Puchar Świata w Schladming-nocny slalom-wizyta w fabryce ATOMIC w Altenmark, testy nart w Obertauern. Part II

fot. Tomasz Osuchowski

Wizyta w fabryce ATOMIC w Altenmark, zwiedzanie hali maszyn, prezentacja produktów.

fot. Tomasz Osuchowski
Fot. Luke Nagler

Założycielem marki ATOMIC był Alois Rohrmoser w 1955. Początkowo produkował koła, czyli wykonywał już zapomniany zawód kołodzieja.. W 1966 roku w Wagrain stworzył przemysłową jak na owe czasy produkcję nart .  Następna fabryka powstała w 1971 roku w Altenmark i Pongau. W 1981 roku powstała fabryka w Bułgarii w miejscowości Tschepelare ( Czepełare) w Rodopach, produkująca narty i artykuły narciarskie. ATOMIC był pierwszym właścicielem, który otworzył fabrykę w jednym z krajów dawnego bloku wschodniego.

Fot. Luke Nagler

Atomic jest bardzo mocno zaangażowany w sport wyczynowy, którego nart używały gwiazdy narciarstwa austriackiego i światowego :Olga Pall, Annemarie Proll, Bil Johnson, Marc Girardelli, Marcel Hirscher, Mikaela Shiffrin, Benjamin Reich, Michael Waldchofer, Daniel Albrecht, Renate Gotschl, Michaela Kirchgasser, Herman Maier, Stephan Eberharter, Aleksander Aamodt Kilde i wielu innych znakmitych sportowców.

Dzisiaj w sezonie 2022/23, Atomic jest na drugim miejscu klasyfikacji narciarskich marek aktualizowanej przez FiS wraz z osiąganymi wynikami sportowców w zawodach Pucharu Świata.

Na zaproszenie Firmy ATOMIC odwiedziliśmy fabrykę i wzięliśmy udział w prezentacji produktów na kolejny sezon 2023/24.

Fot. Luke Nagler

Fabryka robi wrażenie. Jest obszerna, czysta i nowoczesna. W kolejnych halach mieści się produkcja, magazyny produktów służących budowie nart, biura projektowe, wydział kontroli jakości i testów wytrzymałościowych dla kasków narciarskich a także słynny Rennserwis, czyli serwis nart zwanych potocznie w Polsce „komórkowymi” , czyli przygotowywanych dla sponsorowanych sportowców z uwzględnieniem ich zaawansowania w zawodach pucharowych. Jest tam również sala służąca prezentacjom, gdzie ciągle szkolą się sprzedawcy, czy dilerzy marki.

Fot. Luke Nagler
Fot. Luke Nagler
Fot. Luke Nagler

Po fabryce oprowadził nas znakomicie obeznany w temacie, były zawodnik a dzisiaj pracownik Atomic’a Karl Pelikkan. Ze zrozumiałych względów w dziale produkcji nie można było robić zdjęć. Towarzyszył nam jednak firmowy fotograf.

Fot. Luke Nagler

Fabryka jest doskonale zorganizowana i obszerna.

Ciekawe, że narty w konstrukcji sandwich nadal wykonuje się na zasadzie manufaktury, gdzie ludzie z doświadczeniem składają kolejne komponenty, przygotowując je do klejenia w prasach.

Kolejne czynności wykonują wielkie maszyny produkcyjne ale pewne precyzyjne obróbki to już domena robotów, wykonujących precyzyjne ruchy, odgrodzone dla bezpieczeństwa pomieszczeniami z siatek, niczym niewolnicy na dopingu.

Wśród zwiedzających dziennikarze, przedstawiciele handlowi i sprzedawcy.

Fot. Luke Nagler

Jednym z ciekawych, odwiedzonych przez nas miejsc była komórka testowania produktów. Obejrzeliśmy tam w specjalnym urządzeniu test kiedy na kask założony na pseudo głowę narciarza spada z przyspieszeniem wielu G ciężar symulujący uderzenie podczas wypadku. Nowe kaski wyposażone w technologię rozpraszającą energię uderzenia na większa powierzchnię, wytrzymały obciążenie.

Fot. Luke Nagler

Odwiedziliśmy także dział projektowania kasków i gogli, gdzie na ekranach monitorów w xD powstają projekty, przewidując zawczasu ergonomię, dopasowanie ich do siebie i design. Kiedyś trzeba było wykonać dziesiątki modeli i wykonać wiele prób a efekt nie zawsze był zadowalający.

Fot. Luke Nagler

Na koniec przeszliśmy do sali konferencyjnej gdzie zaprezentowano nadchodzącą kolekcję.

fot. Tomasz Osuchowski

Dziękujemy ATOMIC Polska za zaproszenie ( Oli, Wojtkowi….), Atomic Austria ( Denis Dietrich, Karl Pellikan) i wielu innym wspaniałym miłośnikom narciarstwa, życząc znakomitym zawodnikom ze „stajni” Atomic’a sukcesów w zawodach Pucharu Świata i rozpoczętych wczoraj Mistrzostwach Świata.