Sony Extreme Series Winter Edition 2014 – Znamy zwycięzców konfrontacji zimowych sportów ekstremalnych w Zakopanem!

Mgła i lekki deszcz nie przeszkodziły sześćdziesięciu reprezentantom snowboardingu, freeskiingu i rowerów w zmierzeniu się w niespotykanych dotąd trzech konkurencjach podczas zimowej edycji Sony Extreme Series rozgrywanej wczoraj w Salomon Superparku na Gubałówce.

mistrzostwa_polski

Początek zawodów zapowiadał się obiecująco. Świetna widoczność, ładne widoki na Tatry, temperatura w okolicach zera i świetnie przygotowany snowpark. Co więcej, specjalnie na zawody powstały dwie sekcje przeszkód:

  • Pierwsza jibbing’owa złożona z rurek i box’ów
  • Druga kicker’owa, w której znajdowała się duża skocznia (długość lotu ok.15 metrów) i równolegle obok mała skocznia (długość lotu ok.10 metrów)

FREESKI & SNOWBOARD UNITED SLOPESTYLE

Choć tor zdecydowanie nie należał do najprostszych to przypadł zawodnikom do gustu. Pierwsi zmierzyli się z nim snowboardziści i narciarze, którzy startowali w parach w ramach konkurencji Freeski & Snowboard United Slopestyle. Dwadzieścia par złożonych z najlepszych zawodników w Polsce pokazało że w sportach ekstremalnych podziały nie istnieją. Wspólnie walczyli o podium i nagrody od Sony, Salomon’a i Fox’a.

Ostatecznie wyniki konkurencji wyglądały następująco:

  1. Tomek Wolak (Snowboard) & Robert Szul (Freeski)
  2. Wojtek „Gniazdo” Pawlusiak (Snowboard) & Szczepan Karpiel-Bułecka (Freeski)
  3. Adam Myszkowski (Snowboard) & Wojtek Rajzer (Freeski)
  4. Kuba Wolak (Snowboard) & Wojtek Bulas (Freeski)
  5. Kacper Gruszka (Snowboard) & Tomek Wojnar (Freeski)
  6. Nikodem Franczak (Snowboard) & Mateusz Kiełpiński (Freeski)
  7. Tymek Mróz (Snowboard) & Jan Krzysztof (Freeski)
  8. Piotr Tokarczyk (Snowboard) & Bartek Syska (Freeski)

Jak tłumaczy sędzia Maciek Łukaszczyk

W united slopestyle oceniane były pary jako całość. Najwyższy wynik osiągały duety, w których obaj zawodnicy zaliczyli poprawne przejazdy bez upadku..”

Finalnie najlepszymi okazali się Tomek Wolak i Robert Szul. W swoim przejeździe jechali za sobą pokonując najtrudniejsze przeszkody w snowparku. Najpierw zaatakowali rurkę w dół, na której Tomek wykonał stylowego fs boardslide’a, a Robert wskoczył na nią z obrotem o 270 stopni. Potem wykonali triki na łamanej poręczy – Tomek przeleciał pierwszą część przeszkody lądując na drugiej z trikiem zwanym „lipslide”, Robert przejechał całą rurkę schodząc z obrotem o 270 stopni. Na koniec zostawili dużą skocznie gdzie Tomek wykonał piękną rotację 720 z grabem, a Robert switch 540 trackdriver. Tak stylowymi ewolucjami Tomek wygrał również kategorie best trick i tym samym otrzymał najnowszy model kamery Sony Action Cam. Wśród narciarzy najlepszą sztuczkę w przejeździe zrobił Szczepan Karpiel, który również otrzymał Action Cama.

TRA_1358

FREESKIIGOWE MISTRZOSTWA POLSKI W KATEGORI SLOPESTYLE

Po wspólnych przejazdach przyszedł czas na zmagania narciarzy freestylowych o tytuł Mistrza Polski w olimpijskiej kategorii slopestyle. Ponownie zawodnicy zmierzyli się z rurkami, boxami oraz skoczniami, tym razem w pojedynkę. Po przeprowadzeniu eliminacji mgła nabrała na sile co sprawiło że widoczność zmniejszyła się do około pięciu metrów. Organizatorzy uznali że walka musi zostać zakończona na eliminacjach ponieważ jazda finałowa przypominałaby jazdę na pamięć – a to zagrażało by bezpieczeństwu.

Po zaciętej walce pierwszym oficjalnym Mistrzem Polski we Freeskiingu kategorii Slopestyle został Wojtek Bulas z Zakopanego, który najlepiej zaprezentował się zarówno na skoczniach jak i rurkach. W swoim przejeździe wykonał 270in na fatpipe’a, 180 in do 360 out na boxie, a na skoczni wykonał niezwykłe 720 na switch. Drugie i trzecie miejsce przypadło Bartkowi Sysce i Robertowi Szulowi, którzy pokazali bardzo stylowe triki w sekcji jibbing’owej, ale popełnili błędy na skoczni.

TRA_1360

DARTMOOR MTB BEST AIR

Jak to we wszystkich zawodach z cyklu Extreme Series bywa, nie mogło zabraknąć motywu rowerowego. Tym razem piętnastu reprezentantów MTB z całej Polski zmierzyło się ze skocznią specjalnie zbudowaną na tą okazję przez ekipę Dirt it More. Po godzinie walki ramę Dartmoor Two6Player otrzymał Paweł Stachak za wykonanie wysokiego backflipa z potrójnym obrotem kierownicy. Zaraz za nim uplasował się Roman Pichnarcik wykonując backflip no foot can-can to late tailwhip oraz Piotr Krajewski, Oskar Macuk, Kryspin Belina.

MTB_Best_Air_2

CIĄG DLASZY NASTĄPI…

Winter Edition to pierwsza impreza z cyklu Sony Extreme Series, który potrwa do końca roku. W ramach cyklu zostaną rozgrane jeszcze cztery eventy, a najbliższy czyli festiwal rowerowo-muzyczny Sony Joy Ride Fest odbędzie się już 7 czerwca w Kluszkowcach.

Więcej informacji o eventach Sony Extreme Series na Extremeseries.pl

Oficjalny film z imprezy

Polecamy również film autorstwa Kuby Gzela

PRZYJACIELE IMPREZY

Zawody nie mogłyby się odbyć bez wsparcia sponsorskiego firm Sony, Salomon, Dartmoor, Fox oraz partnerów PKL’u i Plus’a. O wyczynach na Gubałówce będą informować patroni medialni czyli Puls Tygodnia, Tygodnik Podhalański, Kaczor Donald, Snow & Free, Radio Eska, Extreme Sport Channel, Giga Sport, Infogram, Bikeboard, Stuff, Snowboard MDS, Skionline.pl, Muzodajnia.pl, Skigo.pl, Skimagazyn oraz opiekuni medialni – Teleexpress i program „Pod Tatrami”. Skrzydeł zawodnikom doda jak zawsze Red Bull.

Zdjęcia: Tomasz Rakoczy (Tommysuperstar.comoraz Bartłomiej Jurecki (Jurecki.com)