Speedriding – Mocna jazda pod Mont Blanc

Speedriding to połączenie narciarstwa z paralotniarstwem. Emocje, które ze sobą niesie wykonywanie tego sportu są nieziemskie. O magii tych wyczynów przekonał się Przemek Szukalski z Ustrzyk Dolnych – pilot Prowing Team.

Przemek Szukalski wraz z ekipą pilotów szwajcarskiej organizacji speedridingowej przyzwyczaili nas do tego, że każdy wyjazd to nowa dawka niezwykłych wrażeń, które osiągalne są wyłącznie podczas tego typu akcji.

szuk._33._valle_blanchejpg

W czasie ostatniej wizyty pod koniec marca w Alpach francuskich w masywie Mont Blanc warunki były doskonałe dzięki czemu padło kilka trudnych zjazdów.

Po raz kolejny liderzy(piloci) zaliczyli m. in. ekscytujący zjazd z Aiguille Du Midi z wysokości 3842 m.n.p.m. oraz Valle Blanche, gdzie w bajecznej typowo alpejskiej atmosferze pochłaniali z dużą prędkością szczeliny lodowe, surowe żleby muskając od czasu do czasu dziewiczy śnieg. Takie warunki pozwalają na doskonalenie sztuki zjazdu z małym skrzydłem a wymiana doświadczeń między ośrodkami szkoleniowymi z pewnością wpływa na bezpieczeństwo w tej ekstremalnej dyscyplinie.

szuk_8.

Speedriding można zdefiniować jako kwintesencję ekstremalnego sportu zimowego, który jest jednym z najbardziej ekscytujących sportów na ziemi, wyzwala niezwykłe emocje, pozwala stać się elementem otaczającej nas przyrody. Podczas przebywania w powietrzu i na śniegu staje się wspaniałą przygodą. Speedridingu to połączenie narciarstwa z paralotniarstwem. Umożliwia zjeżdżanie z każdych, nawet najbardziej stromych stoków i wznoszenie się w odpowiednim momencie, w powietrze za pomocą specjalnie skonstruowanego skrzydła, budową zbliżonego do paralotni.

szuk_16._

Istotą Speedridingu jest perfekcyjna kontrola nart i skrzydła, umiejętne planowanie tras, które chcemy przebyć. Trzeba pamiętać, że źle zaplanowana trasa może wiązać się z bardzo niebezpieczną w skutkach, próbą zatrzymania się i utknięcia w górach bez pomocy.

szuk_7.

Źródło: Lotnicza Polska

Zdjęcia: Kuba Czechowicz