Agnieszka Gąsienica-Gładczan i Jakub Ilewicz Akademickimi Mistrzami Polski

Blisko 400 studentek i studentów z 53 uczelni wyższych wzięło udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim, które odbywały się w dniach 3-5 marca na stoku zakopiańskiej Harendy. Narciarze rywalizowali w dwóch konkurencjach – slalomie gigancie oraz slalomie.

Z początkiem tygodnia na Podhale powróciła zima. Po kilku typowo wiosennych dniach z dodatnimi temperaturami, znów przyszły mrozy i spadło kilka centymetrów śniegu, co ułatwiło przygotowanie trasy do akademickiej imprezy. Blisko 400 narciarzy z całej Polski rozpoczęło walkę od eliminacji w gigancie, w których podzieleni zostali na dwie grupy: wschodnią (reprezentanci uczelni ze wschodu Polski) oraz zachodnią (reprezentanci uczelni w zachodu kraju). Do finału zakwalifikowało się 25 kobiet i 35 mężczyzn z strefy A, czyli zachodu, oraz 35 kobiet i 45 mężczyzn ze strefy B, czyli wschodu.

Harenda_gigant

W finale najlepsza z kobiet okazała się, triumfatorka zakończonego w niedzielę, AZS Winter Cup – Agnieszka Gąsienica-Gładczan (AWF Katowice), która wyprzedziła Karolinę Klimek (ALK Warszawa) oraz Annę Berezik (AWF Katowice). Akademickim Mistrzem Polski w gigancie został Jakub Ilewicz (AWF Katowice). Drugie miejsce przypadło Jakubowi Tabaszewskiemu (AGH Kraków) a trzecie Kasprowi Leonowiczowi (Uniwersytet Warszawski).

W środę (4. marca) przy intensywnie padającym śniegu, odbyły się eliminacje slalomu. Ponownie jak dzień wcześniej studenci przystąpili do nich podzieleni na dwie grupy eliminacyjne. Do czwartkowego finału w tej konkurencji z najlepszymi czasami awansowali Agnieszka Gąsienica-Gładczan i Jakub Ilewicz z półfinału A (zachód) oraz Karolina Klimek i Paweł Starzyk (AWF Kraków) z półfinału B (wschód). Ostatniego dnia mistrzostw odbył się finał slalomu. Dwójka zwycięzców giganta potwierdziła swoją fantastyczną dyspozycję i zarówno Gąsienica-Gładczan, jak i Ilewicz byli najlepsi w obu finałowych przejazdach slalomu i pewnie odnieśli drugie zwycięstwa w tych mistrzostwach. Wśród kobiet na drugim stopniu podium stanęła Anna Berezik, a na trzecim Karolina Klimek. W gronie mężczyzn drugie miejsce zajął Sebastian Białobrzycki (AWF Katowice), a trzeci był zwycięzca eliminacji grupy B – Paweł Starzyk.