Historia zdjęcia Andrzeja Grygiela wyróżnionego w konkursie World Press Photo

Już 14 lutego ogłoszone zostały wyniki 57 edycji najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej świata – World Press Photo. Wśród nagrodzonych fotografów znalazł się Andrzej Grygiel. Jego zdjęcie, przedstawiające zawodnika na trasie slalomu rozegranego podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim w Szczyrku, których partnerem był Tauron Bachleda Ski, zajęło 2 miejsce w kategorii Sports Action Single.

Nagrodzone zdjêcie

Każdego roku niezależne międzynarodowe jury World Press Photo poddaje ocenie prace fotografów z całego świata. Wszystkie nagrodzone zdjęcia są prezentowane na wystawie zbiorowej, która przez rok odwiedza przeszło 100 miast w ponad 45 krajach na całym świecie, w tym także w Polsce. Wśród laure-atów konkursu jest ponad dwudziestu Polaków. W tym roku do tego zaszczytnego grona dołączył pochodzący ze Śląska Andrzej Grygiel.

Zdjęcie, które zdobyło 2 nagrodę w kategorii Sports Action Single, zostało zrobione 22 marca 2013 na stoku Skrzyczne w Szczyrku, podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim.

Było na trasie takie miejsce, które od zawodników wymagało trochę więcej wysiłku. W tym wypadku narciarz balansował na jednej narcie, by się nie przewrócić“ – opowiada autor. Zapytany o to, dlaczego wybrał akurat to zdjęcie do konkursu wyjaśnia – „Spodobała mi się figura tego narciarza, dynamika jaka jest na tym zdjęciu. Na pewno też ważne jest zestawienie kolorów, bo akurat trafiło się bardzo dobre światło. Miałem też odrobinę szczęścia, że to się stało akurat przede mną.”

Bohater fotografii – Paweł Starzyk, niestety nie ukończył przejazdu slalomu, czego jak powiedział, bardzo żałuje, gdyż po supergigancie był na trzecim miejscu i chciał walczyć o podium w superkombinacji. Był on zupełnie nieświadomy sukcesu, jaki odniosło zdjęcie z jego udziałem, a o wyróżnieniu w World Press Photo dowiedział się od znajomych.

Fotografia wykonana przez Andrzeja Grygiela jest jedną z ponad 10 tys. zrobi-onych na zeszłorocznych imprezach pod patronatem Tauron Bachleda Ski. Jak powiedział manager tego projektu Marcin Biernacki – „Jesteśmy dumni z faktu, iż zdjęcie zrobione podczas jednego z wspieranych przez nas eventów odniosło tak wielki sukces. Cieszymy się, że narciarstwo alpejskie przyciąga na polskie stoki nie tylko pasjonatów sportowej rywalizacji, ale także tak znakomi-tych fotografów jak pan Andrzej Grygiel. Dzięki jego zdjęciu miliony ludzi na całym świecie będą mogły podziwiać alpejczyka walczącego o medal podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim w Szczyrku.“

Wystawy World Press Photo w Polsce:

  • 30.04.2014 – 22.05.2014 Poznań – Centrum Kultury Zamek
  • 06.11.2014 – 26.11.2014 Kraków – Bunkier Sztuki Gallery of Contemporary Art
  • 29.11.2014 – 21.12.2014 Opole – Galeria Sztuki Współczesnej

Więcej informacji odnośnie projektu TAURON Bachleda Ski znaleźć można na stronie internetowej Tauronbachledaski.pl oraz na Facebook.com/TauronBachledaSki.