pozwalały na optymizm. 

© Tomasz Osuchowski

Jednak obawy wyjaśnili nam organizatorzy. Trasy zawodów wytrzymywały przejazdy wszystkich zawodników. 

SAALBACH,AUSTRIA,10.FEB.22 – ALPINE SKIING – OESV, ladies, training.© Saalbach Image shows Sabrina Maier (AUT). Photo: GEPA pictures/ Mathias Mandl
© Saalbach
© Saalbach
© Saalbach
© Tomasz Osuchowski

A w kolejnych dniach po zimnych nocach i o słonecznych porankach trasy były twarde i zmrożone, zachowując zwoje właściwości do wczesnych godzin popołudniowych. 

© Saalbach

Do Saalbach, które w przyszłym sezonie narciarskim będzie organizatorem Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim, zjechało mnóstwo kibiców. Miasteczka pełne były ekip, busów i ludzi z obsługi technicznej. 

© Saalbach

W dolnej części trasy na widzów czeka pokaźny stadion, dodatkowo wyposażony w telebimy, pozwalające oglądać przejazdy od startu do mety. Oczywiście najciekawszy dla widzów był dolny fragment trasy, oglądany „na żywo”. 

© Saalbach
© Tomasz Osuchowski

Stadion i strefa kibica wzdłuż trasy przejazdu zgromadziły tłumy. Pogoda była fantastyczna. Tłumy kibiców dopingowały bez wyjątku przejazdy wszystkich zawodników. 

© Saalbach

To fantastyczne odczucie kiedy widać, że lokalni szanują wszystkich sportowców. Nie słychać  gwizdów. Za to przejazdom towarzyszy  olbrzymi aplauz, naturalnie nieco silniejszy podczas przejazdów austriackich zawodników. I jeszcze jedno miłe spostrzeżenie. Pomimo, że wielu kibiców oficjalnie popijało piwo, nikt nie  przedawkował. Nie było miejsca na agresję towarzyszącą często meczom piłki nożnej. Impreza emanowała radością. 

© Tomasz Osuchowski
© Tomasz Osuchowski
© Tomasz Osuchowski
© Tomasz Osuchowski

Po zakończeniu zawodów tłumy udawały się do barów apres ski i tam zabawa trwała na całego. 

© Tomasz Osuchowski
© Tomasz Osuchowski

Narciarstwo w każdej jego postaci to sport narodowy Austriaków. W gospodarce sprzężony jest umiejętnie z turystyką, przemysłem sportowym czy bankami a nawet rafinerią, wspierającymi sporty zimowe, tworząc specyficzne powiązania dla dobra sportu i Austrii. 

© Saalbach

Wydaje się, że większość mieszkańców to rozumie, akceptuje  i popiera. Wszakże Austria, współcześnie tak mały kraj, dzięki osiągnięciom sportowców, wspaniałym krajobrazom i ładowi społecznemu jest rozpoznawalny na całym świecie. 

© Saalbach

Zawody przebiegały niezwykle sprawnie. Służby porządkowe działały perfekcyjne, kierując kibiców do odpowiednich sektorów. Owszem sprawdzano bagaż podręczny a nawet kiedy detektory wykrywały obce przedmioty w ubraniu, dyskretnie nas przeszukiwano.

© Tomasz Osuchowski

Mając na względzie obecną sytuację na świecie, nikt z wchodzących nie robił z tego tytułu problemów.  

W czasie pomiędzy zawodami mieliśmy okazję podczas spotkania z przedstawicielami regionu zapoznać się z przygotowaniami regionu do Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim, które mają się odbyć w Saalbach w 2025 roku. 

© Tomasz Osuchowski
© Tomasz Osuchowski

Pytaliśmy o finansowanie tak dużej imprezy, przygotowanie tras i bazy turystycznej. Zaproszony gość Michael Walchhofer, były znakomity alpejczyk a dzisiaj kierujący marketingiem hotelowym, opowiadał o przygotowaniach do mistrzostw.

© Tomasz Osuchowski

Zważywszy na nasze, polskie próby przystąpienia do organizacji imprez tej rangi, spostrzeżenia są interesujące zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Być może wybrane nowe władze regionalne oszacują nasze możliwości i odważnie skalkulują opłacalność organizacji imprez tej rangi dla regionu. 

Region Saalbach – Hinterglem jest znany również z ogromnych możliwości uprawiania sportów rowerowych, we wszystkich wydaniach – od turystyki po downhill. I o tej dyscyplinie, która latem jest dla wielu narciarzy kontynuacja ich pasji sportowych opowiedziała nam Valentina Höll, mistrzyni świata w tej dyscyplinie w 2022 i 23 roku

© Tomasz Osuchowski

Od Austriaków wiele można się nauczyć w dziedzinie marketingu turystycznego i sportowego, o roli dziennikarzy, mediów społecznościowych i kształtowaniu opinii o regionie. 

Smaczki wyjazdu :

*Po zakończeniu przejazdów i dekoracji zawodników wszyscy sportowcy przechodzą do wyjścia wzdłuż długiego szpaleru kibiców rozdając autografy. Świetna to promocja dla sportowców a dla kibiców możliwość chwilowego kontaktu z gwiazdami. 

© Ski Magazyn
© Ski Magazyn
© Ski Magazyn
© Ski Magazyn
© Ski Magazyn
© Ski Magazyn
© Ski Magazyn
© Ski Magazyn
© Ski Magazyn
© Ski Magazyn

*Spotkaliśmy Marynę Gąsienicę Daniel, która wykręciła znakomity czas w pierwszym fragmencie giganta. Zapowiadał się znakomity wynik. Niestety błąd kosztował ją wypadniecie z trasy.

© Ski Magazyn

*Podczas objeżdżania tras wypadł nam telefon. Niefart. Następnego dnia czekał na nas w biurze kolejki. 

*W wagoniku gondoli w ferworze atmosfery zawodów zostawiliśmy porządne okulary słoneczne. Po kilku godzinach były do odebrania u operatora gondoli. Zważywszy, że stało się to w jednym z największych ośrodków narciarskich, gdzie na stokach jeżdżą jednocześnie tysiące narciarzy to świadectwo dojrzałości społecznej i zrozumienia. Wszak każdemu może się przytrafić podobny przypadek. 

*Po konferencji z przedstawicielami regionu zapytałem zaproszonego na spotkanie Michaela Walchhofera urodzonego w 1975 w Radstadt austriackiego alpejczyka, wicemistrza olimpijskiego, czterokrotnego medalistę mistrzostw świata ,oraz trzykrotnego zwycięzcę klasyfikacji zjazdu Pucharu Świata-„Michael jak myślisz czy Schiffrin miałaby jakieś szanse w slalomie z facetami spoza 1 dwudziestki Pucharu Świata ?”. Odpowiedział – „w slalomie miałaby szansę ale już w szybszych konkurencjach, gdzie szybkości, nachylenia stoków i ustawienia sa in e jak dla kobiet, byłoby trudno”.

© Tomasz Osuchowski

*Miło było oglądać kobiety podczas rozgrzewki przed startem slalomu gdzie widać było  innowacyjne ćwiczenia rozciągające, różny sposób na rozładowanie  stresu przed startem. No i Mikaela, która pomimo gwaru ekip rozgrzewających się tuż obok na małym placu, potrafiła idealnie się wyłączyć i z charakterystycznym dla niej ruchem dłoni, przy zamkniętych oczach odtwarzała jakby film z ustawienia slalomu. I wygrała. 

© Saalbach
© Tomasz Osuchowski
© Saalbach
© Tomasz Osuchowski
© Tomasz Osuchowski
© Tomasz Osuchowski

Wygrani zawodów : 

Gigant mężczyzn 16.03

1.Loic Meillard (SUI)

2.Joan Verdu (AND)

3.Thomas Tumler (SUI)

Slalom kobiet  16.03 

1.Mikaela Shiffrin (USA), która w wielkim stylu wróciła po kontuzji. 

2.Fuerst Mila Holtmann (NOR)

3.Anna Larsson Swenn (SWE) 

Gigant kobiet 17.03

1.Federica Brignone (ITA)

2.Alice Robinson (NZL)

3.Louise Thea Stjernesund (NOR)

Super G kobiet 22.03

1.Ester Ledecka (CZE)

2.Federica Brignone (ITA)

3.Vickhoff Kasja Lie (NOR)

Super G mężczyzn 22.03

1.Stefan Rogentin (SUI)

2.Loic Meillard (SUI)

3.Arnaud Boisset (SUI)

Zjazd kobiety 23.03

1.Cornelia Huetter (AUS)

2.Ilka Stuchec (SLO)

3.Nicol Delago (SUI)

Zawody w Saalbach zakonczyły zmagania w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 

Wyniki :

Kobiety 

1.Lara Gut Behrami (SUI)

2.Federica Brignone (ITA)

2.Mikaela Shiffrin (USA)

Mężczyźni : 

1.Marco Odermatt (SUI)

2.Loic Meillard (SUI)

3.Manuel Feller (AUT) 

Sezon był zdecydowanie najlepszy dla zawodników ze Szwajcarii, którzy po latach niedosytu zgarnęli najwięcej trofeów.

Warto dodać :

Najwięcej punktów w kategorii producentów ( Constructors’ Championship)zdobyli kolejno : 

1.HEAD

2.Rossignol

3.ATOMIC

 Szczególne podziękowania składamy ekipie Salzburger Land a szczególnie : Denisa, Katrin i Miriam. 

© Tomasz Osuchowski

Do zobaczenia ponownie w Saalbach- Hinterglemm Szczegółowe sprawozdanie z wyjazdu do Salzburgerland znajdziecie w kolejnym, listopadowym, drukowanym wydaniu Ski Magazynu