Nowy zarządca infrastruktury narciarskiej w Tatrach – „Polskie Koleje Linowe SA (PKL), której właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych Polskiego Funduszu Rozwoju SA (PFR) zaprezentował strategię rozwoju i wieloletni program inwestycyjny spółki o wartości ponad 400 mln zł. Inwestycje służą unowocześnieniu i rozwojowi infrastruktury w połączeniu z komplementarną obsługa hotelarsko-gastronomiczną, w szczególności w regionie Zakopanego, Palenicy, czy Krynicy. PKL planuje także realizację znaczących inwestycji w zupełnie nowych lokalizacjach m.in. w Solinie w Bieszczadach. Program inwestycyjny ma na celu zwiększenie atrakcyjności, dostępności i bezpieczeństwa infrastruktury turystycznej polskich gór oraz innych lokalizacji turystycznych w Polsce. Strategia ma na celu zrównoważony rozwój, zapewniający równowagę pomiędzy zachowaniem naturalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych, a dostępnością infrastruktury z korzyścią dla turystów oraz dla lokalnych społeczności i samorządów.”
W grudniu 2018 r. fundusz infrastrukturalny, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza PFR, pośrednio zakupił 99,77% akcji PKL.
Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR), w odróżnieniu od poprzedniego właściciela, także funduszu inwestycyjnego ma założenia długoterminowe, wieloletnie. Poprzedni zakładał lokowanie środków w inwestycje o szybkim zwrocie i nastawione na szybszy zysk.
Prezentację otworzył Janusz Ryś, prezes zarządu PKL a poprowadzili Paweł Borys, prezes PFR i Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.
Prezentacja dotyczyła kilku ośrodków w Polsce, gdzie PFR SA zamierza zainwestować w infrastrukturę narciarską i turystyczną.
Na początek serią zdjęć z prezentacji multimedialnej przekażemy przedstawiane i komentowane, najistotniejsze założenia strategii rozwoju terenów narciarskich zlokalizowanych w okolicy Zakopanego.
Oceńcie sami.
Dolna – ponad 80 letnia stacja kolejki w Kuźnicach, ma być rozbudowana tak aby mogła spełniać oczekiwania narciarzy i turystów w XXI wieku.
Infrastruktura na szczycie Gubałówki ma być rozbudowana tak aby spełniała wymagania estetyczne i nawiązywała do historii. Jednocześnie PKL jest otwarty na dialog z mieszkańcami aby doprowadzić do reaktywacji tras narciarskich w tym niezwykle atrakcyjnym rejonie.
„Plany PKL dotyczące Gubałówki obejmują przede wszystkim modernizację i odświeżenie budynku stacji dolnej oraz budowę regionalnej restauracji w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Planowana jest również przebudowa budynku restauracji przy górnej stacji. Realizacja tej części inwestycji planowana jest w latach 2021-2023, a jej koszt szacowany jest na ok. 25 mln zł. Mając na względzie historycznie narciarski charakter Gubałówki, PKL jest gotowy wspierać inicjatywy mające na celu przywrócenie stoków i współpracować w tym zakresie z lokalnymi władzami. Realizacja tych planów jest aktualnie warunkowana uzyskaniem zgód właścicieli nieruchomości, opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego oraz uzyskaniem odpowiednich zgód administracyjnych”.
Z okazji święta prima aprilis’owego przedstawiliśmy własną, żartobliwą mapkę z koncepcją rozwoju rejonu Kasprowego Wierchu.
Dzisiejsza prezentacja była poważną zapowiedzią realnych zmian w okresie najbliższych pięciu lat. Pojeździmy, zobaczymy.
Tomasz Osuchowski